Кипърският турски лидер Рауф Денкташ гледа на себе си като на човек, който се е изправил пред един неразумен свят, пазител на една малка държава, изолирана и измъчвана от международни санкции.
Централният въпрос в изборите, които СКТР произведе в неделя, бе не политиката на партиите, а твърдолинейната позиция на Денкташ срещу плана на ООН за повторно обединяване на Кипър.
Опозиционните партии обещаха да се опитат да постигнат споразумение, така че турскоезичната северна част на острова да се присъедини към ЕС заедно с гръкоезичните си сънародници, когато Кипър стане равноправен член през май следващата година.
За някои дипломати този плешив, пълен и жизнен мъж е основната пречка за помиряването на острова, който бе разделен по време на тежка война преди почти три десетилетия.
Седемдесет и деветгодишният Денкташ обаче излъчва увереност, че не кипърските турци, а светът е крив. По думите му турците са основните жертви на междуобщностните кръвопролития през 60-те години, но светът остава равнодушен към тяхната съдба и признава кипърските гърци за господари на целия остров.
Те ни причиниха вреда и трябва да я поправят, каза веднъж той по адрес на международната общност.
Като предизвикателен знак бяло-червеното знаме на Севернокипърската турска република, призната единствено от Анкара, стои високо забодено на планинско възвишение в разделената столица.
Спорът между двете общности датира от времето преди независимостта на Кипър от Великобритания през 1960 година. Те могат да се пошегуват, да хапнат заедно, да се поздравят или да си изкажат съчувствие, но прикритото недоверие винаги остава.
Познавам душите им отвътре и отвън, каза пред Ройтерс Денкташ, имайки предвид кипърските гърци. Той вярва, че целта им е съюз с Гърция и изгонване на турците от Кипър.
Противно на репутацията си на твърд преговарящ, на Денкташ не му липсва чар и хумор. Той е страстен любител на фотографията, кучетата и отглежда сладкопойни канарчета.
Не му е чужда личната трагедия. В президентската му резиденция има снимки на неговия по-голям син, загинал при автомобилна катастрофа. Загубил е и други две деца.
Денкташ се дипломира като адвокат в Лондон, преди да се върне в кипежа на Кипър, където спомага за създаването на кипърска турска паравоенна структура. Тя се противопоставя на кипърската гръцка Народна организация на кипърските борци (ЕОКА), която през 50-те години води партизанска война срещу британцитеза "еносис" - обединение с Гърция. Безпокойството от подобно развитие тласна кипърските турци към кръвопролитен междуобщностен конфликт в 60-те и началото на 70-те години.
През юли 1974 година, кипърските гърци, решени на съюз с Гърция, извършиха преврат с подкрепата , управляващата тогава в Атина военна хунта. За няколко дни Турция нахлу на острова и окупира една трета от територията му на север. Действителното разделение, което е най-големият кошмар на кипърските гърци, стана факт.
Критиците на Денкташ от двете страни на разделителната линия го приемат по-скоро за турски патриот, отколкото кипърски, за човек който се опитва да постигне не еносис, а "таксим" - разделение и интегриране с Турция.
Аз съм турчин, който живее в Кипър, каза той веднъж.
*По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.