Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Сърбия: “Всички победиха, а кой ще управлява?”

27 коментара
Изборите в Сърбия: “Всички победиха, а кой ще управлява?”

“Всички победиха, а кой ще управлява?” попита един всекидневник на първата си страница в деня след парламентарните избори в Сърбия.

Както се и очакваше, нито една партия не успя да спечели мнозинство, за да състави самостоятелно правителство. Лошото е, че фаворизираните от Запада Демократическа партия (ДП) и отчасти Либерално-демократическа партия (ЛДП) получиха по-малко от очакваните гласове. Сега всичко зависи от премиера Воислав Кощуница и оглавяваната от него коалиция Демократическа партия на Сърбия – Народен съюз.  За разлика от предишните избори през 2003 г., сега ДП ще е най-голямата парламентарна партия от така наречения демократически блок.

Костеливият орех Кощуница

Кощуница е начело на правителството в Сърбия от 2003 г. Той не е особено приемлив за Запада, тъй като не успя да се споразумее по двата основни (външно)политически проблема на Сърбия: предаването на Международния трибунал в Хага на генерал Ратко Младич и постигането на споразумение за окончателния статут на Косово.

След снощните избори има няколко варианта за съставяне на правителство, от които най вероятен изглежда коалицията между ДП, ДСС-НС и Г-17 плюс на министъра на финансите в оставка Младжан Динкич. Те имат гарантирани 131 от общо 250 места в Народната скупщина. Възможно е към тях да се присъединят още седем депутати от малцинствените партии.

Всички коментатори посочват като пречка за тази коалиция желанието на Кощуница да запази премиерския си пост. Демократите на президента Борис Тадич смятат, че тъй като са партията с най-много места, на тях по право се полага да излъчат премиера. Техният кандидат е Божидар Джелич, бивш министър на финансите от правиетлството на Зоран Джинджич. Проблем ще има и с Г-17 плюс, защото Джелич и Динкич не са в добри персонални отношения.

Възможно е обаче твърдите позиции да са само блъф в началото на преговорите. В медиите вече се обсъждат и компромисни варианти - Кощуница да стане председател на парламента, Тадич да е премиер, а Кощуница най-вероятен президент след предстоящите през тази година и избори за държавен глава на Сърбия.

В изказванията си след изборите и ДП и ДСС посочиха като основа за предстоящата коалиция договарянето на платформа, приемлива за всички партии. Най-важното според Тадич за постигането на споразумение е стремежът към Европа и членство в Европейския съюз. Кощуница пък изтъкна като основа запазването на държавната цялост на Сърбия, т.е. да не се дава независимост на Косово. От сигналите, които напоследък изпраща ЕС, двете неща не могат да се постигнат едновременно. Въпросът е дали ще се намери някакъв междинен вариант примелив за всички. 

Редица наблюдатели не пропускат да припомнят, че Кощуница веднъж вече се отметна от обещанието си да сътрудничи на Хагския трибунал, дадено за формиране на управлявалата досега коалиция с Г-17 плюс и Сръбското движение за обновление на външния министър Вук Драшкович.

Другата вероятност за формиране на коалиция е между Кощуница и Сръбската радикална партия (СРП) на крайния националист Воислав Шешел, който в момента е в Хага, обвинен за военни престъпления в Хърватия, Босна и Херцеговина и Войводина за периода 1991-1995 година. Радикалите за пореден път спечелиха най-много депутатски места на изборите. Не се сбъдна прогнозата, че при по-голямата избирателна активност (рекордни над 60%) ДП има шансове за победа над радикалите.

СРП има почти 100 хил. гласа повече, макар и едно депутатско място по-малко. В изборната нощ Кощуница не отхвърли възможността да направи с тях правителство с уговорката, че всичко зависи от програмата и целите на това правителство. Такъв кабинет ще бъде външнополитически крах за Сърбия и затова анализаторите го преценяват като малко вероятен. Минимална е възможността Кощуница да направи правителство на малцинството - примерно със Социалистическата партия на Сърбия, което да се подкрепя в парламента от радикалите.

Нови избори през лятото?

Според новата Конституция на Сърбия, сега в ръцете на президента Тадич е да даде мандат за съставяне на правителство на тези, които имат широка парламентарна подкрепа. Той не е задължен да предложи на радикалите. В същото време ако до края на май не бъде избрано правителство, президентът е длъжен да разпусне парламента и да насрочи нови парламентарни избори. Според сръбските анализатори това е доста вероятно да се случи с оглед на паралелно течащите разговори за окончателния статут на Косово. Никой не би желал да дойде на власт и да му се наложи да предаде Косово на албанците. В същото време обаче се очаква силен отлив на избиратели от партията, която протака създаването на правителство. Според списание “Стандард” подобен сценарий би засилил центробежните сили и би прелял избиратели към двете крайни партии. От ДСС към радикалите и от ДС към либерал-демократите на Чедомир Йованович.  

ЕС притиска за решаването на статута на Косово

Още в понеделник се очаква външните министри на ЕС да направят оценка на резултатите от парламентарните избори в Сърбия във връзка с подновяването на преговорите ѝ за присъединяване. В петък специалнитят представител на ООН Марти Аахтисари трябва да запознае Белград и Прищина с предложението си за уреждане на окончателния статут на Косово. То би могло да доведе до сериозни сътресения в Сърбия, защото изборите показаха, че болшинството от хората (гласувалите за ДСС и СРС) не са съгласни тази провинция да се отдели. От друга страна, все повече подкрепа набира мнението, че е по-добре Сърбия да стане член на Европейския съюз, отколкото упорито да защитава властта си над населената предимно с албанци провинция.

Така че изборите минаха, но неизвестните останаха. И въпреки доброто икономическо положение на Сърбия, тя ще продължава да е в черния шенгенски списък, с блокирани преговори за членство в ЕС. Поне докато политиците не се споразумеята какво да правят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tinko
    #28

    Spored men, a i spored mejdunarodni experti za Balkanite, Surbia i v tozi si vid e edna miniatiurna imperia i podleji na po-natatushno razpadane. Sandjak i Dolinata Preshevo sa purvite v spisuka, sled tova idva Voivodina i nai-nakraia /zaradi neskoposnata vunshna politika na Bulgaria/ i Zap.Pokrainini.

  2. ЕС
    #27

    ЕС е преди всичко икономически, а в следствие на това - политически съюз. Как си представяш "да се разпадне" една икономическа структура с интереси плетени 60 години без оглед на национални граници. Парите диктуват всичко, парите избират политиците, а парите никога няма да позволят алъш веришът да се развали. Докато русия и сърбия са две явления, точно противоположни на горния принцип... Не знам да ли ще го разбереш? Вероятно - не...

  3. G01E99
    #25

    Времето на Ньойски договор мина, Германия е начело на ЕС ,но го няма Фердинанд

  4. Kosturica
    #24

    pusite mi kurac!

  5. do indipendenet
    #23

    srbite sa karino levi i nacionalisti, nishto desno niama v tezi partii. A BG e v EU, ha-ha-ha

  6. НОВЕ
    #22

    Макар и мини, Югославия също беше империя-заграбени чужди земи и народи.Всички империи в 20-ти век се разпаднаха и Великобритяния, Франция, Холандия и СССР. Сегашната Руска федерация също няма да издържи много време. Затова с такава ярост Путин мачка Чечения. Сърбия държи толкова на Косово, не че има голяма полза от албанците или поради исторически причини, а защото след Косово може да последва Войводина, която е откъсната част от Унгария, а унгарците не са като албанците и Сърбия би загубила много

  7. Valentinski
    #21

    Не мисля, че Войводина има дори малка част от конфликтния потенциал на Санджак и Прешево. Въпрос на време е този конфликтен потенциал да се реализира. В момента той тлее, но ескалацията предстои. Първо обаче Косово трябва да стане независимо.

  8. ККК
    #20

    Сърбия е печелила достатъчно в миналота за да си осигури сега непрекъснато губене!

  9. Петър
    #19

    Не бива да се изключва нито една алтернатива , нали?

  10. Трезвен
    #18

    На запад от нас имаме един прекрасен пример как крайният национализъм е болест за една нация... Няма да се опряват скоро сърбите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.