Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ивайло Калфин: В Румъния европейската помощ дава много по-големи резултати, отколкото у нас

7 коментара
Ивайло Калфин, сн. БГНЕС

Трябва да се замислим какъв е ефектът от европейските средства, а не колко усвояваме и колко са грешките. Сметната палата сигурно няма да намери много грешки и ще каже "Браво", коментира в неделя пред БНР бившият вицепремиер Ивайло Калфин – съветник на еврокомисаря по бюджета Гюнтер Йотингер.

"България получава от 2007 г. – откакто сме членове (на ЕС -бел.ред.) до края на следващата година, ще станат 50 млрд. лв. помощи от ЕС. Време е периодично да се обръщаме назад и да погледнем какво се е случило. От тези пари някъде около 16-17 млрд. са за регионално развитие. Трябва да се замислим, че ефектът не е такъв, какъвто би могъл да бъде и какъвто е в другите страни членки", поясни Калфин.

Той даде пример с Румъния и подчерта, че помощта на ЕС там дава много по-големи резултати.

"При европейските пари за къщите за гости най-вероятно ще се окаже, че голяма част от тях са похарчени по правилата. Проблемът е със самите правила, които са писани 2008 г. Спазвайки правилата, в случая най-вероятно ще излезе, че няма големи нарушения, се харчат пари без абсолютно никакъв обществен смисъл. Те имат смисъл само за една група хора, които имат достъп до тях", коментира още Ивайло Калфин.

У нас няма гъвкавост, подчерта той и посочи средствата за борба с безработицата. Инструментите за това са изработени, когато беше много висока безработицата, а сега, когато е ниска, ги прилагаме същите, каза Калфин. По думите му пак се работи по правилата, но ефект от тази програма също няма.

По повод доклада на Европейската сметна палата за проверка на кохезионната политика и усвояването на евросредствата той поясни: "Това не е доклад за България и не дава оценка на всяка страна поотделно. Таблицата, включена в доклада, е от 2017 г. от предишен доклад на Европейската сметна палата, в която са казани докладваните от съответните страни нарушения. Там се вижда, че докладваните от България нарушения са малко. Това не са реалните нарушения, а това, което държавата е докладвала"..

Средства за България ще има и се надявам да са повече от досегашните, каза още съветникът на еврокомисаря Йотингер.

Той прогнозира сложна конфигурация в Европейския парламент след изборите: "Няма да се изненадам, ако разговорът излезе извън сегашните заявени кандидати за председател на Комисията. Дали ще стигне до Кристалина Георгиева не знам. Тя има авторитет от работата си в Брюксел като еврокомисар. Разбира се, надали ще се изчерпят с нея възможностите. Мисля, че не трябва от сега да се подготвяме и едва ли не да правим някаква кампания".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. PETER
    #7

    68% по-големи заплати за 2018 г. в Румъния, а бяхме наравно само преди две петилетки.Очевадно кучето е заровено в съдебната система, но нашата Кьовеши може още и да не е родена.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #5
  4. Лизи Гугуткова
    #4

    Комунистът критикува с "ВЕЛИК анализ " без да се позове на факт! Контрафакт: ЕВРОКОМИСАР :Румъния е загубила между 1,8 и 2 милиарда Юро от фондове, които са били отпуснати на страната за транспортна инфраструктура, заяви европейският комисар за регионалната политика Корина Крецу.." "...Трябва да се има предвид, че Румъния и България са основните печеливши от общата селскостопанска и политика на кохезионните фондове на ЕС.."

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. ivancho ivanov
    #2

    Резултати от работата добри, но ефектът слаб, не разбирам констатцията за България, да не би да работим като трънския майстор, който се жалвал "Три пъти го търлям, все късо"!

  7. Дядо ми Петър
    #1

    Лъжеш се, бате! У нас ефектът на европейските помощи е неизмерим. За тия от Дондуков 1 и пл. Народно събрание и надолу по веригата. Само ние дето почти нищо не усещаме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.