Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иво Атанасов е новият член на СЕМ

Вместо за проблемите с медийната среда, депутатите от БСП поспориха коя от двете им кандидатури е по-партийна

59 коментара
Иво Атанасов. Сн: БГНЕС

Иво Атанасов, дългогодишен депутат от БСП и съветник на бившия президент Георги Първанов, е новият член на Съвета за електронни медии (СЕМ). Той бе избран от парламента в сряда, след като получи повече гласове от конкурента си Радомир Чолаков, също издигнат от БСП.

Двете кандидатури бяха гласувани по азбучен ред след оживен дебат между социалистите в пленарната зала и предизвестения изход от вота, тъй като предишната вечер парламентарната група на БСП е взела политическо решение в полза на Атанасов.

От общо 106 депутати в залата, "за" Атанасов гласуваха 102 -ма, четирима се въздържаха. В гласуването за Чолаков участваха 89 народни представители, от които едва 8 "за", 6 "против" и 75 "въздържал се".

Новият член на СЕМ трябва да заеме мястото на София Владимирова, чийто мандат изтече през юли 2012 г., но предишното мнозинство на ГЕРБ така и не извърши ротацията. В БСП аргументираха бързането си с това, че изтеклият мандат на Владимирова е основание за оспорване на избора на генерален директор на БНР пред Върховния административен съд (ВАС) и същото може да се повтори при избора на шеф на БНТ, който предстои на 26 юли.

Владимирова стана член на СЕМ по времето на ГЕРБ, преди това бе за кратко пиар на неуспелия еврокомисар Румяна Желева и шеф на екип "Гости" в "Шоуто на Иван и Андрей".

Асоциацията на европейските журналисти: Изборът на Атанасов да бъде отменен

Асоциацията на европейските журналисти в България изразява притеснението си от избирането на политически обвързана личност за член на СЕМ и настоява изборът на Иво Атанасов да бъде отменен.

Атанасов е свързан с БСП, тъй като е бивш депутат от левицата, както и бивш съветник на президента Георги Първанов, припомнят от асоциацията.

Още

Иво Атанасов бе издигнат от зам.-председателя на НС Мая Манолова, председателя на образователната комисия Ваня Добрева и издателя на в. "Дума" Николай Малинов.

Кандидатурата на медийния експерт и главен юрисконсулт на "Вестникарска група България" Радомир Чолаков, който бе общински съветник от партията на Стефан Софиянски ССД, бе предложена от депутатите от левицата Мартин Захариев, Петър Курумбашев и Татяна Буруджиева.

Преди да пристъпят към гласуване депутатите разискваха дали представителят на парламента в регулатора трябва да бъде партиен член, какъвто е Атанасов. Повечето мнения обаче бяха в негова подкрепа.

Иво Атанасов отбеляза, че и той, и неговият конкурент са били в политиката не мажоритарно избрани, а от листата на партии - Атанасов депутат от БСП, а Чолаков общински съветник в София от ССД.

"Не е забранено членовете на СЕМ да членуват в партия, а да са в ръководствата на партиите, и то на изборна длъжност”, каза той. Според него гаранцията за независимостта на членовете на СЕМ е в това, че веднъж избрани, не могат да бъдат оттеглени само чрез ротация на членовете на СЕМ.

"Смятам, че като председател на медийната комисия и на културата съм правил широки обсъждания по редица въпроси. Всички досегашни мнозинства са променяли персоналния състав на СЕМ - било като сменят името или като променят бройката на членовете, за да си гарантират медиен уют. Има едно единствено изключение - през 2005 г. поех ангажимент формулата за ротация в СЕМ да работи, за да се гарантира неговата независимост", подчерта Атанасов.

И той, и Чолаков, декларираха при изслушването им в медийната комисия миналата седмица, че са независими.

Словесна престрелка между червените депутати предизвика и призивът на Мартин Захариев да се гласува по съвест.

Мая Манолова отговори, че е внесла номинацията на Атанасов "по съвест" и ще гласува за него по съвест.

"Давам си сметка, че в момента всяко назначение и избор се следи под лупа от българските граждани и нямаше да си позволя да го предложа, ако имах съмнения в неговата честност, почтеност, принципи и компетентност", каза тя. Посочи, че често с Атанасов са били на различни мнения: "спорили сме ожесточено, но никога не съм се съмнявала в неговата искреност”, заяви още Манолова.

Преди тя да поеме кюстендилската организация на БСП, именно Иво Атанасов бе месният партиен лидер.

В тази връзка депутатът Петър Курумбашев, който внесе номинацията на Чолаков, подхвърли, че никой не оспорва възможността кюстендилската организация на БСП да прави предложения. "Това даже е нейно иманентно право”, каза депутатът.

"През последните дни ми се обадиха много хора от медийната гилдия - всичките, за да ме поздравят за номинацията на Иво Атанасов”, отвърна Манолова. И заключи, че неговата кандидатура не среща негативизъм в медийните среди. Безспорен е авторитетът на организацията на БСП в Кюстендил, но Иво Атанасов отдавна е надхвърлил местната значимост, той е национално лице, каза още Манолова по повод намеците за "провинциализъм".

Мартин Захараеив отбеляза, че парламентът формира становището си по много важни въпроси за медийната регулация с гласуването на член на СЕМ. Днешният вот ще покаже накъде ще върви медийната реформа в страната, каза Захариев. В класацията за свободата на словото в света България е на 87 място, припомни той.

Нито в пленарната зала, обаче, нито по време на изслушването в медийната комисия, депутатите и кандидатите за СЕМ не дискутираха сериозно проблемите с катастрофичното влошаване на медийната среда и стъпките, които да се предприемат. Практиката досега показва, че единственото, което очакват народните представители от своите пратеници в регулатора, е да гласуват съгласувани с партийните централи шефове на БНТ и БНР и да оказват натиск върху обществените медии в определена посока.

В края на дебата Мартин Захариев заяви, че отсъствието на ГЕРБ от днешния дебат и от парламента въобще е оставило "горчив вкус" в него.

"Докарахме се в степен, в която Коалиция за България стана опозиция сама на себе си”, констатира той.

Народни представители коментираха пред Mediapool, че изборът на Атанасов е бил очакван от самото начало. "Именно това накара Радомир Чолаков да си тръгне преди гласуването", добавиха те.

"Ние му казахме, че няма смисъл, понеже във вторник на заседание на парламентарната група взехме политическо решение”, допълниха още партийци. Докато вървеше дебатът, Чолаков бе в кулоарите на НС, а Атанасов го изслуша в залата.

Предстои изборът на директор на БНТ. Според предварителна информация нагласите на новите управляващи са да бъде сменена Вяра Анкова, която кандидатства за втори мандат и мястото ѝ да заеме досегашният шеф на БНР Валерий Тодоров. Ако това не се случи, има и План Б – парламентарното мнозинство да реши да обедини БНТ и БНР под една шапка и да сложи начело своя избраник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #59
  2. Анонимен
    #58

    Защо генералният директор на БНТ Вяра Анкова се среща точно преди избора за шеф на телевизията с човека, който трябва да я избере – председателя на СЕМ Гого Лозанов? Снимката кояте се намира в известен сайт е направена преди няколко дни в градината на хотел Кристал Палас. Стори ми се любопитно доказателство, че конкурсът е предрешен и държавната телевизия ще продължи да бъде опосквана от тази жена! Даниел Григоров

  3. Анонимен
    #57

    Мафията се е настанила на "Сан Стефано" 29 и източва държавната медия.Време е да бъде разбит и този олигархичен модел - Анковият!!!С Анкова да си отиват и Шишманова, Генова, Роберт Ковачев, Бойко Василев, Федя Тодорова, Зоя Сталева. Стадо крадци и некадърници, но верни слуги.

  4. Анонимен
    #56

    Трябва някой да разрови бунището БНТ! Знаете ли каква смрад ще изкочи от там? Финансиране на приятелски кръгове и приближени предавания с парите на данъкоплатеца, нарушени обществени поръчки, безразборно пилеене на средства. В пъти по-скъпи сериали, сетете се сами къде отиват останалите пари, политически слугинаж, бягство от обществените функции на медията...БНТ днес прилича на кабеларка. Няма никаква публицистика, няма ярки и запомнящи се предавания. Всичко добро не е от времето на безпомощния упавленец

  5. Анонимен
    #55

    Не знам какво е крал Валерий Тодоров, но откри 4 нови радиостанции и остави институцията финансово стабилна (за разлика от фалиралата БНТ). Комунист или не, факт е, че е добър мениджър, за разлика от новия шеф Янкулов на който трябва да му се даде награда за най-много провали в ръководенето на радиа!

  6. Анонимен
    #54

    На вниманието на СЕМ - Вяра Анкова e незаконен шеф на БНТ. Началничката на Сан Стефано е собственик на фирма, което противоречи на Закона за радио и телевизия. Информацията е автентична и подплатена с документи.

  7. Анонимен
    #53

    Продължение към 52:
    - „Креативният борд” работи само два месеца през 2010 година. БНТ няма управленска и програмна стратегия. Управителният съвет заседава постоянно и превишава правомощията си чрез нетипични управленски вмешателства, вместо да упражнява надзорни и контролни функции. Вече три години БНТ работи по инерция, управленският хаос е постоянна величина, всички решения се вземат в последния момент.
    - „Финансирането” на БНТ 2 – много средства, а като резултат - негледаема продукция, телевизионна

  8. Анонимен
    #52

    Това, което пиша тук са факти а не спам и ви моля да не го изтривате. Госп. Атанасов във вас ни е надеждата, информирайте се преди да гласувате.

    След „сътворяването” на подписка в подкрепа на Вяра Анкова от служители на БНТ, реализирана в атмосфера на страх, подчинение и зависимости, извън обществената телевизия е в ход друга „инициатива”. Нейната цел е да внуши силна обществена подкрепа за втория мандат на Вяра Анкова. В отдел „Секретариат” на телевизията е изготвен списък от обществени организации,

  9. Анонимен
    #51

    Ало, номер 50 ! Престани да лъжеш, Валери Тодоров въведе иновации, съхрани радиосъставите, сатбилизира медията, направи ремонти, не остави никакъв дефицит, а една стабилна институция. Ти знаеш ли каков ни е на нас в БНТ с тази хаотична и некадърна женица дето обещава всичко което и поискат и се е обградилас ято крадци, които източват медията. По средата на годината няма пари за нищо, защото са отишли в проектите на близкото обкръжение и сериалите със сценарист Шишманова. Анкова вън от ЍБНТ, В.Тодоров е мениджър и достоен избор!!!!

  10. Анонимен
    #50

    Сигурно сте прави да недоволствате от Анкова. Вероятно е сътворила доста неща, предизвикващи гняв. Ама не си давате сметка какво ще бъде, когато еидн разбойник като Валерий Тодоров ви оглави. Тогава Анкова ще ви се струва ангел небесен. Този бандит, свързан в миналото с Мултигруп, ще ви изпие кръвчицата. Ние в БНР още се прегръщаме по коридорите, че вече го няма. Щетите, които нанесе, са трудно поправими. Пошлостта и покварата тотално ни завладяха. Не се хващайте на въдицата, че БНР е в цветущо положение. То просто е разграбено. Същото ви чака!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.