Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборният кодекс зацикли във фаза "проект на проекта"

Общественият съвет иска да участва в дебатите по закона в пленарна зала

23 коментара
Мая Манолова

За пореден път временната комисия за изработване на Изборния кодекс проведе заседание, на което депутатите и общественият съвет към тях "се видяха" и поговориха "принципно", а партиите въпреки обещанието, че ще заявят позициите си по основните раздели на закона, не казаха какво подкрепили или отхвърлили.

Въпреки че в четвъртък се проведе трето поред заседание на комисията за новия политически сезон, а обсъжданията започнаха още преди лятната ваканция на депутатите, председателката на комисията Мая Манолова (БСП) направи важното уточнение, че в момента се разглежда "проект на проекта".

За разлика от представителите на останалите партии, обаче, тя бе единствената, която успя да се ангажира с позиция на парламентарната си група какво подкрепят и какво не.

Какво подкрепя БСП

Коалиция за България подкрепя пропорционална система с достатъчно ниска преференция, която да дава възможност за размествания в листите. "От Коалиция за България са против въвеждането на задължителна преференция, защото така превръщаме едно право на гражданите в задължение”, отбеляза Манолова.

Тя каза още, че парламентарната ѝ група не е възприела идеята за прилагане на немската избирателна система, която предвижда половината парламент да се избира мажоритарно. "Убедеността ми в тази система не достигна да убедя своите колеги", обясни Манолова.

По думите ѝ БСП ще настояват за промяна на начина на избор и функциониране на Централната избирателна комисия (ЦИК) и за постепенно въвеждане на активна регистрация чрез изборен регистър.

Освен това, продължи Манолова, БСП ще настоява за въвеждане на машинното гласуване, за да се избегнат манипулациите чрез допечатване на на бюлетини или субективизъм при броенето им в избирателните секции. Веднага след това обаче Манолова каза, че БСП ще отстоява интегралната бюлетина и няма да се съгласи с връщането на отделните бюлетини, които "ще върнат вакханалията в изборния процес", както искали ГЕРБ и някои други депутати.

Тя не обясни как хем ще се въвежда машинно гласуване, хем ще остане интегралната бюлетина.

Неофициалната информация е, че социалистите ще настояват само за "експериментално" машинно гласуване, което най-вероятно ще се проведе в няколко секции в страната, основно в големите градове.

Манолова уточни още, че партията ѝ ще гласува за това всички актове на изборната администрация да бъдат обжалвани в съда. Тя смята, че е редно и въвеждането на "ваучери", с които партиите без субсидия да получават от държавата възможност за медийна изява.

Нещо от сорта на първо четене

В началото на заседанието Манолова каза, че народните представители ще обобщят вижданията си по основополагащи теми като избирателната система, начина на гласуване, структуриране на ЦИК и изготвяне на избирателни списъци, такова нещо не се случи. Депутатите се задоволиха със споделяне на собствени мнения и позиции.

В тази атмосфера на "седянка" членовете на Обществения съвет към комисията, вдъхновени от факта, че заседанието се излъчва пряко от БНТ2, обясняваха, че е наложително да присъстват и участват в пленарна зала, докато се приема окончателно законът, както и че антиправителствените протести застрашават националната сигурност.

Откривайки заседанието Мая Манолова уточни, че ще се състои "нещо от сорта на първо четене" на Изборния кодекс, за който има "проект на проекта". "В предварителни разговори с колегите от четирите парламентарни групи се разбрахме всички да изкажем становища по основните моменти в закона – това, което нашите партии подкрепят и биха поддържали в пленарна зала", уточни тя.

Думата бе дадена на депутата от ДПС Мустафа Карадайъ, който след дългото въведение, че изказва лично мнение и не ангажира партията си с това, но пък се надява неговите колеги да го подкрепят, изказа следното становище: "Различните идеи, които имаме за Изборния кодекс, са една добра база за написването му". "Получихме висока оценка от Обществения съвет за работата ни, но ѝ той трябва да получи нашата висока оценка, но работата трябва да остане за депутатите", констатира той и допълни, че работата на парламента е да конкретизира текстове.

По-късно в работата на комисията се присъедини Четин Казак от ДПС, който набързо разпита колегата си какво се е случило и реши да спаси ситуацията, твърдейки, че ДПС вече има "конкретни решения по всички теми", но ще да ги сподели, когато се обсъждат текстовете.

Според депутатите от "Атака" "на този етап законът е добър". Не стана ясно кой етап, обаче визират след като наличния "документ" дори не е проект на закон, а както самата Манолова обясни. "Имаме забележки, но те са свързани с подробности", каза неопределено депутатът Петър Петров.

ГЕРБ няма да участват в нищо, но се "надяват на дебат", Манолова – облекчена

Докато ДПС и "Атака" демонстрираха, че позиция на практика нямат, въпреки ангажимента си да представят такава, стана ясно, че ГЕРБ не само имат, но притежават поне две гледни точки, които си противоречат.

"Не подкрепяме по принцип създаването на Нов изборен кодекс", каза депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов. "Не виждаме почти нищо ново. Няма да участваме в гласуването, независимо как ще се проведе то. Няма да подпиша какъвто и доклад да приеме тази комисия. Не възприемам новата структура на този нов нормативен акт, защото не виждам основни принципни положения. В този проект се връщат някои лоши практики, свързани с контролирания вот”, изтъкна Ципов.

След изказаната от Ципов партийна позиция на ГЕРБ, думата взе народният избраник от същата партия Данаил Кирилов, който заяви: "Бих се радвал, ако намерим форма за участие в един по-детайлен вариант". Депутатът, разбира се, уточни, че "изразява собствена мисъл".

ГЕРБ имат внесен законопроект за промени на съществуващия Изборен кодекс.

Мая Манолова каза, че ГЕРБ я облекчават като няма да гласуват и вземат участие в работата по кодекса, която и без друго е изостанала във времето.

По повод тезата на депутати от ГЕРБ, че в проекта за нов Изборен кодекс няма почти нищо ново, тя заяви, че над 90% от текстовете са променени. За пример тя даде това, че за първи път се въвежда преференциално гласуване за избори на народни представители; за първи път се залага идеята за създаване на професионална изборна администрация; за първи път се въвежда машинно гласуване.

Отбелязвайки, че се е надявала да се работи вече по същество (нещо, което депутатката прави от началото на пленарната сесия – бел.ред.), председателката на комисията настоя "от следващия път" вече това да се случи.

Тя отбеляза, че в проекта са отразени предложенията на гражданските организации; препоръките на международните организации, мнението на организациите и институциите; ангажирани пряко с провеждане на изборите; отразени са и предложения на БСП от предишния парламент за осигуряване на честни избори.

Присъстващите членове на Обществения съвет не изглеждаха недоволни, че не са чули нищо конкретно от повечето депутати, тъй като се възползваха от възможността да изкажат своите мнения.

Както всеки път лидерът на партия Другата България Божидар Томалевски поиска избирателен район "Чужбина" с обща листа от Вашингтон до Истанбул, представителят на пенсионерите Димитър Кисимов поиска да се убеди, че ще участва и в приемането на закона в пленарна зала, а гражданката Нина Георгиева заяви, че "неграмотните същества нямат право да гласуват" и заговори за увредената национална сигурност от протестите.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gstnikolov
    #23

    Много ме интересува дали ще се позволи на турци изселили се от България преди повече от 30 години да участват в изборите - принцип на отседналост при парламентарни избори, ха? Как ще реагира големият дирек на БСП ченгесарското ДПС? Мисля, че емигрантите независимо къде са и защо са не би трябвало да определят каква да бъде политиката на Р България. Какво ще стане ако се въведе образователен ценз? Убеден съм, че информираният вот е по-добър от неграмотния, който най-често се купува. Че нали тези, които не знаят да четат не могат да прочетат дори за кого гласуват, а използват само числата.

  2. Анонимен
    #22

    Преди да коментирате, поне се дайте труд да погледнете проекта, който са обсъждали - вариантът от 3 октомври го има тук: http://free-bg.net/index.php/201310032161/2013-04-27-07-48-28/2161-Текстът-на-проекта-за-нов-Изборен-кодекс-–-мнението-на-БСП-ДПС-Атака-и-ГЕРБ.html

  3. Анонимен
    #21

    на картинката другарката изглежда в момента е получила оргазъм, а

  4. Анонимен
    #20

    Тази змейова невеста ходи в Парламента облечена с клин. Много показателно за липсата на домашно възпитание.

  5. Анонимен
    #19

    Do 12 - безмозъчна мутра, спор няма, но се оказва, че прибрал повече средства в митниците от ваш'те "мозъчни" мутри. Ха сега да видим кои мутри са по-безмозъчни, или по-мутри:))

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  8. Анонимен
    #16

    не просто Майчето е пропуснала да се фризира рано сутринта и е в НАТУРАЛЕН ВИД-ГРОЗОТИЛО...

  9. Анонимен
    #15

    На манолова и липсват образование и познания.Тя може само да мобилизира платените гласоподаватели. Това се говори за нея,че го може.

  10. Анонимен
    #14

    Коя е тая красавица с вид на алкохоличка на снимката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.