Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев: Източна Европа страда от "дефицит на състрадание"

Обществеността не се трогва от бежанската вълна, а лидерите критикуват Брюксел за квотите, пише политологът в "Ню Йорк таймс"

9 коментара
Иван Кръстев: Източна Европа страда от "дефицит на състрадание"

"Влакът на срама" в Австрия и сцените на удавили се мигранти предизвикаха вълна от състрадание в много западноевропейски държави. В Германия 60 процента от обществеността подкрепя идеята правителството да приюти до 800 000 бежанци, което се равнява на почти 1 процент от населението на страната.

В Източна Европа обаче обществеността не се трогва, а лидерите разкритикуваха решението на Брюксел да преразпредели бежанците сред страните членки на ЕС. Мнозинството от жителите на транзитните страни подкрепят изграждането на огради по границите им, а неотдавнашно допитване в Чехия сочи, че 44 процента от анкетираните настояват правителството да не похарчва и една крона повече в помощ на мигрантите.

Това пише българският политолог Иван Кръстев в авторска статия в американския вестник "Ню Йорк таймс".

Премиерът на Словакия Роберт Фицо стигна и по-далеч с твърдението, че 95 процента от търсещите убежище изобщо не са бежанци, а икономически мигранти и че страната му е готова да приема само християни. Най-шокиращ е може би изтеклият имейл от Унгарската национална телевизия, в който се иска от журналистите да не показват кадри с децата на мигрантите. Унгарското правителство изглежда се бои, че кадрите на страдащи деца ще докоснат сърцата на унгарците и ще предизвикат, не дай Боже, състрадание.

Какво ѝ става на Източна Европа? Само преди три десетилетия "Солидарност" беше нейният символ. Днес по-подходящ символ би била надпис на задния номер на кола: "Източна Европа - където Доналд Тръмп изглежда подходящо". Краткият отговор е разочарование, недоверие, демография и демокрация, пише по-нататък Иван Кръстев в статията си, цитирана от БТА.

Това, което дойде след комунизма и либералните реформи, бе всепроникващ цинизъм. Изправени пред поток от мигранти и обсебени от икономическа несигурност, мнозина източноевропейци се чувстват предадени от надеждата си, че присъединяването в ЕС ще означава начало на благоденствието и край на кризата, докато мнозина правителствени лидери се опасяват, че единственият начин да си възвърнат политическата подкрепа е да покажат, че ги е грижа за своите хора и пет пари не дават за чужденците, пише Кръстев.

Източноевропейците смятат, че те са тези, които трябва да получават помощ, че това е било част от обещанието за обединяване на Европа. Как може някой да очаква солидарност от нас, след като сме по-бедни от западноевропейците, посочват те. Обещаваха ни туристи, не бежанци.

Въпросът обаче не е само в самосъжалението. Въпреки че живеят на кръстопът между Европа и Азия, между Русия и Близкия изток, много източноевропейци не се интересуват от ставащото извън границите им. Българската телевизия никога не е имала парите или интереса да прати репортери в места като Сирия, което можеше да помогне да се проумеят апокалиптичните размери на ставащото там. Африка напълно отсъства от политическата ни география.

В резултат на това страхът от исляма, тероризма, растящата престъпност и по-общата тревога от непознатото са в центъра на предизвиканата от мигрантския поток морална паника, отбелязва Иван Кръстев.

Странно е, че демографската паника е един от най-малко обсъжданите фактори, които оформят поведението на източноевропейците. Той е обаче критично важен. Според прогнози на ООН, населението на България ще спадне с 27 процента до 2050 г. Тревогата от "етническо изчезване" може да се усети в много от малките нации в Източна Европа.

За тях идването на мигрантите е сигнал за излизането им от историята, а популярният аргумент, че застаряваща Европа се нуждае от мигрантите само затвърждава чувството на екзистенциална меланхолия. Когато човек гледа по телевизията сцени на стари местни жители, протестиращи срещу настаняването на бежанци в обезлюдените им села, където от десетилетия не се е раждало нито едно дете, сърцето му се къса и за двете страни - за бежанците, но и за старите, самотни хора, които виждат как светът им се разпада.

Провалилото се интегриране на ромите също допринася за този дефицит на състрадание. Източноевропейците се страхуват от чужденците, защото нямат доверие в способността на държавата да интегрира "другите", които вече живеят сред тях. А фактът, че източноевропейските страни са демокрации не улеснява ситуацията. Това, което виждаме, не е липса на солидарност. Това, което виждаме, е сблъсък на солидарности: национална, етническа и религиозна солидарност срещу задълженията ни като човешки същества.

Стана ясно, че миграционната криза е по-голяма екзистенциална заплаха за ЕС, отколкото кризата с еврото или анексирането на Крим от Русия. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск открито предупреждава за опасното разделение между Изтока и Запада на Европа.

Дълбоко разстройващо е да се види как източноевропейските общества и правителства твърдят, че е морално правилно да затварят вратите си пред хора, които бягат от смъртта. Дефицитът на състрадание излага на показ много по-дълбоката криза в сърцето на европейския проект, заключава Иван Кръстев в статията си в "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #9

    Дори и Иван Кръстев може да бъде заблуден по въпроса "бежанци" и икономически имигранти,оказва се.

  2. П. Стоянов
    #8

    Убийства на "народни врагове" и НЕВЪЗМОЖНОСТ на близките да ги погребат - началото на ДЕХУМАНИЗАЦИЯТА на Източна Европа. Следва арогантен АТЕИЗЪМ и "социалистически реализъм". Накрая БЕЗРАЗЛИЧИЕ - всеки страдащ си "го заслужава" - нас не ни закачат защото търпим. Щом се ежи - така му се полага! Западна Европа е християнска, а Източна е античовешка!

  3. Miau
    #7

    Между другото, пишете до Ню йорк таймс, за да разберат хората там, че пише глупости, а не тука във форума.

  4. Miau
    #6

    Кръстев не е никакъв голям политолог, а е подставено лице на ПУТИН. Припомням, че бе един от малкото поканени на ВЕЧЕРЯ С ПУТИН. Всичките му анализи са и тако и вако и замазват нещата. Поредният внедрен комунист,след като се поддзивава из русофилска Виена,където комунистите предвидливо се изнесоха преди да падне комунизма, сега се набута и в американски вестник, за да влияе на американската публика смекчаващо по отношение на Путин.Не е специалист нито по Чехия, нито на Полша, за да се изказва от името на цяла Европа.

  5. georgiev
    #5

    Иван Кръстев е един от тримата големи политолози в България!!! Някои от аргументите в статията, обаче, на мен поне, ми изглеждат несъстоятелни.
    Източна Европа страда от "дефицит на състрадание", заради: 1. Посткомунистически цинизъм - това е толкова вярно колкото твърдението, че Западна Европа страда от излишък на състрадание спрямо бежанците, заради постколониален и/или постфашистки комплекс.
    2. Самосъжаление, породено от икономически несгоди - приоритет на всяко правителство е добруването на неговия

  6. анита хегерланд
    #4

    Арабският свят страда от дефицит на състрадание. Много по-логично е богатите страни, износителки на петрол, които тънат в разкош, да поемат бежанците. До сега в пресата няма информация какво е било препитанието им в Сирия. Ако те се насочват към Европа, защото знаят че ще получат социални помощи без да работят, за какво състрадание става дума?

  7. strobo
    #3

    Иванчо се мъчи да се пише по католик и от Папата римски.... Никой не е длъжен да сърба попарата надробена от САЩ в Близкия изток, с интифата "Арабска пролет 2011" оже повече на хиляди километри от мястото на събитията....

  8. so what_deactivated_1521205049
    #2

    КАКТО ВИНАГИ КОМУНИСТИЧЕСКАТА ИЗДЪНКА Кръстев заблуждава международната публика и забравя да спомене най-важната причина за "дефицита на хуманност"в Източна Европа: САМИЯТ КОМУНИЗЪМ.Защо забравяш дехуманизацията, унищожанането на елементарни ГРАЖДАНСКИ ЦЕННОСТИ ПО ВРЕМЕТО НА КОМУНИЗМА.В Германия основно гражданското общество сега помага на бежанците. ЧЕСТИТ 9 СЕПТЕМВРИ НА РОДИТЕЛИТЕ ТИ КРЪСТЕВ!

  9. Десен бесен
    #1

    Бежанците (не говоря изобщо за икономическите емигранти) бягат от смъртта докато стигнат първата сигурна страна - Турция, или Гърция. След това те не бягат за да си спасят живота, а за повече социални придобивки в Западна Европа. Нали ги гледам по репортажите като казват, че отиват в Германия, защото там давали къща и пари. Баба Меркел да спре с лицемерието си. Хем казва, че ще приеме всички бежанци, хем иска квоти. Разликата е, че западните политици са се отракали в лицемерието си и окото не им мига за разлика източноевропейските. Видяхме колко са солидарни с нашите роми.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.