Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ива Хаджийска: Регулярното дарение свързва хората в една общност

1 коментар
Ива Хаджийска: Регулярното дарение свързва хората в една общност

За предимствата и ползите от регулярното дарителство, доколко е развито то у нас и за какви каузи можем да допринесем чрез редовни мечени отчисления от заплатата – разказва в интервю за Mediapool Ива Хаджийска, директор "Фондонабиране и комуникации" във фондация "Сийдър".

Тя е уверена, че регулярното дарение свързва хората в една общност със сходни ценности и създава усещане за принадлежност към нещо смислено и значимо. “Месечното дарение може да е в размер на 5 лева и с това то все пак допринася както финансово, така и за видимостта и популяризирането на дадена кауза. Важно е хората да знаят това и да не се отказват, защото смятат приноса си за незначителен. Всяко дарение е от значение“, казва Хаджийска.

Често в обществото се коментира, че благотворителността не трябва да е само по Коледа или при кризисни ситуации. Има ли лесен начин човек да бъде постоянно ангажиран с подкрепа към дадена кауза?

Има, да. Някои организации, сред които вече и фондация “Сийдър”, предлагат възможности за абонамент за месечни дарения с дебитна или кредитна карта или чрез мобилните оператори. По този начин човек се обвързва с дадена кауза или организация и подпомага дейността ѝ чрез равни месечни вноски за избран от него период от време, обикновено дългосрочно. При абонамента за продължаваща подкрепа, който ние предлагаме усилието за дарителя е еднократно, тъй като даренията са автоматизирани и няма нужда да се подсеща всеки месец.

Това, разбира се, не означава, че дарителството по време на криза или около празници е нещо лошо, напротив. Дарителството е важно във всеки един момент, тъй като то означава, че хората са съпричастни, че споделят отговорност за справяне с даден проблем или ситуация. Важно е и защото провокира въпроса “какво се случва с тези проблеми през останалото време” и по този начин привлича интерес към дейността на различни организации. 

За “Сийдър” като организация с вече 17-годишна история е ключово да имаме мрежа от регулярни дарители, но и присъствие сред празничните кампании, за да напомняме, че грижата за уязвимите деца и възрастни изисква както еднократни жестове, така и дългосрочна подкрепа.

Колко разпространена е у нас опцията за регулярно месечно дарителство?

Недостатъчно Причините за това не са икономически, тъй като регулярното дарителство не изисква голям ресурс. Месечното дарение може да е в размер на 5 лева и с това то все пак допринася както финансово, така и за видимостта и популяризирането на дадена кауза.

Фондация "Сийдър“ е българска неправителствена организация, създадена през 2005 г., която работи за промяна на държавните политики и обществените нагласи към хората в неравностойно положение. Фондацията е активен участник във формулирането, изпълнението и оценката на политиките в областта на деинституционализацията и предоставя 24-часова индивидуална грижа и специализирана подкрепа на деца и възрастни с увреждания.

Мисията ѝ е да осигури по-добра грижа за деца и възрастни в неравностойно положение и подкрепа за тяхното интегриране в общността, така че те да имат справедлив, пълноценен и достоен живот.

Повече за дейността на фондация “Сийдър“ можете да научите от предишен материал на Mediapool за фондацията “Услуга от хора за хора“.

Важно е хората да знаят това и да не се отказват, защото смятат приноса си за незначителен. Всяко дарение е от значение. Когато е регулярно - резултатът от него не се вижда веднага, но създава предпоставка и среда за дълготраен ефект. 

За мен по-скоро причините са в това, че практиката е все още недостатъчно развита и популярна. Обикновено хората в България имат нужда от допълнителна валидация от трета страна, за да се доверят и пристъпят към месечно дарителство. В този смисъл най-работещият начин за увеличаване на дарителската мрежа е дарителството по ведомост, което все по-широко се практикува в големите компании под една или друга форма и където работодателят дава кредит на доверие на определени организации и тяхната мисия.

Какви са предимствата на регулярното пред кампанийното дарителство?


Предимствата са много. На първо място е това, че можеш да “разсрочиш” дарението си като избереш сума, която няма да се отрази драстично на месечния бюджет. 

Друго предимство е обратната връзка, която получаваш (ако искаш) за дейността на организацията и знанието, че именно благодарение на теб и хора като теб, тя успява да постига успехи и да следва мисията си. 

Не на последно място, регулярното дарение свързва хората в една общност със сходни ценности, създава усещане за принадлежност към нещо смислено и значимо. Във фондация “Сийдър” ценим, разчитаме  и се отъждествяваме със своята общност, без помощта на която промяната би била непосилна. 

За какви каузи е подходящо да се дарява чрез месечни отчисления от заплатите и за кои по-скоро – не?

Всяка кауза, чиято мисия предвижда дълготрайна и качествена промяна в живота на хората и в средата е смислена и се нуждае от регулярни дарения, които обезпечават оперативната дейност и осигуряват финансова устойчивост на организацията.

В “Сийдър’’ например, тази устойчивост е от изключително значение, тъй като дълготрайната цел е стабилна и сигурна среда за развитие на хората, за които се грижим. Това са хора, чието минало и детство са белязани именно от липсата на структура, на солидни основи, на безусловна подкрепа. Затова ние се нуждаем от текуща подкрепа и ангажираност на нашите дарители.

Разкажете какви възможности за регулярно дарителство предлагате във фондация “Сийдър“...

Основната ни програма за регулярни дарения се нарича “Подари ми грижа” и цели да осигури комплексна подкрепа за децата и възрастните, които живеят в нашите центрове и ползват нашите услуги. Това означава, че всяко дете, младеж или възрастен получава грижи, внимание и терапия според състоянието си и актуалните си нужди. Понякога тази грижа идва под формата на физиотерапия, за да облекчи физическия дискомфорт, причинен от проблем на опорно-двигателно апарат -имаме деца с ДЦП, парези и малформации на крайниците- или пък като възможност за консултация с психолог при проблем в училище или емоционална травма. Стремежът ни е всеки един да получи индивидуално отношение и време със съответния специалист и обгрижващ служител.

Абонаментът за дарения се прави много бързо на уебстраницата на фондацията, като сумата за дарение е в размер, избран от дарителя. Плащането е сигурно, обработва се от системата Страйп или Пейпал и може да бъде направено с кредитна или дебитна карта. 

Тази опция е налична от съвсем скоро при нас и тепърва ни предстои да я разпространим и привлечем дарители. Необходими са повече хора, които да споделят отговорността за уязвимите с нас.


Какъв е профилът на дарителите, които избират да даряват регулярно?

Не съм сигурна, че мога да очертая конкретен профил. От опита си зная, че не зависи от финансовите възможности на дарителя, а от мотивацията и от нивото на информираност. Със сигурност това са будни хора, които имат осъзнатостта и желанието да участват в изграждане на средата около себе си, за себе си и за тези след нас. 

Има ли интерес към тази опция от страна на работодатели, които да промотират тази опция сред служителите си?

Да, има. Някои компании го предлагат на своите служители като често пъти допълнително ги стимулират като удвояват дарените средства. Както казах и преди, това е най-прекият път към разширяване на дарителската мрежа на организациите, който освен това допринася за добрия имидж на работодателя.

Работим с 2 такива компании в момента, но търсим да увеличим партньорствата си, за да подобряваме грижата за децата и младежите и да създаваме възможности за екипите от специалисти, които отдават живота си на тази трудна професия. Бих искала да поканя всеки, който иска да научи повече или да помогне, да се свърже с нашия екип или да посети страницата на фондация “Сийдър”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван2000
    #1

    Използвайте бългаската дума "РЕДОВНИ", а не "регулярни", regular! Няма нужда да ни показвата, че знаете английски и че ви мързи да го преведете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.