Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иво Прокопиев осъди бившия шеф на КФН Стоян Мавродиев

Спорът е за интервюта с позорни квалификации от 2013 г.

4 коментара
Иво Прокопиев

Бизнесменът и издател на в. "Капитал" Иво Прокопиев спечели на първа инстанция в Софийски градски съд гражданско дело срещу бившия председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев за неимуществени вреди, причинени с разпространението на неистински и позорни твърдения.

Мавродиев е осъден да заплати 6000 лева обезщетение плюс законови лихви.

Повод за делото са редица интервюта на Стоян Мавродиев от 2013 г., в които той твърди, че Иво Прокопиев "лъже и манипулира", че "използва контактите си с български политици, за да назначава свои приближени в държавната администрация, от което да се облагодетелства", че е "престъпник" и че "нарушава обществения интерес". Съдът приема, че въпросните твърдения са неистински, позорни и причиняват вреди.

Стоян Мавродиев започна масирана кампания срещу Иво Прокопиев и бизнеса му след публикации от февруари 2013-та във вестник "Капитал" и новинарския сайт "Дневник”, на които Прокопиев е основател и съиздател, в които се посочва фактът, че Мавродиев е призован за свидетел по делото за пране на пари, придобити от трафик на наркотици, срещу Ивелин Банев – Брендо, тъй като неговият подпис е положен върху някои от документите на фирмите, през които е извършвано прането на пари.

От офиса на Прокопиев припомнят, че оглавяваната в миналото от Мавродиев Комисия за финансов надзор (КФН) е подложила издателя на "Капитал” и "Дневник” - "Икономедиа” АД, както и други компании, в които Иво Прокопиев има участие, поднадзорни на КФН, на административен натиск чрез непрекъснати проверки, стотици административни актове и глоби за няколкостотин хиляди лева. Огромната част от тях вече са отменени от съда, а останалите са в процес на обжалване.

Някои от глобите са отбелязани и като нарушения на свободата на словото в международни доклади, например в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за правата на човека.

Бившият депутат и зам.-председател на ГЕРБ Стоян Мавродиев беше назначен за шеф на КФН по време на първия мандат на правителството на Бойко Борисов. Въпреки всички конфликти и скандали, разразили във финансовия регулатор под ръководството на Мавродиев, ГЕРБ отказа да го отстрани предсрочно и той довърши мандата си, преди да се стигне до избора на ново ръководство в средата на 2016 г.

През годините Мавродиев се замеси в куп скандали – като се започне от начина, по който бе издигнат за председател на КФН, през появата на името му в списъка на свидетелите по делото срещу осъдения за наркотрафик Евелин Банев–Брендо, до отказа му да пусне финансови инспектори да проверят КФН след сблъсък с бившия финансов министър Симеон Дянков.

Бившият шеф на КФН бе критикуван и за едноличния му и конфликтен стил на управление, довел до оставките на трима зам.-председатели – Димана Ранкова, Борислав Богоев и Николай Попов, и обезкръвяване на финансовия надзор от експертния му потенциал чрез мащабна подмяна на професионалния състав на институцията.

В средата на август Мавродиев бе заснет като участник в официална среща на премиера Бойко Борисов с крупни китайски инвеститори в Бургас. Самият той обясни, че е участвал в сбирката като "професионалист и експерт".

Според запознати обаче се подготвя средата за връщането на Мавродиев в държавните структури чрез назначаването му за изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР), за което в последно време има силно лобиране от страна на "Обединените патриоти".

Междувременно, преди няколко дни прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу Иво Прокопиев и бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков по подаден през 2013 г. от Мавродиев сигнал във връзка с продажбата на миноритарния пакет от акциите на ЕВН. Прокопиев твърди, че делото е скалъпено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #4

    Това че е осъдил машата на Пеевски не означава че изнесените факти не са истина. Цяла България стана жертва на борбата за надмощие между Пеевски и Прокопиев и отмъщението на втория за петгодишното му изгнание в Нова Зеландия. И КТБ и правителствата на бБ са наказанията ни за търпимостта ни срещу тях.

  2. [email protected]
    #3

    Съдиите започнаха да се отплащат.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Да осъдиш онзи, който е запознал г-н и г-жа Плевнелиеви! Поздраваления! Плевнелиева е била секретарка пир Мавродиев, по онова време адвокат по регистрация на офшорки! А ги-н Плевнелиев толква много офшорки е регистрирал и толкова се е застоявал в кантората на Мавродиев, че се е оженил за сътрудничката му! Мавродиев е добър познайиник и на БОйко и Цветелина! Какъв по-подходящ човек да огави КФН, от офшорен адвокат? След оглавяването на КФН, Мавродиев освобождава 85% от съсътава на комисията, който 100% си намира работа в чужбина!

  4. boriana
    #1

    Браво. И скалъпено дело с-у него и Трайчо Траков ще завърши с фиаско. Какво става с делата на Алексей Петков? Защо Пеевски не е бил номиниран за бизнесмен на годината след като е най- честния и много успял бизнесмен?.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.