"Те (службите) казват кой е чист и честен и кой може или не може да стане съдия или министър. Но нито полицията, нито ДАНС са по-различни от обществото, в което оперират. Ако погледнете кои са основните фигури в различните корупционни схеми, разкрити през последните месеци, ще видите, че в голямото си мнозинство те са бивши или сегашни служители на силовите ведомства, под прикритие или под чадър“, казва Кръстев.
Той смята още, че "службите не можа да бъдат модел за реформаторско управление“.
"Не е трудно да убедиш хората, че всеки или почти всеки бизнес е схема и всяко грешно решение е просто неразкрито престъпление. Но подобно мислене е опасно за самото правителство“, предупреждава политологът.
По думите му "хората лесно ще повярват, че всички са крадци, но е трудно да ги убедиш, че ако всички са крадци, ти не си крадец. Преодоляването на корупцията е труден и дълъг процес - комбинация от повече контрол, но и повече конкуренция. В момента ударението е поставено върху контрола и не се използват достатъчно инструментите на конкуренцията“.
Относно задълбочаването на икономическата криза в страната и предлаганите от кабинета мерки Кръстев коментира, че "кризата, която сега изживяваме, е криза и на политическия, и на икономическия модел - елитите на прехода са дискредитирани, а локомотивите на икономически растеж от последните 10 г. (евтини кредити, недвижимост) са паркирани в депото“.
"В страната няма пари, няма нови идеи, няма и критична маса хора, готови да подкрепят непопулярни реформи“, смята Кръстев.
След това с думите, че сегашният кабинет не е създал кризата, а я наследи, Кръстев посочва: "Когато днес политици, като президента Първанов, се опитват да заемат позата на морални ментори на правителството, те забравят или поне искат ние да забравим, че тази криза е родена от техните действия или бездействия“.
"Президентът обяви националната сигурност и енергетиката за свои приоритети. Резултатът е, че точно тези сектори се превърнаха в символ на мегакорупция. Желанието на кабинета да разчисти помийната яма на прехода е похвално“, казва още той.
Кръстев смята, че "сега наблюдаваме истинският край на прехода - края на неписаните правила, по които се управляваше страната през последните години. И това е положителна промяна“.
По думите му рискове пред управляващите има. "Правителството често напомня на човек, който се опитва да яде бистра супа с нож - да решиш проблем не винаги е синоним на това да арестуваш някого“.
В същото време обаче Иван Кръстев твърди, че "решителните действия на кабинета заслужават подкрепа, но начинът, по който се води борбата с корупцията, парализира администрацията“.
Запитан защо подкрепата за Борисов не пада, Кръстев казва, че това е заради липсата на негова алтернатива. "Това правителство е първото, което посегна на корупционните мрежи на прехода. То има харизматичен премиер, който говори на езика на избирателите си“, посочва Иван Кръстев.
"Правителството започва да губи подкрепата на бизнеса и градската средна класа, а тя е ключова за едно успешно управление. Средната класа, която е най-силно ударена от кризата, все по-малко се интересува какво правителството прави на “тях”- елита; тя се интересува какво правителството прави за “нас” - как помага на бизнеса да оцелее“, твърди Кръстев.
На въпрос как ГЕРБ трябва да управлява занапред, за да не губи доверие, Кръстев отговаря, че "правителството трябва да убеди средната класа, че то иска да разруши старите корупционни мрежи, а не просто да ги овладее“.
"Затова искането на Съюза на издателите кабинетът да обяви в кои банки се държат парите на държавата е важен тест за готовността на правителството да постави прозрачността в центъра на своята политика. Конкуренцията между банките, а не една или друга банка може да гарантира на правителството, че парите на държавата няма да бъдат откраднати“, заявява той.
"Страх ме е, че сме изгубили критичната маса от хора, които искат промяна и са готови да участват в нея. Постепенно се превръщаме в публика на собствения си живот и нямаме право да се сърдим, че политиците се държат с нас като с публика - предпочитат да ни забавляват, вместо да ни управляват“, заключава Кръстев.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
38 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
те върху ипотеки измамите със счетовсдтвото на американските транснационални банки да не са изобретение на Царя и на СтанишевПоредната глупост на един всезнайко по всички въпроси, дето хем иска да е критичен, хем ближе гъза на ББ за да получи хонорар от агент Бор
ТОВА е ИСТИНАТА: "Правителството започва да губи подкрепата на бизнеса и градската средна класа, а тя е ключова за едно успешно управление. Средната класа, която е най-силно ударена от кризата, все по-малко се интересува какво правителството прави на “тях”- елита; тя се интересува какво правителството прави за “нас” - как помага на бизнеса да оцелее“,
Никой не е постигнал повече от 4 години медиен комфорт (8 ако си уникален).
Като чета постингите, разбирам, че малко са хората, които вникват в същността на казаното от Иван Кръстев - липсва критична маса от хора - реформатори, мислещи, действащи, независими... Пак се плъзгате по това кой управлява и какъв е той. А управлява този, когото избират кесещите в статуквото, немислещите, недействащите, зависимите... Просто сме си кекави и нефелни като общество, няма ги активните хора...
малкото!
Наистина,не са много българите,които да покажат подобен интелект и да опишат с малко думи истинското положение с властта в България и нещата,които се случват у нас,както е направил Кръстев.Винаги с удоволствие го слушам и чета.А такива глупаци като Глухия плъх / само какво име си е избрал!/,на тях не трябва изобщо да се обръща никакво внимание.За съжаление,част от народа ни е на това ниско и ниЗко ниво,като Плъха.За тях истината е в комунизъма на бай Тошо и нищо друго не признават.
в душите. Много плач се лее за "загубената свобода", но като досега сме били толкова демократични и свободни, защо цял свят признава съдебната ни система за гнила? И къде е всъщност проблемът с адвокатите на мошениците? Какво им пречи да си се явяват на делата? Нали за това им плащат клиентите им? И за какво всъщност се използват СРС-тата? Защо навсякъде по света се използват по същество? И ако съдията не е убеден от доказателствата, кой го кара да ги приема? И изобщо, за много неща още мога да питам. …
Да, ние, десните хора, следим с огромно внимание и тревога дали полицейщината ще превземе държавата. Тревожим се, да. И първи ще тръгнем, ако това стане. Все пак не сме Беларус. Ако нещата тръгнат накриво, има кой да ги озапти. Но сега нещата трябва да се очистят, това за мен е важно. Много гнилоч има. Който иска всичко да е постарому, да си реве...
Много сме зля,и така ще бъдем,докато не им начупим канчетата пред Народното събрание.Много е умен Иван Кръстев! Поздравявам го! Слушайте го тъпаци!Чао!
а
, които искат промяна и са готови да участват в нея" си я има винаги в едно общество, проблемът е дали тези които са на ход в момента съумяват да я активизират и привличат на своя страна. Те обаче е видно нямат подобни усилия в момента и наблягат на другата маса, която пък няма как да свърши съществената работа.Не си мисля, че Кръстев не осъзнава това, та вместо да споделя страховете си по-добре ще е работи за нея, защото надявам се поредният им експеримент с подставени проекти да отрезви най-после главите им и да проумеят, че така няма как да се случат нещата.