Днес Избирателната колегия на САЩ се събира, за да гласува за президент на страната. Избирателната колегия е орган-плод на компромис между основателите на държавата, които яростно са спорили дали президентът да бъде избиран от Конгреса или с национално гласуване, припомня Франс прес.
На президентските избори (тази година те бяха на 3 ноември) американците гласуват във всеки един американски щат. А във всеки един американски щат има определен брой членове в Избирателната колегия, която именно определя кой е президентът. Съгласно избирателната система на САЩ всички щати без два - Мейн и Небраска - използват подхода "победителят взема всичко", тоест кандидатът на президентските избори с най-много гласове на избиратели в даден щат получава гласовете на всичките му членове в Избирателната колегия. Щатите Мейн и Небраска използват по-сложна система на разпределение според отделните избирателни райони.
В Избирателната колегия има общо 538 души, което означава, че за спечелване на президентски избори са нужни 270 електорни гласа. Преди четири години например републиканецът Доналд Тръмп загуби националния вот на гласоподавателите от демократката Хилари Клинтън, но победи в такива щати, които му осигуриха общо 304 електорни гласа в Избирателната колегия срещу нейните 227 гласа. Сега демократът Джо Байдън си осигури гласовете на 306 членове в Избирателната колегия, а за Тръмп останаха 232 електорски гласа.
Тридесет и два щата и Окръг Колумбия имат закони за контролиране на електорите, за да не се изкушават те да гласуват "на своя глава" и да не се съобразяват с изразената на президентските избори народна воля. Някои щати налагат глоба за несъобразяване с волята на избирателите, а други предвиждат анулиране на гласа и смяна на електора.
След като Избирателната колегия гласува, бюлетините са изпратени в Конгреса. Там двете камари се събират на 6 януари на сесия, председателствана от вицепрезидента Майк Пенс. Пликовете с гласовете от всеки щат и от Окръг Колумбия се отварят и гласовете се броят, припомня Асошиейтед прес.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
...и пУтчо вдигна ръце от дОнчо - дори и на него му дойде бъйгън орААнжевата диагноза.... (имам предвид, че днес дори и пуТЧо е поздравил Байдън)
Тръмп не е никой, че да предупреждава и заплашва. Остава му горе-долу месец и след това ще си обере крушите. Според мен го чака пандела скоро, но ще видим - може и да изкрънка някаква сделчица.
електорите почнаха да гласуват едновременно с това, че медиците почнаха да ваксинират срещу корона-вируса... ................................ В САЩ тРУмп и ковид19 си тръгват заедно... дасвидания.....
Здравей, Калико Джо! Въпросната Мария Бутина получи синекурна длъжност - член(ка) на Обществената палата на Руската федерация. Членовете на Обществената камара не получават заплащане за своите дейности. Самата палата обаче се финансира публично и, което е най-пикантното, участва в обществените поръчки наравно с федералните власти. Освен това Бутина преподава на бъдещи хакерчета. И за капак взема и някоя рубла за партийно строителство. Нека и е зле на Мичето... Червенокосо гладно нема!
Ама ти бившия шеф на Оверсток ли си?! Остави сатанинските вестници, ами кажи какво стана с твоето гадже Маша Бутина?