Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев: Моделът "ниски данъци, ниски заплати" гони способните на Запад

Необходима е нова културна среда за задържане на образованите хора в България

9 коментара
Иван Кръстев: Моделът "ниски данъци, ниски заплати" гони способните на Запад

Силно изказване, насочено към фундамента на българския икономически модел - "ниски данъци, ниски заплати", направи по време на 12-ата годишна среща на правителството с бизнеса, организирана от в. "Капитал", световно известният български политолог Иван Кръстев. Думите му бяха по повод проблема с изтичането на качествен човешки ресурс от България към по-развитите държави от ЕС.

Кръстев заяви пред премиера Бойко Борисов и представителите на бизнеса, че в началото на 90-те години висококвалифицираната работна ръка се е определяла като едно от големите конкурентни предимства на страните от Източна Европа, но сега недостигът на хора се оказва проблем, който е по-важен за инвеститорите от корупцията, състоянието на съдебната система и т.н.

"До голяма степен това е резултат и на икономическия модел, базиран на ниски заплати и ниски данъци, който беше приложен в повечето източноевропейски страни", смята Кръстев. Проблемът е, че този модел работи много трудно, когато границите са отворени, защото голяма част от квалифицираните хора в един момент решават, че за тях е по-изгодно да отидат на Запад.

Парадокс: доброто образование всъщност е фактор за напускане на страната

Друг проблем според политолога е кризата на образователната система, в която той открива интересен парадокс. България продължава да има средни училища, включително и част от висшите такива, които са на високо ниво. "Но парадоксът е следният - над 70% от хората, които завършват най-добрите гимназии в страната, дори не кандидатстват в българските университети", посочи Кръстев. В резултат високото качество на част от училищата се превръща във фактор за напускане на страната вместо във фактор за задържането на хората.

Както успехът на някои училища, така и провалът на други оказва негативен ефект върху състоянието на пазара на труда, твърди политологът.

Нужни са не само добри университети, но и нова културна среда

Кръстев изтъкна две важни неща при взимането на решения как да се подобри пазарът на труда. Едното е, че след бежанската криза е очевидно, че в България и всички източноевропейски страни има съпротива срещу приемането на работници, които идват от страни извън Европа. "Да се вярва, че проблемът с липсата на работна сила при функционираща демокрация може да бъде решен с внос на работници, ми се вижда политически нереалистично", каза Кръстев.

От тази гледна точка основният въпрос е какво се прави за хората, които са тук - как те да бъдат образовани и развивани. "Има парадокс. Първият отговор е - инвестиции в образованието. Това е верен отговор, но трябва да се внимава, защото ако има силно подобряване на образованието, в началото това може да доведе до по-високи нива на заминаване. Тъй като хората ще знаят по-добре чужди езици и ще имат по-добра квалификация, те се оказват по-конкурентни, включително на външни пазари.

"Следователно задържането на хората тук няма да бъде е резултат само на подобряване на образователната система, а на създаване на културна среда, в която хората мислят, че успехът им тук има значение", заключи Кръстев.

България губи 4 млрд. лв. годишно от напускащите страната

По време на срещата с бизнеса бе изнесено и проучване, според което пропуснатата полза за българската икономика от напусналите страната сънародници се изчислява на над 4 млрд. лв. годишно, което означава 4% по-нисък брутен вътрешен продукт.

Според изчисленията 700 000 българи работят в страните от ЕС, а в същото време 38% от компаниите у нас не намират работници, което спира развитието им.

Томислав Дончев с три стратегии за преодоляване на липсата на работна ръка

Визия за решаване на проблема с изтичането на човешкия ресурс на страната и липсата на работна ръка представи и вицепремиерът Томислав Дончев. Тя включва три основни мерки - активиране на неактивните около 200 000 безработни българи, ремиграция на работещите в чужбина и привличане на чужди работници.

Според Дончев активирането на безработните е трудно, защото от въпросните 200 000 безработни 75 000 не са работили за период по-дълъг от две години. Освен това една част от безработните са нискообразовани и без трудови навици. Друга част от тях пък са десоциализирани.

По въпроса за ремиграцията Томислав Дончев заяви, че около 25 000 годишно напускат България, а около половината (11 600) се завръщат обратно. Според него трябва да се направи анализ най-вече на причините, поради които хората се завръщат обратно в България. Вицепремиерът е на мнение, че заплатата е основният движещ фактор, но не и единствен.

Според Дончев стимул за връщане би бил предоставяне на изгодно жилище. Вицепремиерът заяви, че в голяма част от страната има огромен потенциал от неизползвани жилища, който някои работодатели могат да използват. "Това може да бъде един от стимулите, когато някой реши да приеме работа обратно в България или в друго населено място", допълни Дончев. Освен това решението на човек къде да живее и работи зависи и от детска градина, училище, път, опасността да откраднат автомобила, парк, чистота на въздуха, здравеопазване. "Това е най-тежката възможна система, която изисква най-голям обем публично финансиране", добави вицепремиерът.

Привличането на чужди работници според Дончев работи най-вече в сферата на услугите.

Бисер Петков: Само 177 чужденци извън ЕС са ползвали "синя карта" за работа у нас

Само 177 души от трети страни през 2017 г. са получили т.нар. синя карта за работа у нас, съобщи обаче социалният министър Бисер Петков. По думите му вече са облекчени процедурите при сезонна заетост и при издаването на синя карта. В списъка с предпочитаните от българските работодатели професии вече са включени и инженерните, за които има най-сериозен дефицит, подчерта министър Петков.

Констатираме, че повишаващото се равнище на заетост, достигнало до 68-69% от населението в най-активната възраст от 15-64 г., предполага действия за активиране на икономически неактивните лица, които в България са около 1.25 милиона души, каза още Петков. По думите му около 100 000 от тези хора са обезкуражени и предизвикателството е да бъдат мотивирани с обучение и подходяща работа.

Социалното министерство чрез службите си в други държави организира кариерни форуми заедно с работодателите , на които се правят предложения за работа, припомни министърът. Вече е организиран такъв форум във Виена, тази година предстоят подобни в Лондон и в Берлин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Този проблем може да се реши, когато разберем какви са нуждите на средната класа и как да се удовлетворят при нашите условия. Очевидно е, че с чалга, ракия и кючек няма да стане. Време е да се създаде нов имидж на културата. Американците, които са гледали турски сериали, казват за тях, че богатите турци живеят като богатите американци, нямат своя култура, свой лайфстайл, който да ги отличава. А нашите какво имат, какво остава за хората с пари у нас?!

  2. Филка Русофилка
    #8
  3. lubobansko12
    #7

    Иван Кръстев или защитава руския корупционен модел, каквато е бг политиката, икономиката и правото или не знае че умните бягат защото са наясно, че мафията е монополизирала всичко и никой извън мафията няма шанс. Другото в приказките на путинския любимец са "мижи да те лажем". Монополно високи цени на ток и горивата плюс монопол над съдебната система и медоите значи смърт за инициативата. Затуй бягат умните. Защото са умни!

  4. ирис
    #6

    много правилно,никой не работи без пари

  5. pepe
    #5

    За първи път от много време съм съгласен с Иван Кръстев.

  6. Станиславчо
    #4

    Томито е гениален. Ремиграция. Хитро. Но анализът още не бил готов. :) Пак пречки пред младият визионер.

  7. Entdecken
    #3

    Путиновото кречетало Кръстев пак заработва за наша сметка.

  8. Коментарът е изтрит в 17:47 на 30 януари 2018 от автора.
    #2
  9. т€еритория на Мики Маус
    #1

    САЩ винаги са твърдяли-ние привличаме най-големите мозъци. ТОва е тяхн стратегия! След приемането ан България в ЕС, найспособните изтичат към Западна Европа-Германия, Англия, и други. Найработливите-също! България се превръща във все по-дълбокоа и все по-изоставащта ПЕРИФЕРИЯ! От Ес са давали доборнамерини съвети-не може да развивате само туризъм и слеско сотпанство. От ЕС и Германия са казвали-Еврофондовете ги налейте в промишленост,а инфраструктурата правете с пари на кредит. Така направи Унгария! Но не, знаете за кво се изпозлват Евро фондовете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.