Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Избирателите подкрепят ЕС и се страхуват да не изчезне

Почти 92 на сто избирателите мислят, че ще загубят, ако ЕС се разпадне

4 коментара
Избирателите подкрепят ЕС и се страхуват да не изчезне

Последното изследване на Европейски съвет за външна политика /ЕСВП/ разкрива, че седем дни преди изборния ден европейците подкрепят ЕС и се страхуват от негово евентуално разпадане, съобщи пресслужбата на ЕСВП.

Мнозинството от хората в 11 от 14-те изследвани страни - включително Франция (58 процента), Германия (50 процента), Италия (58 процента), Холандия (52 процента), Полша (58 процента), Румъния (58 процента), Словакия (66 процента) и Швеция (44 процента), изпитва страхове, че ЕС може да се разпадне в следващите 20 години.

Изследването разкрива, че почти 92 процента от избирателите мислят, че ще загубят, ако ЕС се разпадне.

Ако това стане, европейците се притесняват, че ще загубят най-вече възможностите си за свободна търговия (38 процента), пътуване (37 процента), свободата на избор на местоживеене и работа (35 процента), съвместната дейност по сигурността и отбраната (28 процента) и принадлежността към съюз, който може да противостои на супер сили като САЩ и Китай (25 процента).

Само 8 процента не мислят, че биха изгубили много от евентуалния разпад на ЕС.

В пет ключови страни членки на ЕС (Франция, Германия, Италия, Полша и Испания) мнозинството от тези, които планират да не упражнят правото си на глас и значителен процент от тези, които планират да гласуват за анти-системни партии, вярват, че войната в ЕС е възможна. Например: 46 процента от подкрепящите Национален Фронт (Франция) и 41 процента от подкрепящите Алтернатива за Германия поддържат тази гледна точка.

Противно на стереотипа за младежки оптимизъм, анализът на резултатите показва, че най-високия дял от избирателите, които се страхуват от конфликт в ЕС, попадат във възрастовата категория 18-24 и 25-34-годишни, като 46 процента от младите избиратели във Франция (18-24) са разтревожени за този евентуален сценарий.

В заключение, авторите - Сузи Денисън, Марк Ленард и Адам Лъри, виждат изборите следващата седмица като "разделен екран". Те вярват, че половината от избирателите, които вярват в политическия процес и дебат, могат да бъдат ангажирани чрез традиционните методи и ще бъдат отворени за нормалния политически диалог.

Те обаче предупреждават, че тези избиратели са намаляващ дял от електората и не бива да бъдат смятани като гаранция за победа на изборите. Вместо това те твърдят, че мейнстрийм паритите трябва да потърсят нови целеви групи и да покажат на тези избиратели, че разбират политическия пейзаж.

Страните, проучвани от YouGov в рамките на проекта, включват: Австрия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Испания и Швеция. Теренната работа е проведена в периода 23 януари - 25 февруари 2019 г. В други държави са провеждани фокус групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #3

    Дмитрий, никой не иска да изчезне ЕС!!!! Набий си го в тиквата. С четене на гЪзети тип "Работническо Дело" само- НЕ СТАВА.

  2. dimitardi100
    #3

    Изчезне ли ЕС се връщаме в окопите и бодливата тел на ПСВ !

  3. Real ''Mickey''
    #2

    КЪДЕ Е НОВИНАТА ТУКА???:):):) Разбира се, че хората не са против ЕС. Но са против извратения ТурбоЛиберастки "ЕС" който едни спонСОРОСи наложиха напоследък.

  4. ivancho ivanov
    #1

    Свободните европейски общества са бавни, всички говорят едновремнно по всички общи въпроси, но както килът на платноходката е дълбок и я стабилизира така и те ще бъдат стабилни. докато са свободни! Национализма е много стара песен днес според мен, разбира се и вреден, често на една крачка от фашизма - аз(ние) добрите, правовените, белите и /вие другите! Всичките сме се самонарекли Homo sapiens - сме ли от нас зависи и зависят всички живи същества! Можем и в двата случая идиотски, да режем клона по-бавно с промяната на климата и отведнаж с атомни бомби!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.