Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИТН внесе отмяна на спорната атестация в университетите на министър Денков

ГЕРБ е много вероятно да подкрепи предложението на партията на Трифонов

16 коментара
Тошко Йорданов от ИТН

Партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" е внесла промяна в закона за държавния бюджет, с която предлага отпадане на методиката за атестация на университетските преподаватели на министъра на образованието акад. Николай Денков. Тя предизвика силен отпор в академичните среди, защото поставя прекалено високи изисквания за част от направленията и се налага силово, без подходящата комуникация.

По предложение на депутати в Бюджет 2022 залегнаха допълнителни 20 млн. лв. за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели през годината. Сумата обаче все още не е стигнала до държавните вузове, защото отпускането ѝ бе поставено под условие, че "критериите и показателите в правилниците за атестиране на академичния състав се приведат в съответствие с методика, определена с акт на Министерския съвет".

В същото време Законът за висшето образование дава право на висшите училища сами да определят показателите и критериите, като се съобразяват със заложен в закона минимум. Според академичната общност е крайно неприемливо държавата да налага нова методика на атестация с правителствен акт.

Предложената от министър Николай Денков методика среща силен отпор в голяма част от академичната общност, защото критериите за оценка на преподавателите, особено в социалните и хуманитарните направления, са силно завишени и неизпълними за голяма част от академичния състав. Университетите се страхуват, че целта на МОН е новата методика да залегне като постоянно изискване, а не само като временно условие за разпределението на 20-те милиона лева в Бюджет 2022. Споровете по този въпрос бяха и сред основните причини на неизбирането за втори мандат на досегашния председател на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков, който принципно подкрепя реформата.

Проблемът е, че част от академичната общност не желае да признае, че действително изостава от световните стандарти по отношение на публикуването в международни издания заради системни проблеми. Грешката на министър Денков пък бе не толкова в самата идея за завишаване на критериите към академичния състав, колкото в лошата реализация и комуникация на предложението, а също и силовото му и експресно налагане, без време за адаптация и изграждане на капацитет за изпълнение на изискванията.

Ако бъде прието предложението на ИТН, новата методика на Денков на практика ще отпадне освен ако не бъде внесена наново като промяна в Закона за висшето образование.

Бившият министър на образованието Красимир Вълчев от ГЕРБ коментира пред Mediapool, че той лично ще подкрепи текста на ИТН, защото методиката за атестация, макар и да е стъпка в правилната посока, изисква по-широко обществено обсъждане и трябва да бъде внесена в Закона за висшето образование, а не през промени в последния момент в бюджетния закон. Освен това според Вълчев 20-те милиона са крайно необходими на университетите, макар и недостатъчни за ефективно реализиране на политиката на адекватно увеличение на минималните основни възнаграждения за академичните длъжности.

В мотивите си депутатите на Слави Трифонов изрично аргументират, че имат право да внесат промени в закона за държавния бюджет, независимо че според чл. 87 от конституцията "законът за държавния бюджет се изготвя и внася от Министерския съвет". Според ИТН внесената промяна не засяга нито приходите, нито разходите, нито бюджетното салдо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #16

    Тук въпросът не е само кариерен за група хора а от национално значение защото ниското качество на висшето образование води да напускане на страната на много млади хора които искат да имат престижни дипломи и след това остават и да работят в чужбина. Или за да се облагодетелства някаква професорска "гилдия" се накърняват националните интереси... Ако питат мен бих предложил да се рецензират по определени критерии всички професури дадени след зариването на ВАК ... Колкото и да се опъват обаче университетите ще бъдат принудени да променят системата защото без студенти няма от какво да съществуват - но кому е нужна тази агония?!

  2. Коментарът е изтрит в 09:12 на 20 май 2022 от автора.
    #15
  3. Entdecken
    #14

    Нищо необичайно в това че Тошко-африкански се е разбрал с себеподобния си сикаджийски макак-шимпанзе на който ДС са приписали дори кандидатска дисертация за маркучите без да знае дори един чужд език и т.н... От хора от университетските среди може да разберете че е многократно по трудно да станеш доцент отколкото професор - т.е. цедката се поставя от местните велможи на по ниско ниво за инакомислещите... Не трябва освен това да се забравя че библиотекарския ДС-бардак има още много профЭсоре да произеде да не забравяме червеното свърталише бившЭто но само в времето килийно училище Карл Маркс сега УНСС или нещо такова както и повечето останали стотици уж висши учебни заведения ...

  4. рептилиан
    #13

    Имам градивно предложение. Тошко да стане професор по химия, че доста разбира от работата на Денков.

  5. Blackadder
    #12

    Цитатите сами по себе си не са абсолютно мерило, но когато хич ги няма са мерило за некадърност. Може преподавателите които не се занимават с наука (или сътрудничество с индустрията) и не публикуват да се обособят в отделна категория (научно неактивни) и да им се плаща колкото на учители в гимназия.

  6. Мюнхен
    #11
    Отговор на коментар #10

    Тогава защо не предложат да отменят закона "за развитието на академичния състав", по който професори и доценти се произвеждат на килограм. Тук някоя си "Boriana" и тя може да стане я професор, я поне доцент по този "закон". Ще събере пет човека "жури" от кварталната градинка, ще ти почерпи с гроздова и мезета и готово.Ще насрочат "заседание на журито" и ще получи "удостоверение", което може да си го сложи в рамка в кухнята до хладилника.Академик не е почетна длъжност, щом е заплатена с 4000 лв на месец, другарке!

  7. Ян Иван
    #10

    Критериите за избор на „професор“ бяха целенасочено опорочени от министъра на образованието на ГЕРБ-Игнатов с извинението и неприложимото оправдание, че съответният „професор“ ще е професор само там, където е избран. Нароиха се „професори“ от кол и въже и се мултиплицираха до безкрайност. Нивото на званието стана нарицателно за нищоправене и словоблудстване срещу заплащане. Актуална стана и максимата „акъл няма, акъл продава“! „Професор“ би трябвало да е учен-преподавател със световни постижения

  8. Blackadder
    #9

    нека тези които не разбират да млъкнат. Денков е световно известен учен с 15 000 цитата. Отидете на Гугъл сколар. Не само по съветските стандарти, но и по всякакви други Денков е първокласен учен. И казва истината- а тя е че нивото на преподавателите в университетите е много ниско. Повечето имат по една-две публикации а цитатите им се броят на пръстите на едната ръка. И проблемът не е бан- там нещата са много по-добре. Проблемът е в университетите, които са за закриване. Още повече че няма достатъчно студенти.

  9. boriana
    #8
    Отговор на коментар #4

    Тъжно е когато един възпитаник на Класическата гимназия и СУ (история) пада толкова. Но както се казва- равнил се със средата в чалгарника.

  10. boriana
    #7
    Отговор на коментар #5

    Денков е интелигентен и способен учен. Понеже имаш мозък като моята котка ще ти светна. Академик е почетна длъжност и у нас и във Франция тя не се е давала и сега се дава не от Университетите, а от Академиите. Повечето академици у нас са университетски професори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.