Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ива Митева от ИТН стана "доктор" със защита на смесената избирателна система

Чистият мажоритарен вот създава неравновесие, установи изследователката

15 коментара
Ива Митева

Ива Митева, председателката на 45-ото Народно събрание, което работи по-малко от месец, придоби във вторник образователната и научна степен "доктор" от Института за държавата и правото на БАН с дисертация за въвеждането на смесена избирателна система. Митева е политик от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН), която си поставя за основна цел да промени радикално избирателната система чрез въвеждане на чисто мажоритарен вот в два тура.

Като част от научния си труд Митева е разработила проектозакон за промяна на Изборния кодекс, според който една трета от депутатите се избират мажоритарно, а останалите две трети – пропорционално, с кандидатски листи и преференция. Според авторката този вариант може "да запази партийното многообразие, представителността в Народното събрание и да осигури търсената от избирателите възможност за гласуване за личности, на които имат доверие".

В дисертацията се твърди, че е "време за нова изборна система, която да внесе повече истина и справедливост при избирането на народните представители".

Чрез научното си изследване Ива Митева е установила, че въвеждането на чиста мажоритарна система, за каквато настоява ИТН и за която на национален референдум през 2016 г. гласуваха 2 509 955 български граждани, "създава неравновесие между подадените гласове и получените мандати".

Практическата реализация на резултатите от референдума бе основното обещание на партията на Слави Трифонов преди вота на 4 април, но влизайки в Народното събрание въобще не внесе такъв законопроект с аргумента, че за целта трябва да се изчака "сигурен и спокоен парламент".

Митева предлага функционално смесена изборна система с 80 народни представители, избрани по мажоритарен принцип в 80 едномандатни изборни района с абсолютно мнозинство на два тура, и 160 народни представители, избрани по пропорционален принцип с кандидатски листи в 8 регионални многомандатни изборни района с преференциално гласуване. Според изследователката тази система би била "оптимална и е добра стъпка към персонификация на избора с минимизиране на загубата на неоползотворените гласове".

Авторката е стигнала до извода, че смесената изборна система най-добре съчетава достойнствата на мажоритарната и пропорционалната система, тъй като въвежда силен мажоритарен вот, но при запазване на политическия плурализъм и принципа на пропорционалност.

Според Митева "нежеланието да се гласува е своеобразен протест срещу прилаганата пропорционална изборна система, заниженото качество на кандидатите в кандидатските листи и партийната подредба, която не позволява първият в листата, дори и при изразена преференция, да бъде изместен".

Освен конкретни предложения за промени в Изборния кодекс, Митева предлага и методика за определяне на резултатите от гласуването и разпределяне на пропорционалните мандати при избори за народни представители, както и за определяне границите на изборните райони, с подробен числов пример.

Председател на научното жури, присъдило докторската степен, бе проф. Ганета Минкова, а членове и рецензенти бяха проф. Емилия Друмена, проф. Пламен Киров, проф. Екатерина Михайлова и доц. Наталия Киселова.

Научен ръководител на Митева е проф. Емилия Друмева, която е действащ секретар на президента Румен Радев по правни въпроси. В становището си тя е написала, че дисертацията има "редица научни приноси със значима практическа приложност". Според Друмева дисертацията "представлява стабилна основа и едновременно с това захранва перспективи и предложения de lege ferenda".

Конституционалистът проф. Пламен Киров е дал висока оценка за научния труд на Митева, който според него би бил "полезно четиво" не само за изследователи в сферата на конституционното право, но и за хора, активно занимаващи се с политическа дейност.

Проф. Екатерина Михайлова уточни, че трудът е минал вътрешна защита през есента на 2020 г. преди авторът да влезе в политиката, като обяви за приноси и анализа, и законопроекта.

Според доц. Наталия Киселова, цитирана от Dnevnik.bg, Изборният кодекс не трябва да се поправя, а трябва да се напише изцяло нов, затова Митева трябва да работи в тази посока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #15

    Както и друг път съм казвал, мажоритарната система може на някои да им изглежда много добре на чалга, шопска салата и ракия, но като се замисли човек(стига на може). никак не е по-добре от пропорционалната с преференциален вот.

  2. Vidco91
    #14
    Отговор на коментар #3

    Без съмнение, мнозинството от българите са с провинциално мислене, но в случая не виждам нищо провинциално. Покрай политиката дамата придоби известност и няма нищо провинциално в това, че журналистите обръщат внимание на професионалното й развитие. Това още повече засилва контраста с колежката й от предходния парламент, която беше специализирала в поцинковане на кофи. А иначе, поздравления за 100-те цитирания, които като бройка значително превъзхождат ВСИЧКИ цитирания на някои от последните Председатели на БАН.

  3. Мюнхен
    #13

    Похвално е, че е защитила дисертация, макар че у нас това не се уважава. Но темата е по-скоро техническа, отколкото чисто научна. Все едно "Преброяване на дивите зайци" или " Монтажното дело при монтирането на автомобили". Едно време какви учени юристи имаше и то по какви фундаментални теми работеха, а сега ни занимават със злободневни технически и деловодно- преброителни проблеми....Цеко Торбов, Венелин Ганев, чийто внук е Георги Ганев - икономист от Демократична България, Любен Диков, Стефан Павлов и доста други. Младите, обаче не са чували за тях, а са чували за чалгаря от с. Учин дол, Плевенско. Цялото общество се опростачи и доби вид на роман на Георги Мишев.

  4. Dante Alighieri
    #12

    Кога учиндолският тъп*нар стане доктор, тогава да се хвалят :) Макар че, явно не е далече времето, щом Стоичков стана...

  5. eagle_eye
    #11

    Не съм впечатлен, защото лично познавам десетина докрори/ки, чието ниво е по-ниско от това на отличник в гимназията. Не ме разбирайте погрешно - Нищо лично към госпожа председателката. Все още не съм си изградил мнение конкретно за нея. Просто нямаше как да не направя асоцияциативна връзка с личния си опит и добре познатите ми метреси/дъщери на този или онзи с титли докторки. Някои избутаха образованията си като преписваха лично от мен, а при по-трудните предмети дори ронеха сълзи (буквално) на професорите

  6. анита хегерланд
    #10

    Няма система, която да задоволи всички българи. Проблемът не е в нея. Човешкият фактор, който е податлив на манипулации и внушения, може да бъде купен, злепоставен, отстранен, омаскарен, затова трябва да бъде "подсилен" с добре подготвени съветници. Ако "секретарите", т.е. личните асистенти на депутатите са "с изяснен произход", избираеми, подготвени, отговарящи на определени критерии, с ценз, ще бъдат вземани много по-аргументирани, зрели решения, които ще се базират на добра подготовка, проучване и анализ на съществуващите вече европейски документи и световни политики по отделните ресори.

  7. Розалин Стойчев
    #9

    Кога стана калайджия, кога ти почерня дупето?!

  8. ImBlack
    #8

    Ами да разпечата по един екземпляр на колегите си от ИТН да четат, за да не плещят глупости, но първо да се извинят, че от глупост, използвайки медийната трибуна на бТВ, са подвели 2,5 милиона "граждани" да гласуват за референдума им, без да има реален публичен дебат между интелигентни, компетентни и принципни хора, които отстояват различните тези.Проблемът не е в избирателната система, а в тъпотата на мнозинството избиратели и сбърканата им селяндурска ценностна система, които позволяват на един прост, нагъл, селски тарикати 12 години да ги води за носа чрез щедро отразявани те му изяви от безкритичните национални медии!

  9. Доналд Путин
    #7

    представителната демокрация си остава представителна декорация при каквито и да било формули и алгоритми :) Украинската Рада се съставя с смесен мажоритарен и пропорционален избор, иииииииииииииии :) ?! ако искаме Развитие и скъсване с васалния статус - е-референдуми върху блокчейн

  10. Ощавен маркиз
    #6

    Требе да се разбере едно, при мераците за правене на партАй-проджекти, особено днеска. Първо. Правиш си достатъчно солидна МАФиотска групировка, тоесть, поне градско-квартално /или междуселски/ економически обръчов кръжец. Сетне купуваш /подаваш емче на/ местната хинституц.администрацийка; ако требе, пращаш "яко мезе" и към столицата. И - си в ИГРАТА. Останалото е вопрос на "врътливо пиар ду...пе" и внимательно взиране в "системните гряшки" на въйборния ни законь. Е, разбира се, требе да се отглеждаш

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.