Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Нейков: В България има резерв от поне 500 000 работници, няма нужда от внос

19 коментара
Иван Нейков

В България има резерв на пазара на труда от минимум 500 000 работници, а работодателите настояват за внос на работници от трети страни, това заявява в интервю за БТА директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков.

По думите му сред тези 500 000 работници са хората с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят, а според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика работят много здраво, но в сивата икономика. В резерва влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след пенсионирането имат абсолютно запазена трудоспособност, каза Нейков.

Той смята, че искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е в грешна посока, защото внасянето на големи групи хора, макар и с благородната идея да се запълни дефицитът на пазара на труда, има минуси. Нейков смята, че това може да породи социални и културни проблеми, както и проблеми, свързани с личния живот на тези хора - необходимост от уреждане на жилища, здравеопазване, насочено към тях.

Много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва и като натиск за задържане на заплатите в страната, коментира още Иван Нейков. По думите му работодателите не си дават сметка, че това е улица без изход, тъй като ще доведе до много допълнителни разходи за тях. "Защото предстои навлизането на големи групи хора, а не на по десет камериерки, които да бъдат настанени в хотела, в който работят, и да им се поемат разходите за храна", каза Нейков.

Според него през 2019 година е задължително да бъдат направени промени в трудовото законодателство. Написаното за последните близо 40 години трудово законодателство е за големите фирми, необходим е анализ кое от действащото законодателство може да се спазва от микрофирмите и кое не, казва Нейков.

По данни на НАП у нас има малко над 300 000 работещи фирми, а по данни на Националната агенция за малки и средни предприятия 93 процента от всички тези фирми са микропредприятия - с по-малко от девет работника. Ако искаме този гръбнак на българската икономика - микропредприятията, да функционират съобразно закона, да направим такъв закон, който те да могат да спазват, заявява Нейков.

Освен това според него трябва да се реши и проблемът с признаването на знания, придобити по неформален начин. Голяма част от хората, които формално са без квалификация, имат умения и то немалки, казва Нейков и допълва, че е необходимо да се направи така, че с достъпен и бърз механизъм да се официализират тези знания.

Илюзия е, че ще върнем хората на белия пазар, като не им признаваме знанията и уменията, а ги връщаме обратно за по четири години в училище, допълва експертът.

Реални индикатори за предстояща криза в българската икономика все още няма, казва той и допълва, че няма и причини да смятаме, че има нещо, което не сме направили и криза ще ни изненада.

"За разлика от периода 2008-2009 година, когато целият свят се тресеше от кризата, а в България заявявахме, че кризата стига до Калотина и продължава след Капитан Андреево, че тук е оазис, сега сме доста по-трезви и разбираме, че сме лодка в морето, което люлее всички", казва Нейков.

Експертът смята, че прогнозата за три процентна инфлация за догодина ще намали розовия цвят в оценките на управляващите за това, че 2019 година ще е година, в която хората ще имат по-висока покупателна способност. Натрупаната инфлация от тази и следваща година ще сведе до малки параметри, ако въобще доведе до нарастване на покупателната способност, а не до замразяване, казва той.

Според бившия министър социалната сфера е една от малкото области в управлението на държавата, в която са настъпили реформи през 2018 година. Той отбелязва, че за първи път през последните десет години има истинска нова идея в социалната сфера и това е създаването на Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика. България по този начин се наражда сред малкото страни, които имат ясно законодателство в тази сфера, казва Нейков и допълва, че заслугата е изцяло на Министерството на труда и социалната политика. Експертът смята, че предизвикателството е да се изработят подзаконовите актове, но по думите му министерството има достатъчно експертен потенциал, за да се справи.

Новото законодателство ще е сериозна подкрепа за съществуващите предприятия, както и за новите предприятия в тази сфера, а през следващите години ще нараства непрекъснато техният принос в националната икономика, смята Иван Нейков. По думите му социалната и солидарната икономика дава възможност да се реагира бързо на нови потребности, които се появяват, да се подкрепят много от уязвимите групи в обществото в сферата на заетостта и предприемачеството.

По отношение на реформата в политиките за хората с увреждания според Нейков трябва да се отбележи, че реформата е направена под натиск, който е имал и положителни, и отрицателни страни. Ако не беше този натиск, аз съм сигурен, че темата отново щеше да бъде подмината, щеше да бъде даден от бюджета някой лев отгоре за хората с увреждания и това е, коментира Нейков. Натискът имаше решаващо значение за създаване на новата правна рамка, новите правила, дори и новото отношение към хората с увреждания, заявява той. Отрицателното на работата под натиск е, че когато се работи така, рискът да се сбърка е голям.

Експертът смята, че предстои нелеката задача за създаване на подзаконовата уредба, административен капацитет на институциите, които ще извършват новата политика, обучение на хората, които ще правят индивидуалната оценка и индивидуалните планове. "150 милиона лева допълнително далеч не решават всичко, има още много работа, но важното е, че чувствителността на обществото вече е променена", казва Нейков. Той е на мнение, че във втората половина или към края на 2019 г. вече ще има задействана система по новия модел на грижа за хората с увреждания.

"2018 г. беше по-добра от 2017 година в социалната сфера от гледна точка на постигнатото в законодателството, през 2019 г. ще похарчим повече пари за социалната сфера, но въпросът е дали ще има по-добра социална политика за тези пари", обобщава Нейков пред БТА.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #19
    Отговор на коментар #18

    И общинската администрация :)))

  2. GreatWhite
    #18

    Най-големия резерв от ниско квалифицирани работници се намира в Държавната Администрация. Проблем е само, че са по-мързеливи и от ромското малцинство.

  3. pavel pavlov
    #17
    Отговор на коментар #15

    първите десет страни с най бързо намаляващо население са от централна и източна европа.интересна тема за размисъл.явно тези страни се явяват донори на работна ръка за западна европа.колкото до идеята да внесем работна ръка от молдова и украйна-забравете.в русия има доста хора от там и заплатите които изкарват са доста над тези които се предлагат в бг.особено по обектите които са на вахтен принцип.това е разликата между русия и бг.там ако ти се работи и имаш нещо в главата има къде да изкараш пари

  4. Ilia Iliev_fb
    #16

    Да се смее ли човек.. --Реална ккриза в БГ икономика не се очаквала! Не знаех ,че туризмът е икономика! ха хаха Нали се сещате че туристите правят икономиката ни! И то богатите чужди туристи, демек пак зависим от дядо господ!

  5. Ilia Iliev_fb
    #15

    Българският елит може доволно да потрива ръце- реши безпроблемно безработицата.Като изгони българиет с много 'хитър' трик-остави ги без работа! След като напуснаха страната младите , то останалите малко се залъгват лесно. А работни места по хотели ,ресторанти и земеделие не са платени .Така ,че за какво говори този...?

  6. Практик от София
    #14

    О, да, съвсем наскоро, през ноември, болезнената тема за труда и заплащането беше безстрашно засегната от синдикални чревовещатели и видни представители на национално-отговорния капитал. Кой ли не взе думата...
    Пламен Димитров и Кирил Домусчиев се изявиха достойно като фронтментски тандем на непробиваемото Статукво. Какво разбрахме от многословните им поучения?

    "...и как може в този отговорен момент на национален градеж широките народни маси да бъдат така тесногръдо, егоистично, консуматорски настроени

  7. Горскио
    #13

    Нейковци, мечковци, работодатели, Пламен Димитровци, Бойковци, Корнита, идеи, дрън, дрън... Надуят а губи по един окръжен град (50 000 човека) всяка година. Решението е едно, НАПРАВЕТЕ ОСИГУРОВКИТЕ НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНИ. Спрете социалните помощи, който иска да се осигурява, прав му път , частни застрахователни компании под път и над път. Нека хората сами да решават.

  8. Milenca
    #12

    Преди около месец избухна скандал с предоставеното българско гражданство на сръбски и руски мутри. Да не се окаже, че между тези 500 000 работници нужни на българския бизнес ще дойдат още 10-20 хил. мутри от страните от бившия СССР?

  9. Milenca
    #11
    Отговор на коментар #7

    И в хотел Феста София ги има.

  10. Boris Kamov
    #10
    Отговор на коментар #4

    Този път не мога да не се съглася с тебе. Като чета статията и се сещам за вица: "Тази година полупроводници, догодина цели проводници". Този експерт иска "to make honey out of dog shit". Българския аналог е: "Да направиш от пръд.я боя". Да преквалифицираш набързо 500,000 български пенсионери и хора без образование за съвременната икономика е налудничава илюзия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам