Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев в "Ню Йорк таймс": "Защо Путин харесва Тръмп"

18 коментара
Иван Кръстев в "Ню Йорк таймс": "Защо Путин харесва Тръмп"

В авторска статия в американския всекидневник "Ню Йорк таймс" българският политолог Иван Кръстев обяснява защо според него руският президент Владимир Путин симпатизира на ексцентричния претендент за президентска номинация в САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп.

Кръстев започва анализа си, озаглавен "Защо Путин харесва Тръмп", от вижданията на руския лидер за световния ред, изложени в излъчения неотдавна по руската телевизия дълъг едноименен документален филм "Миропорядък", в който Путин има главна роля. Според Кръстев филмът показва убедително "сегашното състояние на мисленето в Кремъл".

Според това виждане "светът е на ръба на срива, едно хаотично и опасно място, в което международните институции са неефективни и са заложници на амбициите и заблудите на Запада. Ядрените оръжия са единствената гаранция за суверенитета на една страна, а суверенитетът се демонстрира чрез готовност и способност за съпротива срещу хегемонистичните амбиции на Вашингтон", отбелязва Кръстев, чиито тези от статията му в "Ню Йорк таймс" обобщава БТА.

Според него филмът прокарва една главна идея - че проповядваните от Запада ценности и принципи маскират една пресметлива политика (реалполитик), насочена към световна хегемония.

Кръстев не отрича, че някои от обвиненията, отправени в руския филм, имат известни основания: САЩ несъмнено носят значителна отговорност за катастрофата, настъпила в Близкия изток. Други от тях обаче явно са фалшиви според него - не всяко масово въстание в света е резултат от подривна операция на ЦРУ. Всички тези обвинения при всички положения са доста преувеличени, защото "Америка нито е толкова мощна, нито толкова злостна, както Кремъл предполага", отбелязва той.

Авторът вижда централно противоречие в руското възприемане на американската външна политика: от една страна, Москва твърди, че Америка е залязваща сила, а от друга, се опитва да обяснява всичко, което става в света, като резултат от външнополитическите действия на САЩ. "Провалят ли се усилията на Вашингтон да наложи стабилност в Близкия изток? Или пък стратегията на Белия дом е умишлено да поддържа нестабилност в региона?Парадоксално е, че Москва вярва и в двете", отбелязва той.

Според Кръстев повечето от политическите ходове на Русия през последните години се обясняват с една болезнена "великодържавна" сантименталност, която гледа на света по-скоро като на "семейна драма, основаваща се на любов, омраза и предателства, отколкото на старомодна "реалполитик", характерна за 19-и век. Той дава пример с отношенията на Москва с Турция, която само в рамките на един месец се превърна от приятел и партньор за редица проекти в предател, "подкрепящ терористите". И добавя, че Путин очевидно изглежда лично обиден от турската метаморфоза.

"В сърцето на руския външнополитически сантиментализъм е склонността да се разглеждат отношенията между държавите като отношения между техните лидери. Именно този персонализиран възглед за света обяснява защо Путин - човекът, който се опитва да съкруши Америка, е толкова ентусиазиран поддръжник на Доналд Тръмп - "брилянтния и талантлив лидер", който обещава да върне величието на Америка", пише с ирония Кръстев.

Според него това не се дължи на факта, че Путин - физически в добра форма, застаряващ, обичащ оръжията консерватор хомофоб, ако беше американец, идеално би съответствал на профила на поддръжник на Тръмп.

"Озадачаващият ентусиазъм на Путин за Тръмп по-скоро се корени във факта, че те и двамата гледат на света като на блудкав сериал, в който властват не интересите, а емоциите. Може би Путин вярва на Тръмп, защото американският бизнесмен му напомня за единствения истински приятел на руския президент сред световните лидери - бившия италиански премиер Силвио Берлускони", отбелязва българският политолог.

Така, според Кръстев, става ясно и основното послание във филма "Миропорядък" - че "в един свят, в който властва лицемерието, може да се вярва само на сърдити аутсайдери".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #18

    Краставите магарета се подушшват и през баира, та е тъй и с двамат фукльовци Тръмп и Путин. Няма как Тръмп да спечели изборите и стане президент на САЩ, изговори много глупости, но може да ги говори тъй като сам си плаща. Няма нужда да се съобразява с чужди мнения, както останалите в Републиканската надпревара. Америка е свободна страна и има много вода да изтече под мостовете преди да се
    установят кои са кандидатите. Едвали ще е Хилари Клинтън, напъва се като кокошка
    но на хората им омръзнаха семейните

  2. ultra_61
    #17
  3. Entdecken
    #16

    Кой кого казва че харесва не е важно - важното е, че периодът на скъпия петрол от над 100 долара за барел отмина поради масовото разрастване на добива на низходащо долно ниво от около 30-40 долара за барел и навлизането на други нови технологии, а негрмотният умник путлер пропиля тези пари и сега се обяснява на този и на онзи в симпатии, но това в политиката никъде не върви - всеки си гледа интереса. Именно и заради интереса си Иван Кръстев се е обърнал във фурнаджийска лопата и се чуди как да изкара, че и вълкът е сит и агнето цяло...и ако може и едните и другите да продължават да му плащат за памфлетите му...

  4. strobo
    #15

    Че Светът е блудкав сериал, особено след Афганистан 2001, Ирак 2003 и Арабска пролет 2011, в това съмнение просто няма!!!

  5. strobo
    #14
  6. Коментарът е изтрит в 08:51 на 14 януари 2016 от автора.
    #13
  7. Zlatan
    #12

    Тръмп харесва Путин, защото Обама допусна най-големия си провал- Русия излезе от американското влияние;.Китай също. Тръмп е човек създал хиляди работни места с едни от най-високите заплати в САЩ.Т.е. позитивен човек.Той отлично знае, че Русия не е враг на Америка, а съюзник в две световни войни. Кръстев е елементарен и смешен"анализатор".

  8. Bлaдo
    #11

    ако и тРъмп харесва пУтин - всичко си отива на мястото :-))

  9. анита хегерланд
    #10

    Глобализацията "свързва народите в едно световно общество". След като се разпадна двуполюсният модел за развитието на света, отпаднаха идеологическите предпоставки за разделението и е налице икономическата нужда от контакти между двата колоса. Естествено е да се търсят допирни точки. Дори от гледна точка на глобалната финансова система, износът на капитали от Русия и преразпределението на световното богатство ще са основните проблеми в близко бъдеще. Изглежда светът вече е поделен и Ислямска държава не може да промени това.

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.