Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите заплетоха още повече македонския въпрос

Възможност за пробив, но и опасност от популистка вълна

13 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Македонският въпрос ще е сред централните в преговорите за формиране на коалиционно правителство в България. В очертаващата се четворна коалиция има поне две партии - БСП и "Има такъв народ", които са твърдо срещу допускането на каквито и да е компромиси към Северна Македония, докато спечелилата изборите "Продължаваме промяната" и "Демократична България" се обявиха за нов подход, който да постигне пробив и да придвижи югозападната ни съседка към Европейския съюз.

От коментарите на "Продължаваме промяната" може да се съди, че формацията ще се опита да "облече" македонския въпрос в икономическите му измерения, измествайки фокуса от болната тема с историята. Това едва ли ще "мине" пред БСП и ИТН, които трудно биха се примирили с компромиси, които - дори и нищожни - биха дали повод и на избирателите на тези две партии, а и на бившите управляващи от ГЕРБ и националистите, да заклеймят новата власт в "предателство".

Ето защо перспективата България да одобри преговорната рамка на Република Северна Македония за ЕС, ако продължи нежеланието на Скопие да се съобразява с българските изисквания, изглежда все така нереалистична.

Въпреки натиска на САЩ и ЕК и това, че европейската интеграция на югозападната ни съседка е от безспорен интерес и за страната ни, и за ЕС.

Възможност за напредък

Президентът Румен Радев отмести фокуса на двустранните отношения от историческите спорове към спазването на правата на македонските българи.

Според него това е по-разбираемо за европейските ни партньори.

А и дава възможност на Скопие да покаже желание за решаване на споровете без да навлиза във въпроси за идентичността и езика.

Едно от основните искания на България е Северна Македония е да впише и българите в конституцията си наравно с другите народи, но засега македонските власти казват, че са готови да направят това, но само непосредствено преди или след като страната влезе в ЕС.

Засега управляващите в Скопие отказват да направят каквото и да било, но преразглеждането на българската позиция няма как да мине без действия от тяхна страна.

Опасност от популистка вълна

В отношенията си към Северна Македония България следва рамковата позиция от 2019 година, която е изпълнена с червени линии. Най-легитимната промяна на българското поведение ще изисква ново обсъждане на въпроса в Народното събрание, което със сигурност ще разпали популистка вълна. Не се знае каква ще е и позицията на ГЕРБ, тъй като след като правителството на Бойко Борисов забърка кашата със Скопие, той изненадващо смени позицията си и заговори за бързо решаване на проблемите, но без да посочи какво.

Скопие ще трябва да действа

Каквото и да е решение в полза на Северна Македония, както и да бъде опаковано, ако не е придружено с ясни действия от страна на Скопие, ще има висока политическа цена и не е ясно дали дори партиите, които се обявиха за нов подход, биха я платили.

Още повече, че задачата пред едно бъдещо правителство на ПП е много сложна – четирите партии ще трябва договорят редица компромиси помежду си по твърде много теми и политики и едва ли биха заложили всичко това в името на твърдоглавието и неотстъпчивостта на балканските съседи да извървят своя път към един приемлив компромис.

Така че Скопие все по-ясно ще трябва да осъзнае, че трябва да предприеме сериозни стъпки в отговор на българските изисквания и да спре да разчита само на натиска от САЩ и ЕК към София.

Скопие възлага много надежди на евентуалното ново управление у нас, но то няма как да промени българската позиция без промяна и на неговото поведение.

От друга страна, политическата конфигурация в Северна Македония е не по-лесна от тази в България и водещата партия СДСМ втвърди позицията си към България под натиска на опозиционната ВМРО-ДПНМЕ.

Ако Скопие получи перспектива за придвижване към ЕС, това ще даде сила на проевропейските кръгове за антипопулистки решения.

Ако обаче няма сигнали от българска страна, в Северна Македония антибългарската риторика вероятно ще продължи да се засилва.

Ето защо отговорността пред България е огромна – и за управляващите, и за опозицията. Ако има въпрос, по който трябва да се положат усилия за намиране на рационално решение, ориентирано към дългосрочен хоризонт, това е разплитането на възела със Северна Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Божka
    #13

    Добре би било да ги накарат да променят името на държавата ни от сръбското Бугария на европейското Булгария. Това важи и за хърватите и словенците, нали са европейци?!

  2. redoven.chitatel
    #12

    Самият Бойкикев (дядото, а не внукът) е македонец. ('Македонец' в нашия, исторически смисъл.)Какви ще ги сътвори внук му Хр. Иванов по "македонския въпрос" предстои да видим.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #11

    Македонски въпрос НЯМА! Има условия, който някой трябва да изпълни! Както изпълни гръцките условия след 25 години назландисване-хубава евро-атлантическа дума!

  4. Zlatan
    #10

    номер 9 Борисов 12 г. кълва Орешарски

  5. fantom
    #9

    Лаладжийство - от 100 кладенеца вода, за да клъвне ББ. След няколко месеца пак същото ли ще пише?

  6. Boris Kamov
    #8

    Струва ми се че много българи грешат като смятат че Путин няма интерес да пусне РСМ в ЕС. Напротив, той печели от вкарването на троянски коне като РСМ, Сърбия (след РСМ) и България (с Радев, Кирчо и Ристо начело) в ЕС. Не знам, обаче, дали номерът с България ще мине - българския съюз "орел, рак и щука", обединен единствено от омразата срещу ГЕРБ и ДПС, може лесно да се разпука по шевовете от популистката вълна. В резултат Кирчо и приятеля му ще се върнат в Канада, Ристо ще извърти "стратегически" отново дебелото ...., а резидента ще се затвори в президентството и ще продъллжи да реди про-руски пасианси... :)

  7. bachvarofff
    #7

    Русия има стратегически интерес и ще прави всичко възможно Македония да не влезе в ЕС .
    Империята на злото няма полезни ходове , освен типичните си .
    Русия вече е активирала агентите си – национални предатели в Македония да сипят злоба срещу България , като по този начин ни поставят в патовата ситуация хем да ги искаме , хем да не ги пускаме в ЕС .
    Империята на злото вероятно има и агенти в БСП и ВМРО . Може би и затова те са толкова крайни .
    САЩ и ЕС не могат да ни принудят да ги пуснем , колкото

  8. SILENCE
    #6
    Отговор на коментар #5

    Тъкмо това щях да предложа на № 4. Преди, а не след. За да не мисли лорЮ или Кирчо, че ще ни омагьосват с приказки. Ние си свършихме работата, въпреки дупетатския деби лизъм, сега да не ни лъжат, че икономиката може да компенсира фактите - исторически и политически.

  9. Горскио
    #5
    Отговор на коментар #4

    Точно това е разликата между нас и гърците - ние българите ще излизем на улицата след предателството, а гърците излизаха няколко пъти преди постигането на Преспанското споразумение. (Което е добро за гърците - при положение, че не е въобще ясно дали македонската държава на Филип и Александър въобще е била гръцка, принудиха Скопие да се откаже от еднакво абсурдните си претенции към наследството на древна Македония).

  10. БГаньо
    #4

    Хайде да не се обвинваме предварително кой какво ще предаде, ами до погледнем първо защо стигнахме дотука. и как да излезем от тозу тупк.А като сме няколко милиона наследниците на македонските българи, защо не излезем ние да покажем къде свършват границите на възможния компромис. Тогава трудно ще мина какъвто и да е нитиск отвън, каквото и да предателство отвътре. Само с писане на коментари не става тая работа. Ние и само ние, особено от поколението, което е имало шанса да чуе истината от тези македонски българи приживе, трябва да чертаем линиите, не хора, за които това е просто някакъв абстрактен и излишен исторически спор. Те просто не разбират за какво става дума.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.