Ивет Лалова остана извън финала на 100 метра, титлата спечели Шели-Ан Фрейзър

Малко не достигна на европейската шампионка Ивет Лалова да попадне във финала на 100 метра на световното първенство по лека атлетика в Москва.

Тя остана четвърта в третата полуфинална серия с време 11.10 секунди. Напред продължаваха първите две във всяка серия плюс двете най-добри времена. Резултатът на българката за съжаление се оказа девети.

Ивет Лалова бяга в най-силната полуфинална серия, спечелена от световната и олимпийска шампионка Шели-Ан Фрейзър с време 10.87 секунди. Спринтьорката от Ямайка показа, че е в отлична форма и час по-късно спечели безапелационно световната титла с най-добро време в света за сезона - 10.71 секунди.

Среброто остана за представителката на Кот Дивоар Мириел Ануре, която спря хронометрите на 10.93 секунди. На стотна след нея остана американката Кармелита Джетър .

Четвърта остана другата американка Инглиш Гарднър с 10.97 секунди. Със същото време на пето място остана Керън Стюърт от Ямайка.

Представителката на Нигерия Блесинг Окнгбаре, която в неделя спечели среброто в дългия скок, остана шеста с време 11.04 секунди.

Последните две места във финалната осмица останаха за представителките на САЩ - Александра Андерсън (11.10 с)  и Октавиус Фриман (11.16 с).

Общо шест комплекта медали бяха раздадени в третия ден на световното първенство по лека атлетика в Москва.

Овчарски скок – германец детронира  Лавийени

Само три скока на три различни височини донесоха първата титла от голямо първенство на 23 годишния германец Рафаел Холцедепе.

Същият резултат 5.89 метра постигна и олимпийският и европейски шампион от Лондон Рено Лавийени. Така французинът прибави сребро към колекцията си от два бронзови медала от световните първенства в Берлин и Дегу.

Трети остана ветеранът Бьорн Ото. Германецът преодоля  5.82 метра, които му стигнаха за бронза.

Гюле – четвърта поредна титла за Валери Адамс

Без изненада Валери Адамс постигна четвърта поредна световна титла в тласкането на гюле. Състезателката на Нова Зенландия няма загуба от първенството в Осака през 2007 г. Двукратната олимпийска шампионка постигна 20.88 метра за първото място.

Среброто спечели германката Кристина Шваниц със силна серия, като постигна най-добрия си резултат в шестия опит – 20.41 метра.

Само сантиметър определи носителката на бронзовия медал, който отиде за представителката на Китай Лицзиао Гун, която тласна гюлето на 19.95 метра. Четвърта остана американката Мишел Картър.

Чук – изненада от Полша

Поляците отново доказаха, че имат силна школа в хвърлянията.Павел Файдек изненада фаворитите в дисциплината и още с първия си опит постигна най-добър резултат в света за  годината – 81.97 метра.

Олимпийският шампион Кристиян Парш от Унгария този път се задоволи със среброто. Той изпрати чука на 80.30 метра също в първи опит, като в оставащите пет не успя да подобри резултата си.

Чехът Лукаш Мелих спечели бронзовото отличие с 79.36метра.

110 метра хърдели – изстрадана титла за Дейвид Оливър

Бронзовият медалист от олимпиадата в Пекин Дейвид Оливър най-после спечели първа титла в кариерата си на 110 метра с препятствия. Американецът не даде никакъв шанс на съперниците си и спечели дисциплината с време 13 секунди – най-добър резултат в света за сезона.

Среброто взе сънародника му Райън Уилъсн с 13.13 сек. Бронзовото отличие отиде за представителя на домакините Сергей Шубенков с 13,24 сек.

Световният шампион от Дегу преди две години Джейсън Ричардсън (САЩ) този път остана четвърти с 13.27 секунди. Олимпийският шампион и световен рекордьор в дисциплинната Ариес Мерит (САЩ)очевидно този сезон не е в най-добрата си форма и финишира едва шести с време  13.31 секунди.

400 метра – наказано високомерие

Безспорната фаворитка в бягането на 400 метра олимпийската шампионка Амантле Монтшо, която водеше през цялата обиколка, беше наказана в последните метри от Кристин Охуругу. Двете финишираха с еднакво време 49.41 секунди, но фотофинишът отреди златния медала за Охуругу, която бяга за Великобритания. Това е втора световна титла за британката след Осака от 2007 г.  и нов национален рекорд за страната.

В същото време световната шампионка от Дегу Монтшо от Боствана не можеше да повярва, че е загубила бягането и остава със сребърния медал.

Представителката на домакините Антония Кривошапка се пребори за бронозвото отличие с време  49.78 секунди.

Така след третия ден на първенството в отборната надпревара по медали начело излезе отборът на САЩ с шест отличия - три златни, два сребърни и един бронзов медал.

Ямайка е на второ място с два златни и един бронзом медал. Трети е тимът на Великобритания с две златни отличия.