Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев: Бежанците въплъщават революция, която тепърва предстои

5 коментара
Иван Кръстев: Бежанците въплъщават революция, която тепърва предстои

Широко, но погрешно се предполага, че хилядите хора, стекли се по границите на Европа, и хилядите, които вече ги прекосиха, са бежанци от един неуспял бунт - Арабската пролет. В действителност те въплъщават характерна за 21-ви век революция, която тепърва предстои. Това пише българският политолог Иван Кръстев в анализ за британския в. "Файненшъл таймс", озаглавен "Страх и омраза в един свят без граници".

През 1981 г. изследователи от Мичиганския университет установиха, че нигерийците са също толкова щастливи, колкото и западногерманците, въпреки че са много по-бедни. Почти четири десетилетия по-късно положението е коренно различно. Според най-новите проучвания на повечето места щастието зависи право пропорционално от брутния вътрешен продукт на човек от населението.

Интернет даде възможност на младите африканци или афганистанци да видят с един клик на мишката как живеят европейците. Хората вече не сравняват живота си с този на съседите, а с начина на живот на най-благоденстващите жители на планетата. Те вече не мечтаят за бъдещето, а за други места. Смартфони и социални мрежи улесняват пресичането на границите, като същевременно ти дават възможност да запазиш етническата и религиозната си идентичност. Възможно е да си останеш сириец, докато живееш и работиш в Лондон или Берлин. Можеш постоянно да поддържаш връзка с близките си у дома или да следиш новините от родината си, отбелязва Кръстев.

В този свят на комуникации миграцията - за разлика от утопиите, лансирани от демагозите на миналия век - предлагат радикална промяна незабавно. Революцията на 21-ви век не се нуждае от идеология, политическо движение или политически водач. Сменяш не правителството, а географското си местонахождение. Отсъствието на колективни мечти превръща миграцията в естествен избор на новия радикал. За да промениш живота си, ти е нужна лодка, а не партия. На фона на растящото неравенство и застоя в социалната мобилност в страни като Украйна и Русия е по-лесно да пресечеш национални граници, отколкото класови бариери, подчертава политологът.

Мигрантската революция обаче е в състояние да предизвика контрареволюция и да прекрои демокрациите ни. В исторически план демокрацията бе средството, чрез което Европа интегрираше чужденците и се отвори за света. Много лесно обаче тя може да бъде превърната в инструмент за изолация и капсулиране, предупреждава той.

Безчетните прояви на солидарност с бежанците, бягащи от война и гонения, на които бяхме свидетели миналата година в Западна Европа, днес са помрачени от обратното явление - ширещ се страх, че този вид чужденци ще застрашат социалния ни модел и традиции, че ще унищожат либералните общества, заплашвайки правата на жените. Консерваторите се опасяват, че напливът от мигранти е смъртна присъда за културите в европейските страни. Страхът от радикалния ислям, тероризъм, престъпност и общото безпокойство от непознатото са в ядрото на нравствена паника, пише Кръстев.

Ситуацията променя коренно европейската политика и светогледа на мнозина на континента. Ако довчера те залагаха за сигурността си на изгледите Европа да бъде заобиколена от либерални демокрации с амбиции да се присъединят към съюза, днес тези хора се надяват да бъдат заобиколени от дружески режими - либерални или не, които искат и са способни да отблъснат човешката приливна вълна. Така привлекателната за чужденците мека сила сега се разглежда от страните членки като източник на уязвимост. Референдумът в Холандия за споразумението за асоцииране ЕС-Украйна е пример за тези настроения. Лагерът, казал "не" на ратифицирането на споразумението, иска да отправи послание, че Европа не желае не само бежанците, но и обществата, които мечтаят един ден да се присъединят към нея.

Тази промяна в нагласите личи и в отношенията с Турция. За да си осигури помощта на страната за облекчаване на бежанския натиск, европейските правителства мълчат за засилващия се авторитаризъм на Анкара. Те искат да дадат знак, че Европа не е толкова хубаво място, колкото смятат чужденците.

Накратко, лидерите на ЕС са в капан между риториката за демократичната революция като отговор на проблемите в един взаимозависим свят и обърканата реалност на миграцията като революция, заключава Кръстев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. severin
    #5

    Характерно е за потомците на комунисти на бълнуват за "революции".

  2. Старият куфар
    #4

    Моите уважения, г-н Кpъcтeв, но мисля, че нещата са много по-пpocти. Cлeд около 150 години кoлoниaлни изcтъплeния, Евpoпa си полyчaвa зacлyжeнoтo. Иcтинcкaтa peвoлюция е в ocъзнaвaнeтo oт cтpaнa на вceки eвpoпeйcки гражданин, чe e пaгyбнo да ce ocтaвят пpaвитeлcтвaтa да пpaвят кaквoтo им cкимнe като външна политика, cтигa във вътрешен план всичко да е добре и нaceлeниетo да е дoвoлнo. Без гpaждaнcкa ангажираноcт всяко правителство рано или късно се превръща в тиpaния.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Броят на българските граждани в чужбина по преценка на дипломатическите ни представителства за 2011 г. е над 2 милиона: -САЩ създадена 99% от емигранти – около 300 хиляди българи. -Испания-170 00 биз Баските,за които има спор, чеса български богомили-български думи.. -Гърция – около 200 хиляди души. -Германия – около 200 хиляди души. -Италия – около 100 хиляди души. -Великобритания – около 100 хиляди

  4. tim
    #2

    Глупости на търкалета! 1. винаги хората са имали информация за близки и далечни страни и как се живее там 2. изобщо не е възможно просто да заминеш за страна която ти хрумне. Тази привилегия е достъпна само за малко развити страни; другите се нуждаят от визи!!!! 3. бежанската вълна от миналото лято показа, че повечето страни в Европа няма да приемат имигранти

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Led Zeppelin - Immigrant Song - Australia 1972 https://www.youtube.com/watch?v=Y2hZ6OytDxo

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.