Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборните правила са неадекватни и умишлено зле скроени

Димитър Димитров: Отсъствието на общ ред, проследяем и контролируем, се заменя с безсмислени спорове кой има и кой няма права

2 коментара
Изборните правила са неадекватни и умишлено зле скроени

"Големият проблем е, че от 1990-те години досега условията силно са се променили, избирателите са станали мобилни, начинът, по който се изготвят списъците – постоянен адрес – е все по-малко свързан с реалността, а никой нищо не прави да осъвремени или да предложи мерки, които да направят списъците адекватни", коментира политологът и преподавател по изборни системи Димитър Димитров в понеделник пред БНР по повод последните промени в Изборния кодекс.

В петък парламентът прие на първо четене предложената от мнозинството ревизия на текстовете за гласуването в чужбина.

"След голямо лъкатушене ще се стигне до нормата от 35 секции в една страна, независимо коя, което ще бъде някакъв вид компромис, някакъв вид ограничение и ще засегне малко повече Турция, отколкото всички останали", каза Димитров.

Той смята, че са налице умишлено лошо скроени правила, а в обсъждането не е била засегната темата за големите пропуски в Изборния кодекс. Анализаторът обърна внимание, че всъщност отделни партии са заложили в програмите си промяна на определени текстове в изборния закон и се борят със зъби и нокти тези гласуваните промени да съвпаднат с начина, по който са формулирани в партийните им програми.

"Класически пример е Патриотичният фронт, който иска да се запише "задължително гласуване" и ако не се запише "задължително гласуване", а се създаде алтернативна серия от правила, която би могла да мотивира избирателите, Патриотичният фронт въобще е против каквото и да е друго, освен записа в партийната им програма", каза Димитър Димитров.

Другият откроен от него проблем е, че дебатът е "толкова разпръснат между различните видове избори, че никога не може да се стигне до някакво рационално решение. Отделните избори затова са отделни и избирателното право се операционизира за местни, президентски, европейски или парламентарни избори. Необходимо е просто група експерти да седнат и да поставят всичко това в една обща рамка."


"Отпадането на въвеждането на избирателен район "Чужбина" е едно от най-безсмислените упорства на мнозинството", коментира политологът. Той допълни, че ограничаването на броя на секциите в чужбина е "технически параметър", но не може да се каже, че ограничава правото на гражданите: "Даже, в известен смисъл, ако той пребивава в Истанбул, никой не му пречи да обиколи всички секции и да гласува по веднъж, защото списъците в тези секции се създават в изборния ден."


"Отсъствието на общ ред, който да е проследяем и контролируем, се заменя с безсмислени спорове кой има и кой няма права", отбеляза Димитров.


"Всеки избирател в Турция, освен че може да се запише в избирателния списък по местопреживяване или където се намира в деня на изборите, може да се върне и в страната ни, където неговото име е надлежно отразено поне веднъж в избирателния списък по постоянен адрес. Това е повече от привилегия. Всички останали избиратели не могат да направят това", изтъкна той.

Гласуването в чужбина никога не е било и не е имало отношение към изборния резултат на президентски избори, напомни политологът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    По пътя на пробата и грешката открихме много хубави неща от 1990 година насам. Изборният закон не е лош и ако има съмнения за такова гласуване в Турция, това много лесно може да се провери още след първите избори тази есен. Има гражданско сдружение за честни избори и с участието на всички парламентарни партии, вкл. и ДПС, може да се създаде инициативна група, която да провери избирателните списъци от Турция - име, ЕГН, местопребиваване, подпис. Ако има съвпадения - изборът е невалиден и се атакува в съда.

  2. Ген. Иван Колев
    #1

    Избирателният район "Чужбина" с голяма вероятност би измел цялата червена пасмина - БСП, ДПС, Атака, ПФ, ББЦ, АБВ от властта. ГЕРБ сигурно също няма да излязат читави при едно компактно гласуване от яужбина. Та за това е тая уйдурма под прозрачната опаковка на някакъв си патриотизъм. Преднамереното лишаване на част от българските граждани от право на глас и създаването на пречки българите в чужбина да упражнят правото си на избор е национално предателство целящо единствено запазването на властта на престъпниците от групата КОЙ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.