Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Избирането на приоритетни сектори е популизъм

7 коментара

Една от основните теми в предизборния дебат е дали да има приоритетни сектори, които да са обект на преференциално третиране от страна на държавата. Имаше редица изказвания, че животът на хората значително ще се подобри, ако държавата създаде специални условия примерно за млякото и хляба, под формата на диференциран ДДС. Какви са рисковете зад едно такова обещание:

1/ Как и кой избира приоритетните сектори? Върху политиците, които ще взимат подобни решения, ще има постоянен натиск да обявят и други сектори за приоритетни. Този натиск ще се изразява в лично лобиране, но също протестни митинги, блокиране на пътища и други.

2/ Когато един сектор е обявен за приоритетен, това ще създава искания за нови и нови привилегии.

3/ Защо производителите на мляко да са по-важни от производителите на месо или олио например? С посочването на приоритети държавата изкривява пазарната среда и стимулира определени сектори за сметка на други. Това води до увеличаване на преразпределението и държавната намеса в икономиката.

4/ Не трябва да забравяме, че всъщност този избор се прави от хора, които няма как да знаят предварително какви ще бъдат тенденциите в бъдеще и дали най-важните сектори днес ще бъдат най-важни и след пет или десет години. Българската икономика е малка, така че трябва да бъде много гъвкава по отношение на промените в международната среда.

5/ Какво означава диференцирано ДДС за хляба например? Производството на хляб преминава през различни етапи. Необходимите фактори за производство са земя, машини, добавки (мая, вода), труд и други. В случая има две основни възможности:

- Ако се приеме ставка от 10% за хляба и тя обхваща само последния етап от производството на този продукт (самото месене и печене), това означава че всички предишни етапи и фактори за производство ще бъдат обложени с 20% ДДС. При това положение намаления данък ще се отрази само в тази част от цената, която се създава в последния етап от производството (месене и печене) и която по груби оценки е около 20% от цената за хляба без ДДС – общо 50 стотинки, което прави добавена стойност от 10 стотинки. Така че намаляването на ставката на ДДС от 20% на 10% ще означава поевтиняване на хляба с 1 стотинка.

Би било доста лицемерно да се каже, че подобно намаление на цената на хляба ще направи хората по-богати.

- Ако диференцираната ставка за ДДС обхваща всички етапи на производство на хляб, се получава изключително усложнена система за контрол, която ще създаде условия производството на други стоки да се представя като производство на хляб, за да се спести ДДС. Например когато едни и същи машини се използват за производство на хляб и производство на друга стока, ще се използват различни ставки на облагане, което логично ще насърчи представянето на множество производства като производство на хляб. Подобно е и положението и с други фактори за производство, като работната ръка например. Това ще създаде условия за едновременното нарастване на сенчестата икономика (сделки нерегистрирани от държавата) и корупцията (използване на държавата в частен интерес).

Избирането на приоритетни сектори е по-скоро популистки ход, който ако се въведе в практиката, ще доведе до много повече разходи, отколкото ползи. Ще се получат и много изкривявания на пазара и нарастване на разходите по администриране на ДДС (или на друг данък) от страна на правителството. Усложняването на процедурите ще увеличи срока за възстановяване на ДДС, защото ще има повече обстоятелства, които ще подлежат на проверка от страна на данъчните власти. Колкото по-сложно е данъчното законодателство, толкова по-трудно ще се въведат и приложат принципите на електронното правителство, като администрацията ще запази възможността за лично усмотрение в решенията си.

 Институт за пазарна икономика

* Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ХХХ
    #7

    Статията е пародия на тема "стопански приоритети". И САЩ, и ЕС и др. имат дългосрочни програми и национални проекти в редица сектори - енергетика, биотехнологии, IT etc. с финансиране и данъчни прееференции. Незнаниет на автора не го оправдава.

  2. проамериканец
    #6

    Точно по този начин разсъждавам и аз. Ама да не си останем само двамата...

  3. Питащ
    #5

    Вярно ли е че роми са пребили българи които са празнували абитуриентска вечер?Няма никаква информация за това.Или това не е важно?

  4. Малкият Иванчо
    #4

    Аз пък каквото и да ми кажат, все за това си мисля - за изборите. Как да спрем комунистите. И лотарията на правителството подкрепям, щом това ще доведе до по-масово гласуване което значи по-нисък процент за БСП. Гласувайте масово за десни партии но внимавайте все пак да не е за такива, които нямат шанс да преминат 4-те процента за да не отидат гласовете ви за БСП!

  5. Khanasubygi
    #3

    V Texas problemut e razreshen kato prosto hranata e osvobodena ot DDS. Tova ne vaji za alkohol obache. Kakto i za shokoladovi izdelia.

  6. KOI PLASHTA
    #2

    KOI PLASHTA NA TOZI TYPAK PISHESHT PORYCHKOVI STATII?

  7. BLUEBIRD
    #1

    Dekumunizacia,Dekubrugizacia,Dedoganizacia,Desedesarizacia!!!Дясното - дефиницията "BLUEBIRD"Dясното е там където има:1. Малко държава и малко община - т.е. не ходиш за една хартийка да се молиш на банди от чиновници.2. Ниски преки данъци /ДДС прибл. 3-9%/3. Кадето нема монополи.4. Където закона и съда защитават жертвата, а не някакви отвлечени human rights на престъпника.5.В училищата задължително се изучава религия.Тези неща можехме отчасти да ги направим при Иван Костов, но Нада Михайлова и п.с.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.