Ивет Лалова остана на една стотна от финала на 200 м, Георги Иванов се класира на гюле

България има втори финалист на световното първенство по лека атлетика в Москва след като Георги Иванов премина квалификациите в тласкането на гюле. Само една стотна пък остави Ивет Лалова извън финала на 200 метра на шестия ден от шампионата.

Ивет Лалова – на стотна от финала на 200 м

Една стотна от секундата раздели Ивет Лалова от участие във финалното бягане на 200 метра.

Българката завърши четвърта в първата полуфинална серия с време 22.81 секунди. За финала се класираха първите две във всяка от трите полуфинални серии плюс двете най-добри "губещи" времена.

За съжаление времето на Лалова се оказа трето "губещо". Измести я Чаронда Уилямс от САЩ, която завърши трета с 22.80 секунди в трета серия.

Полуфиналът на Лалова беше спечелен от сребърната медалистка в спринта на 100 м от шампионата в Москва Мюриел Ауре от Кот д’Ивоар с 22.46 секунди, а втора остана представителката на Бахамите Шоун Милър с 22.64 секунди, следвана от Дженеба Тармо от САЩ с 22.70 секунди, което беше нейно най-добро постижение за сезона.

Без изненада трикратната световна шампионка на 200 метра Алисън Филикс от САЩ спечели втората серия с време 22.30 секунди, следвана от Блесинг Окагбаре от Нигерия с 22.39 секунди.

Останалите финалистки са двукратната световна шампионка на 100 метра Шели-Ан Фрейзър-Прайс от Ямайка, която спечели третият полуфинал с 22.54 секунди и Мария Римейн от Украйна с 22.70 секунди.

Финалът в дисциплината е в петък в 20:15 часа българско време. Основна фаворитка за титлата е Алисън Филикс. Останалите претендентки за призовата тройка са Шели-Ан Фрейзър-Прайс, Мюриел Ауре и Блесинг Окагбаре.

Георги Иванов – с шести резултат във финала на гюле

Въпреки че не успя да покрие квалификационната норма от 20.65 метра Георги Иванов влезе с шести резултат във финала на тласкането на гюле 20.40 метра.

Това е безспорен успех за 28-годишния българин, който този сезон е в отлична форма. Това е първи негов финал на голям шампионат при мъжете, след две световни титли за юноши, два национални рекорда през тази година и сребро на Европейската купа по зимни хвърляния.

Само четирима гюлетласкачи успяха да покрият норматива за влизане във финала, като останалите осем бяха класирани по резултат.

Безспорният номер едно в тласкането на гюле този сезон американецът Райн Уайтинг още с първия си опит постигна 21.51 метра и ако не допусне три несполучливи опита във финала няма кой да го бие.

По-оспорвана ще е конкуренцията за останалите две места на почетната стълбичка. Тя ще се води между лидерът в европейската ранглиста за сезона Ладислав Прашил от Чехия, който постигна 20.91 метра в квалификациите, олимпийският шампион Томаш Майевски от Полша и световният шампион Давид Щорл от Германия, които постигнаха еднакви резултати в квалификацията – 20.71 метра.

Веднага след тях с пети резултат във финала влезе световният шампион от Осака 2007 Рийс Хофа от САЩ – с 20.42 метра. Само с два сантиметра по-слабо беше постижението на Георги Иванов, който при добро стечение на обстоятелствата и постигането на личен резултат има макар и минимални шансове за медал. Най-добрият резултат на Георги Иванов този сезон е 21.09 метра постигнат на 20 юли.

Останалите шест във финала са сребърният медалист от световното първенство в Дегу 2011 Дилан Армстронг от Канада (20.39 м), европейският шампион в зала от тази зима Асмир Колашинац от Сърбия (20.07 м), Кори Мартин от САЩ (20.18 м), Джерман Лауро от Аржентина (20.09 м), Мартин Сташек от Чехия (20.04 м) и Антонин Жалски от Чехия (19.76 м).

Финалът в тласкането в гюле е в петък от 19:10 часа българско време.

Шести ден - шест комплекта медали

В шестия ден на световното първенство по лека атлетика ще бъдат разпределени шест комплекта медали.

Във високия скок фаворит е Богдан Бондаренко от Украйна. Неговата сънародничка Олга Саладуха пък ще се бори за златото в тройния скок.

Някой от четиримата кенийски бегачи ще излъчи победителят в дисциплината 3000 метра стипълчейз. Изненадата е, че във финалното бягане за първи път от 17 години няма да има представител на Етиопия.

Ясни ще са победителите и в дисциплината 400 метра хърдели при мъжете и жените.

Последният комплект медали тази вечер ще бъде разпределен в дисциплината 1500 метра при жените.