Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Костов: Предсрочните избори ще стабилизират страната

16 коментара
Иван Костов: Предсрочните избори ще стабилизират страната

Предсрочните избори не биха дестабилизирали страната, а напротив, ще я стабилизират допълнително, защото в този формат управляващото мнозинство няма мандат за реформи. Това коментира бившият премиер и лидер на ДСБ Иван Костов в петък вечерта пред БНТ.

Той даде за пример резултатите от местните избори, които са показали, че в следващия парламент няма да влязат формации като “Атака“, БДЦ и АБВ, което би променило значително парламентарната ситуация.

Според Костов политическите рискове за страната са отслабнали значително след местните избори. "Има стабилизиране на мнозинството. Чака се да се види дали мандатът ще бъде завършен или ще се търси формула за преутвърждаване на управлението, чрез избори, които самото мнозинство ще поиска", каза той.

Иван Костов допълни като нова ситуация и бързата загуба на влияние за ДПС.

"ДПС пропада надолу много бързо, очевидно е. На местните избори ДПС е загубило 1/3 от избирателите си и не трябва да играе тази роля, която му е отредена в момента", каза той. По думите му искането на ДПС за предсрочни парламентарни избори е блъф, тъй като, ако се стигне до избори, ДПС ще вземе по-малко гласове.

Иван Костов посочи, че ГЕРБ са приели да направят отстъпки в промените в конституцията, но основно, за да отчетат успех с приемането на подобен проект. Той определи разделянето на Висшия съдебен съвет за “малък пробив“.

“Ще е чудесно, ако новият министър на правосъдието влезе с нова енергия и разшири този пробив, но това без силен външен натиск едва ли ще се случи", прогнозира Костов.

Според бившия премиер ГЕРБ са нямали особено много полезни ходове в при договарянето на промените в конституцията.

“ГЕРБ трябваше да отчетат тази година успех в парламента и отчитат две неща - отчитат приетия Закон за бюджета в една наистина сложна ситуация и отчитат поправка в конституцията, което е много сериозно нещо. Ако не бяха направили тоя тежък компромис, вероятно той е тежък и за тях, нямаше да има поправка в конституцията, защото отсреща няма мнозинство, което да удържи дори и на подписите си (под т.нар. исторически компромис)”, обясни бившият премиер.

Така той обоснова тезата си, че в този парламент няма мнозинство, за да се даде силен тласък на страната напред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #16

    ти не ми обяснявай на мен аз какво да правя, защото ти Америка си виждал през крив макарон!Аз не се оставям американската политика да ми я обясняват руски служители Дадох ПРИМЕРИ че дискусията за дясното е изключително старомодна! Впрочем, Обама е леко по-вляво от Клинтън,но най-вероятно Клинтън в женски род ще се върне отново към центъра!

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #15
  3. Miau
    #14

    Именно заради недостатъчната политическа култура, хората в България не трябва да бъдат обърквани с приказки за "дясното": хората трябва да се обединят около желанието си българския политически елит окончателно да се изчисти от СТАРИТЕ МУЦУНИ ОТ МИНАЛОТО.Точно това и става на практика, но много бавно, оттам и казаното от Костов, че нови избори ще стабилизират страната, и ще отпаднат АТАКА и АБВ. А в Германия, повтарям Меркел на практика подяде и отслаби Социалдемократическата партия, защото до голяма степен прави нейната политика, но от позиция на центъра.

  4. В и К
    #13

    @Българань 13:50 | 20 декември 2015 | #8
    Ляво, дясно, по отношение на КАКВО? Ние не сме определили КАКВО-то, за да гледаме в страни от него. При правителствата на Ф. Димитров и Костов сме били донякъде на път да го направим, но не би. Също не си правете илюзии, че народ с избит елит и култивиран 45 години социализъм, може с щракане на пръсти да превключи на демокрация. Показателен е фактът, че демокрацията ни бе "подарена", вместо да бъде извоювана. Като резултат, повече от четвърт век след този

  5. Miau
    #12

    Що се отнася до дискусията ДЯСНО, всеки който РАЗБИРА ОТ ПОЛИТИКА знае, че КАКТО КЛИНТЪН в Америка, така и БЛЕЙР ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ приближиха социалдемократическите си партии/в Америка-Демократическа/ повече към центъра.Меркел пък отдясно приближи консервативната си/ХДС/ партия повече към центъра-на България не са нужни дискусии за дясното, а изчистване на политиката и от последните остатъци на КГБ!

  6. Miau
    #11

    Аз с тролове не обшувам, някои правят тази грешка! Просто обръщам внмание на форума, че руските агенти ще продължат да се зангнездват в България, за да влияят, макар и не така нагло и открито както досега!

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10
  8. Miau
    #9

    Аре нЕма нужда МЯХКИ знакове да ни обясняват българската политика с цел пак да внасят релативизъм и безнадеждност! Цялата тази дискусия за "дясното" е изключителна безинтересна и старомодна!Никъде другаде освен в България не се води! Меркел като приближи християндемократите повече към центъра, да не бъде да падна таван? Или обратно - демократите в САЩ при Клинтън от ляво център се приближиха към центъра. ЕДИНСТВЕНОТО ОТ ЗНАЧЕНИЕ ЗА БЪЛГАРИЯ СА ПАРТИИ НЕСВЪРЗАНИ С БКП-КПСС-ДС-КГБ!Пълно изчистване на политическия елит от това минало, което чрез старите зависимости продължава да живее!

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #8
  10. В и К
    #7

    @Българань 18:01 | 19 декември 2015 | #3 Нарочно или не, впрягате каруцата пред коня. Първо трябва да имаме работещи правова държава и икономика, а после да спорим за ляво, дясно и техните разцветки и автентичности. Също така е интересно, че най-дясно управление сме имали всеки път когато пишман социалистите от бесепе се докопат до властта, а пък те са най-загрижените за българското "дясно".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.