Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Косово - кампания на Белград и антикампания на косовски сърби*

0 коментара

"За кого да гласуваме?", "За коалиция "Завръщане" ли?", "Кои са те?" - това бяха едни от най-често задаваните въпроси от косовските сърби в хода на седемдневната предизборна кампания на властите в Белград за масово участие на сънародниците им във вота на 17 ноември за парламент на Косово.

Двадесет и шест са партиите и коалициите, регистрирани за общите избори за законодателен орган на областта. Сърбите в Косово и управляващите в Сърбия заедно сформираха коалиция "Завръщане", която трябва да отстоява интересите на неалбанската общност в бъдещия парламент на Косово. Според приетите правила, от 120-те мандата 20 са запазени за представители на неалбанските общности, от които 10 са предвидени само за сърбите. Организаторът на изборите ОССЕ съобщава, че според регистрацията неалбанските жители на областта, включително и бежанците оттам, са около двеста хиляди.

Ако косовските сърби и останалите етнически общности - роми, горанци, мюсюлмани, турци и т.н. се явят масово пред урните в събота, е възможно да получат още около 20 мандата, което прави една трета от местата в законодателната власт на Косово. Това бе и един от основните аргументи на кандидатите за депутати в предизборната кампания на "Завръщане". Водач на листата на коалицията е ректорът на Прищинския университет Гойко Савич.

Изключително кратката, започнала в последния момент предизборна кампания на "Завръщане", нямаше особен успех сред сръбското население в Косово, защото бе изправена пред няколко много сериозни проблема - малкото време, с което разполагаше, неинформираността на хората и антикампанията от страна на някои от местните водачи на сърбите в областта.

В косовските общини, населени със сърби, бяха разпространени листовки с посланието "Решително НЕ на изборите". Управляващата коалиция в Сърбия и нейните лидери бяха ожесточено нападани и обвинявани, че са "предатели и са продали Косово и Метохия". Изпокъсани и стъпкани бяха плакатите на кандидатите за народни представители на "Завръщане" и на патриарха на Сръбската православна църква Павле, който подкрепи кампанията на белградските власти и дори се регистрира за участие в изборите /самият той е живял 34 години в Косово и е бил Рашко- призренски владика/.

Предизборната кампания бе сериозно подкопана от позицията на зам. председателя на Демократическата партия на Сърбия на президента Воислав Кощуница Марко Якшич, който живее в Косово. Той категорично се обяви за бойкот на изборите. Към него се присъедини и председателят на една от авторитетните организации на косовските сърби - Сръбско движение за съпротива - Момчило Трайкович. Опозиционните партии в страната - Социалистическата партия на Сърбия, Сръбската радикална партия и Партията на сръбското единство - също категорично се противопоставиха на участието в изборите с аргумента, че това ще легитимира бъдещата албанска власт и ще бъде поредната крачка към независимостта на Косово.

Председателят на Координационния център за Косово на югославското и сръбското правителство - сръбският виципремиер Небойша Чович и представителите на коалиция "Завръщане" обикаляха цяла седмица почти денонощно градовете и селата с преобладаващо неалбанско население в областта, за да убедят хората, че тяхното участие в изборите е изключително важно, защото това е пътят, по който успешно ще отстояват правата си и бъдещето си в Косово. Хората объркано питаха Чович и придружаващите го - "Какво ще спечелим, ако гласуваме?", "Защо не дойдохте по- рано, а само няколко дни преди изборите?", "Ние тук гледаме само албанска телевизия, откъде да знаем кой и как ще ни представя в парламента", "Как ще накарате албанците да признаят договора за сътрудничество, подписан между ООН и управляващите в Белград?"

Финалният предизборен митинг на "Завръщане", насрочен за вчера, 15 ноември в Косовска Митровица, не се състоя по съображения за сигурност. /Предишният ден в близкото селище Звечан избухна бомба, а по-малко от 24 часа по-късно Кейфор откри и демонтира друга бомба пак там./

От полунощ започнаха 24-те часа за размисъл. Последното, което бе направено за каузата масово участие на сърбите в парламентарните избори в Косово, бе публикуването във всички медии на отвореното писмо на Небойша Чович към сънародниците му. Призивът "Гласувайте за завръщането" бе аргументиран така: "Бойкотирането на изборите и отказът от сътрудничество с международната общност ще се тълкува като дистанциране на сърбите от Косово, като отказ от домовете им там. С неучастието си на изборите сърбите сами ще се изключат от политическия живот на Косово, от демократичните процедури и правила, от обществения живот на областта. Бойкотът на изборите е колективно политическо самоубийство. Излизането на изборите е единственият легален начин за борба за правата на сърбите, който ще бъде уважен и признат от света. Дайте възможност на Сърбия и Югославия да ви защитят по най-добрия възможен начин!".

Последното послание на Чович бе подкрепено и от югославския президент Воислав Кощуница, който на специална пресконференция призова за пореден път косовските сърби да участват активно във вота на 17 ноември, защото с тези избори се поставя и началото на борбата за промяна на тежкото положение на неалбанските общности в Косово.

Политолозите и анализаторите обстойно поясниха, че тези избори ще бъдат тест за установяването на парламентарната демокрация и гражданските правила в Косово и раздялата с архаичните модели на живот в едно общество.

Факт е, че властите в Белград разчитат на избирателната активност предимно на бежанците от областта в Сърбия и в Черна Гора. Те са и мнозинството от регистрираните гласоподаватели сърби - от 178 хиляди, 105 хиляди в момента пребивават в двете югославски републики. Сред тях също бе проведена активна предизборна кампания, а и за разлика от сънародниците си в Косово, те се много по-добре информирани, защото са "в обхвата" на сръбските медии, за които от месец насам косовските избори са централна тема.

Изборите всъщност вече започнаха. От 31 октомври гласуват инвалидите, държавните служители, представителите на Корпуса за защита на Косово и хората, които от съобръжения за сигурност не могат да отидат до урните в изборния ден. Гласуването по пощата на косовските граждани, които живеят извън територията на Югославия, започна на 7 ноември.

Доколко кампанията на "Завръщане" е успяла, ще се разбере след 17 ноември. Едно обаче е сигурно - подготовката на тази кампания и нейният ход показаха, че политиката на Белград спрямо Косово вече е променена. Управляващите имат по-ясна визия за областта и са убедени, че пътят на "сръбското завръщане" минава единствено през сътрудничеството с международната общност. А тя от своя страна приветства тази позиция.

* Заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.