Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите свършиха, но има да плащаме по 35 млн. лв. годишно на партиите, за които гласувахме

Не е популизъм, че тези пари са почти равни на субсидията на Софийския университет

16 коментара
Изборите свършиха, но има да плащаме по 35 млн. лв. годишно на партиите, за които гласувахме

В дните след парламентарните избори общественият дебат се фокусира около две основни теми – разпределението на депутатските места в парламента и евентуалното коалиране на четирите парламентарно представени партии и скандалът около напечатаните бюлетини. Тези две теми успешно изместиха един от интересните лайтмотиви на предизборните кампании – финансирането на политическите партии от държавния бюджет.

Множество организации с право се обявиха за промяната или пълното премахване на този тип субсидиране, но нито една от тях не успя да събере достатъчна обществена подкрепа и да намери своето място в парламента; по тази причина няма основания да смятаме, че в близко бъдеще този модел ще се промени.

Днес, когато разполагаме с окончателните резултати от парламентарните избори, можем да направим равносметка колко пари от джоба на данъкоплатеца ще отидат за финансиране на тези политически структури. Законът за политическите партии [1] предлага субсидия да получават не само парламентарно представените партии, но и тези, получили повече от 1% от вота на изборите.

Доколкото това правило не се отнася до коалициите, освен ако не са част от парламента, право на държавно финансиране ще имат 9 партии и една парламентарно представена коалиция, а именно Коалиция за България. Според Закона за държавния бюджет за 2013г. стойността на субсидията е 12 лв. на получен глас [2].

Следователно партиите, преминали границата от 1%, ще получават общо 34.8 милиона лева на година, а за четирите години - ако приeмем, че през годините стойността на субсидията няма да се измени през целия период – 139 милиона лева.

За сравнение годишната издръжка на партиите в този си вид е приблизително равна на годишната субсидия на СУ "Св. Климент Охридски“ или пък на стойността на един лот от така възхваляваните от предишното управление магистрали.

Очевидно обаче финансирането на политическите партии е приоритет.

По-притеснителен обаче е и големият брой партии, които ще получават субсидия, докато този парламент съществува, при все че няма да изпълняват никакви представителни функции, а очевидно целта на финансирането им е да оцелеят до следващите избори - на тези 6 формации се полагат общо 5.4 милиона лева годишно, срещу които от тях не се очаква да извършват каквато и да било дейност.

Иначе казано, финансирайки ги, държавата сключва една много лоша сделка, в която дава немалко пари, срещу която не получава никакъв продукт – или, речено по-грубо, през следващите четири години ще плащаме биричката на Светльо Витков и подобните нему от собствения си джоб.

Този модел създава една изключително порочна практика, а именно създаване на партии и участие в предизборната борба не с цел постигане на представителство и участие в управлението, ами единствено в стремеж към субсидията.

Практиката показва, че в България печеленето на гласове със силни популистки изказвания, които не са подкрепени с реална политическа програма и управленческа визия, е доста лесно, а нека не забравяме, че за да се доберат до субсидията на ПП "Глас Народен“ бяха необходими едва 43 хиляди гласа, на РЗС – 69 хиляди.

По този начин, изборите се превръщат в бизнес, удобно финансиран от държавния бюджет, който се намира на работа по няколко месеца на всеки четири години.

Несъстоятелно е да се твърди, че се правят опити за оптимизиране на държавни разходи, а в същото време по 35 милиона лева на година да отиват безотчетно за финансиране на партийни структури, които спокойно могат да се издържат сами.

Налице са няколко различни подхода, които могат да бъдат прилагани от партиите, които наистина се стремят към парламентарно представителство:

- Членски внос: обвързването с определена политическа структура предполага определено отношение към нейните принципи и цели, и в този смисъл минимално финансово участие в бюджета на партията не би било неприемливо. На този принцип се финансират професионални организации, които изпълняват функции, сходни на тези на партиите – концентриране на сходен интерес;

- Спонсорство: публична тайна е, че повечето партии се застъпват за позициите на определени бизнес интереси. Официализирането на тези взаимоотношения не само ще ги извади на светло, но и ще помогне за неговото развитие под формата на "корпоративна реклама“;

- Fundrasing: отделните политически цели на партиите също могат да се превърнат в източник на приходи във вид на кампании за събиране на средства за постигане на определен резултат.

Прилагането на тези методи – без да влиза в конфликт с настоящото законодателство, регулиращо дейността на политическите партии, ще позволи едновременно те да действат независимо от държавния бюджет и да се облекчи този ненужен товар върху бюджета.

Отделно, премахването на субсидиите ще сложи край на практиката на "преследване на субсидии“.

_______________________________________________

[1] ЗПП, Чл. 25, Чл. 26

[2]  ЗЗДБРБ 2013 г., Преходни и заключителни разпоредби, § 12


*Мнението е публикувано в блога на ЕКИП. Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Субсидиите трябва да се премахнат. Преди Коледа Волен Сидеров дойде в моето село и се направи на благодетел и раздаде около 100 чанти с храна, уж за бедните и не било за изборите. Волене срещу тези 100 чанти " Атака " получи на 12.05.2013 г. 28 гласа.Въпросното село се намира край гр. Плевен.

  2. Анонимен
    #15

    В името на коректността ще кажа, че единствените депутати, които внесоха закон за отмяна на партийната субсидия, бяха Стела Банкова и Минчо Христов. Никои не ги подкрепи. В писмо до финансовия министър Орешарски заявиха, че не са получавали и не желаят да получават пари от тези по същество срамни субсидии на фона на кризата и все по-обедняващите българи

  3. Анонимен
    #14

    За "бедна"държава ,като Германия субсидиите са 6 евроцента/за избирател,а за "богата "държава като България са 6 евро(12 лв)/за избирател.Къде е грешката в Германия или България?

  4. Анонимен
    #13

    нека да имат субсидии, но не в такива размери например по 2лв. на глас! но са да няма гонене на 1% за тези с над 2% хайде, да има и за миналите 1% Но по 1 лев на глас

  5. Анонимен
    #12

    ВМРО-БНД е цялото име на партията.

  6. Анонимен
    #11

    ВМРО получава субсидия, защото се яви самостоятелно.

  7. Анонимен
    #10

    Със Светльо Звездата нямам проблем - ако в България се спазваха закони за авторски права, той щеше да си ги направи тия пари от песничките. Ясна е идеята - партиите получават пари от държавата с идеята, че няма да получават от разни съмнителни източници, ама и на мен сумите ми се струват малко големчки за българския стандарт и също така ми се струва, че това няма да намали проблемите с финансирането на партии, така че малко бадева ми се струва. Партиите да си се финансират от членски внос и който там иска да им даде (легално) пари.

  8. Анонимен
    #9

    http://www.blitz.bg/news/article/199721 - ВМРО и “Глас народен” искат премахване на партийната субсидия

  9. Анонимен
    #8

    До 2 и 3 - за разлика от партиите, ако коалицията не е минала 4% - не получава субсодия. Затова ги няма и Костов и ВМРО. Ако се бяха явили самостоятелно, а не като коалиции, пак нямаше да са в парламента, но щяха сигурно да минат 1% и да получават субсиидия.

  10. Анонимен
    #7

    до 1 - удобно не споменаваш обаче че БСП си събра гласовете от де що имаше ром из България (както и всеки друг път, между впрочем)! Иначе само с едни пенсионери от номенклатирата я ще ги докара до 10-15%, я не...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.