Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Костов: Българската криза е разтваряща се спирала

44 коментара
Иван Костов: Българската криза е разтваряща се спирала

"България преживява втора продължителна политическа криза с дълбоки основи и надеждата, че ще бъде разрешена само тези избори и от този нов кабинет, е подложена на съмнение", коментира пред БНР бившият премиер Иван Костов.

Той посочи, че за да излезе страната от политическа криза, трябва едно правителство да завърши цял мандат и то нормално, а "не както го направи третото правителство на Бойко Борисов- лишено напълно от доверие и след бурни протести".

"В теорията на частните диференциални уравнения кризата се описва с една разтваряща се спирала, тоест нанасят се поражения, непрекъснато се увеличават и това става все по-неовладяемо. Това е българската криза в очите не на мен, а на Европейския съюз, който през Съвета на министрите по правосъдието каза: "България няма върховенство на правото. България няма правна държава, няма закони, които да се спазват, за които да се следи от страна на всички институции, които да се налагат и на институциите, и на гражданите". Това е най-тежкото поражение", посочи Костов.

Той разкритикува новите управляващи за въведения мораториум върху цените на тока и ги упрекна, че потъпкват независимостта на регулаторите – в случая Комисията за енергийно и водно регулиране. Освен това Иван Костов посочи каква разликата между риск и криза.

По думите му, когато девалвацията на думите се прави от овластените институции, вместо да се овладее риск, се прави опит да се овладее криза и се правят "трагични грешки":

"Това е причината да се наложи мораториума върху цената на електроенергията. Разликата между управление на рискове и овладяване на кризите е фундаментална. Рискът е вероятностна опасност, която може да бъде предотвратена и управляема. Кризата е случила се опасност. Кризата, за разлика от рисковете, е неуправляем процес, тя се овладява - възстановява се управляемостта чрез сложни процеси на идентификация на пораженията и тяхното неутрализиране, чрез идентификация на рисковете. Кризата се овладява чрез закриване и преструктуриране на цели части на системата, чрез стратегическо прегрупиране, отказ от цели, преориентация. От тази гледна точка у нас можем да говорим за криза в политическата и в институционалната система на държавата".

Той подчерта, че регулаторните органи стоят над изпълнителната власт и над законодателната власт по отношение на функциите, които изпълняват, и дълга, който имат към обществото. "Законодателната власт влезе брутално в правомощията на тези институции. Пораженията могат да се окажат много тежки", добави Костов.

Според него здравеопазването е друга система в криза. "Най-страшното е, че броят на населението намалява с по-високи темпове, отколкото в една обикновена ситуация. Спадът на населението е един неудържим процес. Всички институции не изпълняват задължението си към българското здравеопазване", каза Иван Костов. И прогнозира, че системата на здравеопазването трудно ще бъде реформирана в настоящата ситуация на продължаваща Covid-пандемия.

За бившия премиер ние вече сме общество на страха, "но целият свят се люшка между крайните си страхове и това ги прави особено чувствително към рисковете".

"Когато политиците са толкова уплашени, че не могат да погледнат ценовия риск в очите, те го наричат криза, за да оправдаят собственото си безсилие. Така работи системата на преувеличение на опасностите".

Начин за справяне с криза е като концентрираш власт, но това не е най-добрият начин, особено ако тази концентрация се обърне с обратен знак, допълни още Костов.

"Другият начин е децентрализация на властта, когато всеки поеме собствената си отговорност. Така демократичните системи се справят с кризи... В България се поема по първия стереотип".

По думите му в момента няма криза на цените.

"Криза има, когато пазарът се опустоши, когато няма стоки, когато цените до такава степен изкривяват търсенето и предлагането, че се появяват огромни стокови дефицити, когато рухва пазарът. Това е ценова криза и сме го преживели през 1990 и 1996-1997 година. Сега имаме динамика на цените".

По темата за Северна Македония Иван Костов коментира, че нерешените проблеми между София и Скопие са проблем на Европейския съюз, който трябва да се наеме с решаването им. Според него е ясно, че Северна Македония нарушава договора с България, а "Европа не може да защити ценностите, които прокламира, например – мултикултурализма".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #44

    Привърженик съм на Костов. Съгласен съм с над 90% от казаното и написаното през годините от него. (90% мое одобрение е рекорд за български политик, като ме знаете какъв съм мърморко) Любопитно ми е обаче, защо толкова се активизира в последно време. За последните 10 дни има повече статии, отколкото през последните 10 години. (и във външната политика, и в икономиката)

  2. АлександърНиколов
    #43
    Отговор на коментар #20

    Но жалкото за нас е че тази промяна я прави един даскал по политикономия, с минимални понятия за пазарна икономика, но със силно изразено желание да се угоди на тези които дават най-щедрите взятки. Трябва да се внесе яснота по една изключително важна тема – каква е позицията на Костов по въпроса за АЕЦ ”Белене”, която също говори в полза на Русия.На 21.януари 2000 г. Висшия експертен съвет на Агенцията по енергетика и НЕК вземат решение, в което обявяват АЕЦ ”Белене” като новата ядрена мощност

  3. АлександърНиколов
    #42
    Отговор на коментар #26

    Няма морално право да говори за управление на рискове и решения във време на криза този който ни направи умишленно 100% зависими енергийно от Кремъл. Първо с привахватизацията на Нефтохим но и същевременно, правителството на Костов през април 1988 г. сключва Договор за доставка на руски природен газ.Основните контрагенти са РАО ”Газпром” и „Булгаргаз” ЕАД. Договорът подписва от руска страна Рем Вяхирев – шеф на „Газпром“, а от българска вицепремиерът Евгений Бакърджиев.На преговорите Бакърджиев често

  4. АлександърНиколов
    #41
    Отговор на коментар #38

    Ето една от многото приватизационни сделки, кято тежи на съвестта на Иван Костов, а най-вероятно и на „джоба” му, за която би трябвало да лежи в кошарата – продажбата на „Мобилтел”.Костов иска да прикрие вината си за неизгодната и брутално спекулативна сделка, като я прехвърля върху Стефан Софиянски. Но фактите доказват, че продажбата на „Мобилтел” на Майкъл Чорни е станала на 31.10.1997 г. и е подписана от Антони Славински, член на кабинета.Това не е станало без санкцията на Костов. „Мобилтел”

  5. АлександърНиколов
    #40
    Отговор на коментар #24

    Ти си интелигентно момче но предполагам си по-млад и затова не знаеш фактите. А те са важни в случая и тях трябва да анализираме, а не високопарни приказки от един даскал по политикономия, мутирал набързо перестройчик и без елементарно понятие от пазарна икономика, приказки за гимназисти, за някакви отворени спирали и че риск и криза не било едно и също, дрън, дрън...

  6. АлександърНиколов
    #39
    Отговор на коментар #36

    Не Конституционният съд попречи на Командира да подпише конвенцията на OECD, която Чехия, Унгария,Полша, Естония, Литва и Латвия подписаха овреме(те направиха и лустрация, въпреки протестите на комунетата!). OECD дава възможност за контрол на корупционни сделки и пране на пари. Костов естествено не подписа, най-вероятно за да могат менторите му от Лондон сър Дейвид и неговият прокси Георгиу Шорош да му изперат взятките и подкупите от най–корумпираната приватизация, която света е виждал, от комисионните

  7. Nikola Nikolov
    #38
    Отговор на коментар #35

    Ти пак ли си излезнал от кошарата , за да смърдиш тук?? Я влизай вътре да бееш , заедно с останалите “мъдри” овни!!!

  8. SILENCE
    #37
    Отговор на коментар #36

    Ей, мъ.ляч! Нали го живяхме всички и тоА, и близнака му - боко и всички останали генетични двойкаджии, част от които още не смеят да си харчат парите, както им се иска. Пожсочи една партия, която да не е клонинг на бЪкЪпЪ-то, БЕЕЕЕ!

  9. Джелсомино
    #36

    Абе БЕЕЕЕ, защо лъжеш и кого, Костов и Стоянов вкараха лустрационни забрани в закона за държавната администрация, но конституционният съд ги отхвърли, защото ограничавали човешки права, по-точно правото на труд не другаде, а точно в държавната администрация на "бившите" от БКП и ДС.

  10. SILENCE
    #35

    Нищо не искам да слушам и зда чета от тоА, който забрани лустрацията! С кое по-проЗто и крадливо клонингче на комунделите да се занимаваме по-напред, БЕЕЕЕ, костОФФФ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.