Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Израел: Арабска партия може се окаже решаваща за следващото управление

2 коментара

След силно оспорвани избори в Израел, арабска партия може да се окаже решаваща при определянето на следващия министър-председател, предаде Асошиейтед прес. Това звучи парадоксално, но резултатите от вота във вторник показват съвсем лека преднина на дясната коалиция, водена от премиера Бенямин Нетатяху и останалите партии, които искат да го свалят от власт. За да получи надмощие, всяка от двете страни се нуждае от подкрепата на партията на Арабските ислямисти ("Раам"), успяла да спечели пет места в 120-членния израелски парламент (Кнесет), но засега не е ангажирала с никого.

Това означава, че "Раам" може да реши съдбата на Нетаняху, най-дълго управлявалия министър-председател на страната.

Подобно развитие би било странно за Нетатяху, чийто възход във властта бе свързан с отхвърлянето на компромиси с палестинците и който използва расистка риторика в предишни кампании, определяйки арабското малцинство в Израел като пета колона на привържениците на тероризма.

Този път обаче, след четвъртите поред избори за две години в Израел, Нетаняху потърси арабска подкрепа – според мнозина става дума за двупосочна стратегия, целяща да събере гласове и да разцепи обединения алианс на арабските партии, спечелили рекордните 15 места на предишните избори.

По всичко изглежда, че "Раам" ще бъде пета политическа сила и лидерът ѝ Мансур Абас поставя останалите партии пред историческия избор – дали арабска партия да реши бъдещото управление на Еврейската държава или страната да отиде на избори за пети път.

За разлика от останалите арабски лидери, Абас не изключва да работи с "Ликуд" или с други десни партии, ако това ще доведе до подобряване на живота на арабската общност в Израел, подложена на дискриминация, нарастваща бедност, насилие и престъпност, отбелязва АП.

"Ние искаме да използваме не само парламентарни средства, но и лостовете на изпълнителната власт, за да изпълним нещата, които са от полза за арабското общество", каза той в сряда пред военното радио.

При 90% преброени гласове от вота е видно, че нито дясната коалиция на Нетаняху, нито блокът, който е срещу него, ще получи мнозинство от 61 места в Кнесета.

Нетаняпху и партията му "Ликуд" спечелиха най-много мандати – 30 или 31, но съдейки по разпределението на гласовете за останалите партии, на него ще му доста трудно да състави парламентарно мнозинство чрез коалиция, предаде Би Би Си.

Сега той е в по-лоша позиция в сравнение с изборите през март миналата година, когато спечели 36 места в парламента.

Втора политическа сила в новия парламент ще е "Еш Атид" (Има бъдеще) на Яир Лапид, която по последни данни има 17 мандата.

Официалните резултати от вота вероятно ще се забавят няколко дни, тъй като броенето се бави заради мерките, свързани с коронавируса.

Религиозните партии, които от години влизат в т.нар. "автоматична коалиция" на Нетаняху, сега могат да му дадат около 22 места в парламента, които с тези на "Ликуд" стават 52.

Основната част от останалите партии, които влизат в парламента, са в конфликт с Нетаняху.

По-рано негов спасител беше Авигдор Либерман с неговата рускоезична партия "Наш дом Израел", която успяваше да спечели 5-8 места в парламента. Независимо от разногласията между него и Нетатяху, те бяха обединени от привързаността им към десните възгледи в политиката. Възможността за сътрудничество обаче безнадеждно се изгуби, след като Либерман отказа да участва в обща коалиция с ултраордодоксалните.

Тогава на помощ дойде Нафтали Бенет, лидер на дясната партия "Ямина", която сега печели 7 мандата. Навремето Бенет беше член на "Ликуд" дори известно време бе началник на кабинета на Бенямин Нетаняху (наричан още Биби), но после напусна партията и основа своя собствена. Започна да се нарича "здравомислещ десен" и да се дистанцира от идеите на бившия си шеф, а след това се закрепи на политическата сцена като дясноцентристки политик.

Вестник "Haaretz" отбелязва, че най-сложният избор за Бенет е между Биби и не-Биби и сега предстои да го направи.

Между Бенет и Нетаняху тлее силна лична неприязън, стигаща дори до взаимни семейни нападки.

Провал на главната интрига

Бившият генерал Бени Ганц, за когото се смяташе, че е загубил подкрепата на избирателите си заради участието му в досегашната коалиция на Нетаняху като министър на отбраната и за чиято центристка партия "Синьо и бяло" се смяташе, че няма да прескочи бариерата, всъщност спечели 8 мандата (освен ако окончателното преброяване на промени резултата).

Другата изненада е, че партията "Има бъдеще" вероятно ще се окаже със 17 места, вместо с прогнозираните 20.

Сред големите печеливши на изборите е израелската Партия на труда, която печели седем мандата.

Не се оправда и главната интрига на изборите - партията "Нова надежда" на отцепника от "Ликуд" Гидеон Саар, която според социологическите проучвания малко след учредяването ѝ през декември се очакваше да спечели двуцифрена бройка места. Предварителните резултати обаче ѝ дават петима или шестима депутати в новия парламент.

Всичко това означава, че Нетаняху би могъл да има мнозинство, ако подкрепящата заселниците дясна партия "Ямина", водена от Нафтали Бенет, която със 7 - 8 мандата се очертава като балансьор между двата блока, се съгласи да се присъедини към коалиция на досегашния премиер. В такъв случай тя би могла да разполага с мнозинство от 60 или 61 депутати. С подобна малка разлика обаче има голяма несигурност и пети парламентарни избори за две години остават една от възможностите.

В нощта на вторник срещу сряда Бенямин Нетаняху обяви "голяма победа" за своя политически блок и написа във Фейсбук, че израелците са дали "голяма победа на десницата и на Ликуд под моето водачество".

Сега въпросът е дали ще може да остане на власт с въпросната "голяма победа".

Централната избирателна комисия съобщи, че окончателните резултати не се очакват преди петък, защото от сряда ще започне преброяването на гласовете по пощата на войници, дипломати, затворници и пациенти с коронавирус. Комисията изрази разочарование, че малък процент от правоимащите пациенти с коронавирус и израелци под карантина са се възползвали от специалните избирателни секции, включително от мобилните, разположени в преустроени автобуси из цялата страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. levii
    #2

    Доста пресилено твърдение.

  2. Израелското ДеПеСе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.