Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 40 000 лв. обезщетение

23 коментара
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 40 000 лв. обезщетение

Бизнесменът и съиздател на "Икономедия" Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 40 000 лева обезщетение заради повдигнатото срещу него незаконно обвинение за пране на пари. Отделно, държавното обвинение ще трябва да плати още близо 5000 лева разходи по делото.

Самото дело ще се запомни с това, че бе провокирано от напълно законната продажба на компанията за добив и преработка на индустриални минерали "Каолин". Тезата на прокуратурата беше, че Прокопиев и двама негови партньори са знаели, че имуществото, което продават, било придобито чрез престъпление. "Каолин" бе продаден напълно законно на немската компания "Кварцверке" (Quarzwerke) през 2013 г.

Въпросното дело срещу Прокопиев е пореден провал на шумно рекламирано от прокуратурата разследване, след като от самото си начало изглеждаше като нескрит опит за натиск и произвол срещу съиздателя на издания "Капитал" и "Дневник", известни с критичната си позиция спрямо прокуратурата и политическите ѝ ортаци.

През 2019 г. прокурори нахлуха в офисите на Прокорпиев на бул. "Цар Освободител", за да събират доказателства. Тогавашният шеф на спецпрокуратурата Димитър Франтишек твърдеше, че с повдигнатите обвинения "не се засяга" издателската дейност на Прокопиев. Тази теза бе повтаряна многократно и от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров.

Делото започна по сигнал на известния бивш журналист и евродепутат Николай Барекков на 25 юни 2012 година. Тогава Бареков е директор на "Новини и актуални предавания" в ТВ7, която беше издържана с парите на КТБ и мажоритарния ѝ собственик Цветан Василев, към онзи момент в партньорски отношения с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Първият разпит на Прокопиев е шест години след сигнала на Бареков, доказал се във времето като "щатен" подател на жалби срещу неудобни за статуквото хора.

И двете дела бяха водени от спецпрокуратурата, която бе закрита през лятото на 2022 година.

Софийският градски съд присъжда обезщетението на Прокопиев с мотиви, които се различават от другите дела по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Съдът признава, че бизнесменът е пострадал от повдигнатото обвинение, защото когато то е за "пране на пари", името на човека е опетнено, а ако става въпрос за крупен предприемач, това е и проблем в бъдещата комуникация с потенциални партньори и клиенти.

"Поне в българското общество е известно, че г-н Прокопиев е разследван. Това, че е оправдан, едва ли е широко разпространена и осмислена новина. Последиците от неоснователното обвинение и последвалото производство, вероятно ще намаляват във времето, но никога няма да се заличат изцяло (освен това, публикациите в интернет остават, макар и в кеширани версии, могат да се намерят лесно при търсене години по-късно, като това е така и въпреки "правото на забравяне", се казва в решението на съда.

В него се допълва, че едва ли може да се очаква от търговски субекти в държави с традиционно демократично управление и адекватно действаща съдебна система, че някога биха възстановили изцяло доверието си към ищеца и свързаните с него дружества.

"Следва да се подчертае, че икономическите загуби на дружествата, не са предмет на делото", уточнява съдът.

По това време Прокопиев бе обвиняем и за продажбата на държавния дял на от дружеството EVN. Обвиняеми по това дело бяха и бившите министри от първия кабинет "Борисов" – Трайчо Трайко и Симеон Дянков. По него Прокопиев бе обвинен за едно изказване по време на заседание на Съвета за социално сътрудничество. Тримата бяха напълно оправдани от съда и имат право да осъдят прокуратурата и за това незаконно водено дело.

Въпреки че Прокопиев бе напълно оправдан по всички наказателни дела, негово имущество за близо 200 милиона лева продължава да бъде запорирано.

В Бургаския окръжен съд се води паралелно дело на КПКОНПИ за конфискация на имущество от близо 198.5 милиона лева, което е генерирано от законната продажба на "Каолин" на германската компания "Кварцверке". До този момент само антикорупционната комисия смята сделката за незаконна, без да е ясно на какво правно основание.

Второто дело на КПКОНПИ за конфискация на имущество на семейство Прокопиеви бе спряно в Софийския градски съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #23

    Делото на олигарха Прокопиев е пълен фарс, поредното ограбване на държавата и данъкоплатците... Целия ми коментар ще прочетете във фейсбука на този линк https://www.facebook.com/groups/386898404732745/posts/6132386353517226/

  2. Dora Apostolova
    #22
    Отговор на коментар #20

    Може да се претендира за истинска правова държава, само ако имаме НЕЗАВИСИМА от политическата власт СЪДЕБНА СИСТЕМА. но ние нямаме такава, защото съдиите и прокурорите се избират на политическа основа( както беше в тоталитарната комунистическа държава, от партиите в парламента и се използват от тях да се оправдават техните корумпирани политици или делата им за корупция да се замразяват и събират прах в чекмеджетата на съда.
    Ето защо съдии и прокурори изпълняват само политически поръчки и работят

  3. Dora Apostolova
    #21

    Делото е пълен фарс, както и статията. За пореден път се показва, че ние нямаме нито независимо правосъдие, нито независими медии. Това е причината бизнесмен, със съмнително направена бизнес кариера и богатства като Прокопиев, да печели дело срещу държавата и българските данъкоплатци да го плащат, вместо той да им плаща.
    Всички знаем, че как Прокопиев започна кариерата си на бизнесмен – началото е в СДС приватизацията, Костов му подари държавно предприятие, оценено за 1 лев от неговите експерти.

  4. Kruger
    #20

    Прокуратурата и най-вече Цацата и Каскета трябва да бъдат разследвани и осъдени ефективно за прикриване на престъпленията на Шайката и преследването на всеки, който ги разкрива. Както в случая с кражбата КТБ на 3.5 млрд. и много други. Едва тогава БГ може да претендира да е истинска правова държава, част от цивилизования свят.

  5. Джелсомино
    #19
    Отговор на коментар #18

    Съгласявам се с това, което твърдиш за приватизацията, но то не променя написаното от мен в # 14.

  6. Ясен от Герман Тракторист
    #18
    Отговор на коментар #14

    Джани Родари ако беше видял"най-честната" световна приватизация от Бобокови, Прокопиеви, Баневи, Арабаджиеви, Пеевски, Нинови и т.н. "бизнес-величия" , никога нямаше да напише приказката за Джелсомино в страната на лъжците!

  7. анита хегерланд
    #17

    Изразът "Няма такава държава" стана нарицателен за назадничавост, дебелащина и негативизъм. Но само ако се занимаваме с тези случаи ще намерим начин да направим системата по-човешка. Абсурдно е един човек да бъде наказван два пъти за едно и също деяние: да бъде съден и да бъде дамгосан по медиите, описван с нелицеприятни думи и шамаросван политически от силните на деня или от чиновниците, които са на власт. Такива дела трябва да се водят при закрити врата и да се обявяват след влязла в действие присъда. Ако такава няма, институциите, които се занимават със случая не бива да оповестяват какво са проверявали и защо то се е оказало невярно.

  8. мила
    #16

    Дали, ако прокуратурата не почне сама да си плаща за нагласените обвинения и дела няма да почне да си върши по-съвестно работата. А още по-справедливо ще е това обещетение да го плати наблюдаващият или като там се нарича прокурор. Колко хора излежаха по една присъда, преди да стигнат до дело . А някой даже не бяха с повдигнати обвинения. А Гешев все говори за независимостта на прокуратурата. Тя не е независима г-н Гешев. Тя даже е твърде зависима, но не от закона.

  9. Мазен Кумунис
    #15

    Трогателна е защитата на олигарха Прокопи от ДеБ-илите. Двоен аршин! ;)

  10. Джелсомино
    #14
    Отговор на коментар #6

    До "Мазния" и другите "умници". Олигарах е бизнесмен който забогатява от обществен ресурс, като Пеевски, примерно. Братя Бобокови и Прокопиев не са олигарси, нямат държавни поръчки, Прокопиев има май само една консултанска фирма, а Бобокови да са продали най-много 200-300 акумулатора на НС и МС, то голямо забогатяване с тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.