Ивет Лалова ще бяга на полуфиналите на 100 метра на световното в Москва

Силвия Дънекова се класира за финала на 3000 метра стипълчейз, останалите българи отпаднаха

Европейската шампионка Ивет Лалова се класира за полуфиналите на 100 метра на световното първенство по лека атлетика в Москва, а Силвия Дънекова ще бяга във финала на 3000 метра стипълчейз. Останалите българи досега обаче не успяха да минат квалификациите.

Това което разочарова атлетите на първенството е почти празния стадион "Лужники" в руската столица.

Ивет Лалова фиксира 11.18 секунди в първото си бягане към финала

Лалова бяга в най-бързата – трета серия на квалификациите на 100 метра и финишира втора с време 11.18 секунди при насрещен вятър 0.5 метра в секунда и стартова реакция 0.163 от секундата. Лалова бяга с лекота и показа, че има сили да влезе във финала, а при добро бягане в рамките на 10.8 – 10.9 секунди може да спечели и дълго чакания медал.

Победителка в серията на българката стана 21-годишната американка Инглиш Гарднър, която се изстреля на старта и финишира за 10.94 секунди. Това беше и единственото време в шестте серии под 11 секунди. В историята на световните шампионати никога досега не е регистрирано бягане в най-късия спринт при жените под 11 секунди в сериите. Все пак на шампионата в Москва ще има само три бягания на 100 метра – серии, полуфинали и финал, докато на останалите световни първенства имаше по четири заради четвъртфинали.

Другите две най-добри времена дадени в сериите бяха на Керън Стюърт от Ямайка, която постигна 11.02 секунди във втора серия, и Блесинг Окагбаре от Нигерия - 11.03 секунди в пета серия.

Към тази тройка в разпределението на медалите със сигурност ще се включи и олимпийската шампионка Шели-Ан Фрейзър от Ямайка, която спечели с лекота четвърта серия с 11.15 секунди, като във финалните метри видимо намали темпото.

Неочакваната изненада в сериите беше бялата германска перла Верена Шайлер, която спечели първата серия с време 11.11 секунди и даде заявка, че има сили да влезе във финалната шестица.

Трите полуфинални серии на 100 метра са в понеделник в 18.35 часа българско време. Ивет Лалова ще бяга в трета серия в трети коридор като основните и конкурентки за влизането във финала ще са олимпийската шампионка Шели-Ан Фрейзър, Александра Андерсън от САЩ и Керън Стюърт от Ямайка. И трите спринтьорки през сезона успяха да слязат под 11 секунди, докато най-доброто време на Лалова е 11.04 секунди.

За финала, който е в понеделник в 20:50 часа българско време, се класират първите две от всяка серия в полуфиналите плюс двете най-добри времена.

Силвия Дънекова – с национален рекорд на 3000 метра

Силвия Дънекова ще бяга във финала на 3000 метра стипълчейз във вторник в 20:25 часа българско време.

Дънекова се класира за първия си финал на световно първенство, след като постави национален рекорд в сериите, постигайки 9:35.66 минути. Българката бяга във втората, по-силна, серия и влезе с пети резултат във финалното бягане. Това е безспорен успех за 30-годишната българка.

Рекордът на 3000 метра стипълчейз досега беше притежание на Добринка Шаламанова - 9:42.08 минути от 23 юни 2007 година в Милано.

Останалите българи разочароваха

Представянето на останалите българи беше разочароващо, като те дадоха далеч по слаби резултати от най-добрите си за сезона.

Младият Денис Димитров отпадна още в сериите на 100 метра, след като финишира шести в четвърта серия с време 10.29 секунди. 19-годишният българин бяга 10.16 секунди на 15 юни в Правец и ако се беше доближил до резултата си със сигурност щеше да намери място на полуфиналите.

И ако за Димитров това беше първо голямо състезание и тепърва му предстоят още шампионати, то представянето на 26-годишната Радослава Мавродиева беше направо отчайващо.

Българката тласна гюлето с повече от метър по-малко от най-доброто си постижение през сезона. В квалификацията за влизане във финала Мавродиева тласна гюлето на 17.34 метра, докато в началото на май в Бургас записа 18.67 метра.

Квалификационната норма за влизане във финала беше 18.70 метра, но само пет състезателки успяха да я покрият и така останалите седем места бяха попълнени с най-добрите резултати. Безспорни фаворитки за титлата в дисциплината са олимпийската шампионка Валери Адамс от Нова Зенландия и Мишел Картър от САЩ.