Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Костов: Ако се събира ДДС и се премахнат субсидиите за фирмите, може да се изпълни бюджет с 3% дефицит

8 коментара
Иван Костов: Ако се събира ДДС и се премахнат субсидиите за фирмите, може да се изпълни бюджет с 3% дефицит

Ако държавата събира без изоставания ДДС и премахне субсидиите за фирмите(за цената на енергията - б.а.) може да изпълни бюджет с дефицит от 3%, какъвто се изисква за влизане на България в еврозоната. Такава прогноза направи във вторник Иван Костов, министър-председател 1997 - 2001 г. Той определи като странни изоставанията на държавата в събирането на ДДС на фона на високата инфлация и икономически ръст в страната. 

"Като гледам числата от миналата година се показва наистина драстично изоставане - около 700 млн. лв. несъбрани, планирани приходи от ДДС. Това се вижда от отчета на изпълнението на бюджета към 31 декември 2022 г. Това е много странно, че се е случило при такава висока инфлация и при положение, че има икономически растеж. Не е обяснимо защо не се събира ДДС", каза Костов пред БНТ.

Той коментира и последните данни от МФ за доброто събиране на ДДС за февруари.

"Добре, има добра събираемост на ДДС(за февруари - б.а.), но тези флуктуации, тези несъбирания миналата година и този изоставащ януари са странни от гледна точка на макроикономическата логика, каза Костов.

Бившият премиер призова бъдещите депутати в 49-ото НС незабавно да потърсят отговори от Министерство на финансите за по-малкото приходи от ДДС. Той добави, че правителството може да търси и допълнителни приходи от концесии, от довършване на приватизационни сделки за по-добрто изпълнение на приходите в бъдещия Бюджет 2023. 

"Възможността да се постигне бюджет в рамките на 3% е само тази година. Ако този шанс се пропусне, следващата година ще е много по-трудно да се направи това. Тогава ще има много по-нисък растеж, по-ниска инфлация. Тази година е шансът и той трябва да се използва", каза още Костов.

Добри новини за инфлацията

Бившият премиер лансира и няколко "добри новини" за инфлацията.

"Първата е, че тези фактори, които причиниха инфлационния скок през 2022 г., поне два от тях обърнаха посоката си. ЕЦБ спря да изкупува обратно активи, т.е. да пуска пари в обращение, освен това на няколко пъти вече вдигна основния лихвен процент
В сравнение с януари-февруари на 2022 г. сега електроенергията в ЕС е спаднала с 25%, а в България с 27.3%, нефтът, който обработва “Нефтохим Бургас” спадна с 46.7%, природният газ спадна с 57.5%, пшеницата спадна с 9.5%, слънчогледовото олио с 22.6%. В този смисъл, тези фактори, суровини които най-много поскъпнаха обърнаха посоката си, т.е. има спад, който би трябвало да повлия на инфлацията в България"
, каза Костов. Той посочи, че у нас има още един фактор и той остава вграден в бюджета - това е повишаването на пенсиите и доходите.

Костов се обяви и за край на диференцираното ДДС и за връщането му на 20% за всички стоки с изключение на книгите.

Да се премахнат субсидиите за тока на фирмите

"Тези депутати, за които аз ще гласувам трябва да настояват за премахване на всички субсидии, защото е наистина падане на дъното държавата да субсидира недържавни, а да субсидира частни фирми, защото в момента цената на електричеството е по-ниска в сравнение с януари -февруари 2022 г.", каза още Костов.

Той коментира и лансираната от служебната власт мярка с еднократно облагане с 33% еднократно на свръхпечалбите на фирмите през втората половина на годината.

"През ноември 48-ото НС прие облагане на свръхпечалбите на фирмите, които произвеждат кокс, въглища, природен газ и нефтопродукти. Тази практика вече е приложена и се оказа, че ще засегне 17 от 32 фирми. Ефектът за 2022 г. ще са 72 млн. лв. Ако се приложи за половината година на 2023 г., както предлага МФ, ефектът далеч няма да бъде облагане на годишната печалба с 33%. Данъкът ще стане някъде около 14.6% и то ако фирмата е реализирало 100% повече печалба", пресметна Костов. Бившият премиер направи сметката като сложи и различни данъчни облекченията, които ползват фирмите. 

"Този ефект (от еднократен данък "свръхпечалба" - б.а.) ще бъде минимален, въобще не си струва този дебат", добави той.

Може ли да се премахнат неравенствата?

Бившият премиер посочи, че пенсиите са нараснали 17%, а инфлацията в страната е 16 на сто(от февруари 2022 до февруари 2023 г.). Проблемът е, че по-бедните българи, с малки пенсии пазаруват предимно от малката потребителска кошница, където инфлацията е 22%. Хипотетично за преодоляване на тези неравенства може да се мисли за прогресивно подоходно облагане, а също и за забрана на реклама на хазарта, дори ограничаването на всички хазартни игри, каза още Костов. 

Бившият премиер напомни, че редица българи губят дори домовете си заради хазартни игри.

Иван Костов добави, че държавата трябва да поеме много повече грижа за хората в социално неравенство и определи като правилна мярка безплатни учебници за учениците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Манов
    #8
    Отговор на коментар #4

    Да, и това е практиката в огромната чаяст на цивилизожания свят. Само си припомнете кой въведе плоския данък - Сергей Дмитриевич Станишев.

  2. Guest787
    #7

    ..."В сравнение с януари-февруари на 2022 г. сега електроенергията в ЕС е спаднала с 25%, а в България с 27.3%, нефтът, който обработва “Нефтохим Бургас” спадна с 46.7%, природният газ спадна с 57.5%, пшеницата спадна с 9.5%, слънчогледовото олио с 22.6%...". Това за едни е радост, за други МЪКА!

  3. Име1234
    #6

    Това е човекът, извадил България от жанвиденовото блато! Когато говори, разни гълъби и зеленочорапковци да слушат и да си водят записки!

  4. Мазен Кумунис
    #5

    Браво, Ваньо! Браво, Костов! Навремето гласувах за теб! ;)

  5. Martin_P
    #4

    За ДДС-то и премахването на субсидиите съм съгласен, но какво е това "Хипотетично за преодоляване на тези неравенства може да се мисли за прогресивно подоходно облагане"? Премахване на плоския данък ли надушвам?

  6. Rolo Tomassi
    #3

    Наричат ги "боянски ливади": https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB , а И. Костов е прав.

  7. Иван2000
    #2

    Моля! Първият държавник на прехода бе Филип Димитров. За шест месеца, до момента, когато ДПС свали подкрепата за правителството му. Имаше и едни "ливади", ама аѝде, да не влизам в подробности. Г-н Иван Костов имаше зад себе си опита от първите почти 10 години на прехода, а също и необходимите знания, и затова бе избран да изведе държавата от икономическата криза.

  8. The Rock
    #1

    Единствения държавник на прехода! Иван Костов!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.