Ивет Лалова е на финал на 200 метра

България с първи финал в скока на височина от 10 години насам

Снимка: БГНЕС

Българката Ивет Лалова увенча отличното си представяне на Световното първенство по лека атлетика в Пекин с класиране за финала в бягането на 200 метра. За да влезе между осемте най-добри в света, Лалова подобри най-добрия си личен резултат, като постигна 22.32 секунди. Старият ѝ рекорд бе 22.51 сек., поставен още през 2004 година.

Тя стартира в първата от трите полуфинални серии, от които по регламент право за участие във финала получаваха първите две в класирането плюс двете най-добри времена сред останалите атлетки. Лалова бяга в девета пътека и финишира трета на малка разлика след Илейн Томпсън от Ямайка (22.13 сек.) и американката Кандис Макгрон (22.26 сек.). Общо шест състезателки в този полуфинал бягаха под 23 секунди.

След провеждането и на останалите две серии българката се оказа с първото "губещо" време, даващо право на участие във финала. Същевременно времето ѝ е четвърто сред всички участнички във финала.

Най-бърза в полуфиналите беше британката Дина Ашър-Смит, която спечели третата серия с 22.12 сек. Европейската шампионка на 100 и 200 метра Дафне Схипърс, която в Китай спечели сребърния медал на 100 м, нямаше проблеми във втората серия в полуфиналите и със спиране накрая спечели с 22.36 сек. Другите финалистки са Дженеба Тармох (САЩ) с 22.38 сек, Шерън Симпсън (Ямайка) с 22.53 сек и Вероника Кембъл-Браун (Ямайка), която се класира с второто най-добро "губещо" време - 22.47 сек.

Финалът е в петък в 16 часа българско време.

За първи път от 10 години българка ще скача на финал в една от дисциплините донесли много успехи за родната атлетика – скока на височина. Мирела Демирева се класира за първия си финал на голямо първенство при жените. Тя премина квалификацията със 192 см. Толкова скочиха още 12 атлетки и реферите взеха решение те да продължат напред без да се правят опити на 194 см, каквато беше квалификационната норма.

41-годишната Венелина Венева-Матеева обаче отпадна, след като сбърка три пъти на 185 см. Именно ветеранката е последната българска финалистка в тази дисциплина от световното първенство в Хелзинки през 2005 г. в скока на височина.

България има две световни титли във високия скок на Стефка Костадинова от 1987 г. и 1995 г. Костадинова все още държи и световния рекорд от 209 см.

Мирела Демирева обаче едва ли ще се намеси в битката за медалите в Пекин, където пристигна с лично постижение за сезона от 194 см, а най-добрият ѝ резултат в кариерата изобщо е със сантиметър повече.

На финала ще скачат всички фаворитки за медалите - Бланка Влашич (Хърватска), Анна Чичерова (Русия), Мария Кучина (Русия), Рут Бейтиа (Испания) и Камила Личвинко (Полша). Надпреварата за титлата е в събота.

Български белгиец на финала на диск

Белгийският рекордьор в мятането на диск Филип Миланов, който е с родители българи, се класира за финала в дисциплината.

Миланов прати уреда на 63.85 м в квалификацията, което му беше достатъчно да премине напред с осми резултат. Той има личен рекорд от 66.66 м, което е девети резултат в сезонната ранглиста.

"Доволен съм. В първия опит дискът се удари в мрежата и със слаб втори опит се притесних малко за третия. Но се радвам, че всичко се разви добре накрая", каза Миланов след състезанието, но първо попита какво са направили българските момичета в скока на височина, с които излязоха тази сутрин заедно на стадиона.

Треньор на белгийския шампион е баща му Емил Миланов, който също е бил състезател в мятането на диск и е възпитаник на кюстендилската школа.

В отсъствието на големия шампион Роберт Хартинг (Германия) титлата в дисциплината е овакантена. Неговият брат Кристоф Хартинг ще се опита да защити фамилната чест. Той се класира за финала с 64.23 м.

Само двама от състезателите покриха квалификационната норма от 65 метра. Това са Федрик Дейсръс (Ямайка) – 65.77 м, и Пьотр Малаховски (Пол) – 65.59 м.