Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Издатели и медийни сдружения: КФН е опасна за свободата на словото

АЕЖ ще запознае международните организации с безпрецедентния казус

4 коментара
Издатели и медийни сдружения: КФН е опасна за свободата на словото

Изразяваме категоричното си несъгласие с утвърждаващата се практика на Комисията за финансов надзор (КФН) да налага глоби на журналисти и медии, като заедно с това им оказва незаконен натиск да разкриват източниците си на информация. Това се казва в декларация на Съюза на издателите в България, разпространена в четвъртък.

"В последните месеци сме свидетели на зачестяването на тези случаи с безпрецедентната по размера си глоба за "Икономедиа" АД, издател на "Капитал" и "Дневник" и предприетите подобни действия спрямо информационните сайтове "Мediapool" и "Бивол", се посочва още в документа.

"Бихме искали да напомним на членовете на КФН, че както тяхната задача е да следят и регулират финансовия пазар, така и работата на журналистите и медиите е да информират обществото. И те са особено задължени да го правят, когато има основателни съмнения за нарушения на финансовото законодателство и дефицит на информация от регулаторните органи", казват още от Съюзът на издателите.

Според тях тенденцията за необосновано налагане на финансови санкции на медии и журналисти от страна на КФН, съчетано с исканията за разкриване на източниците на информация, е изключително опасна за свободата на словото. Тези действия застрашават конституционното право на информираност на обществото, включително за възможни лоши практики на участниците на финансовия пазар, пише още в декларацията.

В нея също се посочва, че е недопустимо в страна членка на Европейския съюз държавна институция да оказва подобен, граничещ с цензура, натиск върху медии и журналисти. "За нас няма съмнение, че поведението на КФН ще влоши още повече образа на България като страна с все по-несвободни медии, както сочат в последните години данните и анализите на авторитетни международни журналистически и правозащитни организации", пишат още от Съюзът на издателите в България.

Същевременно от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) съобщи, че българският финансов надзор се превръща в груб регулатор на свободното упражняване на журналистическата професия.

"Рекордната глоба от 160 хил. лв, наложена на медийна група "Икономедиа” за публикации, окачествени като съставляващи пазарни манипулации, и за отказ от разкриване на източници на информация, е форма на безпрецедентна бюрократична цензура. А "специалната” санкция от 10 хил. лв. за двама журналисти, отказали да разкрият източниците си, крие сериозната опасност да бъдат унищожени от бюрократично своеволие и последните инструменти за разкриване на корупционни практики и злоупотреби", пишат от асоциацията.

Към случаите с "Икономедия", Mediapool.bg и "Биволъ" организацията добавя и прецедента с изданието "Зов Нюз - Враца", на което е наложена санкция в размер на 100 хил. лева за статията "И ПИБ пред фалит?", отразяваща напрежението сред хората в град Враца около слуховете за евентуалния срив на Първа инвестиционна банка. От медията изразяват своето недоумение от размера на глобата, още повече, че вестник "Зов Нюз” никога досега не е бил санкциониран или проверяван от КФН по никакъв повод. Налагането на максимална санкция предполага системни нарушения, висока степен на обществена опасност или особено грубо погазване на закона, а последствията от нея може да са пагубни за оцеляването на едно малко регионално издание.

"АЕЖ-България е силно разтревожена от тенденцията държавните финансови регулатори да създават бариери за отразяване на факти, свързани с българската банкова система. Репресивните мерки, упражнявани от държавата, са в разрез с членове 39, 40 и 41 от Конституцията на Република България и Европейската конвенция за правата на човека (чл.10, ал. 1) и Хартата на основните права в ЕС (чл.11, ал.1), регламентиращи свободата на изразяване. Нещо повече – в своята практика, Европейският съд за правата на човека подчертава, че "ролята на разследващите журналисти е точно да информират и да предупредят обществеността, особено за лоши новини, веднага след като съответната информация попадне в тяхно владение.“(Martin and Others v. France )".

"КФН не може и не трябва да тълкува и прилага етичния кодекс на медиите, нито да задължава еднолично медиите да разкриват източниците си и да съобщават само официални данни. Последното би означавало край на журналистическите разследвания и би лишило гражданите от правото им на информация".

"АЕЖ-България застава зад правото на журналистите да информират обществото и да не разкриват своите източници на информация, които често са физически застрашени. Поемаме ангажимент да запознаем своите международни партньори с поредните нарушения на свободата на словото, осъществявани от представители на държавните институции", се казва в позицията на асоциацията.

Сходна позицията изразиха и журналистите от Мрежа за свободно слово. Според тях "държавните и контролни институции напоследък (безпрецедентно) оказват натиск върху отделни медии и журналисти заради техните разследвания на банковата криза у нас". Целта е сплашването им и чрез налагане на сериозни финансови санкции, да бъде укрита от обществото важна информация за аферата КТБ и свързаните с нея хора с политическа и икономическа власт, казват журналистите.

"Исканията на КФН в момента нямат законови основания. Комисията има правомощия по отношение на лица, участващи на финансовия пазар, но няма никакви правомощия по отношение на медиите, които по никакъв начин не са участници в този пазар. Изборът, който налага КФН е медиите да платят или да дадат три имена, адрес и единен граждански номер на източниците си на информация. От КФН търсят от журналистите сметка за данни, съществуващи в публичните регистри и ги питат кога и кой ги е публикувал. Също с три имена, единен граждански номер и адрес", обясняват още от Свободно слово.

От организацията обръщат внимание, че в същото време комисията отказва да си свърши работата като отправи същите въпроси към други държавни институции, които могат да потвърдят или отхвърлят изнесеното.

"Напомняме, че това не се случва за първи път през последните години. Вече имаме една фалирала банка, която до скоро с помощта на държавата оказваше същия натиск върху журналистите, изкупуваше цели медии с цел изкривяване на фактите и налагане на цензура върху истината за управлението ѝ, а хора с икономическа власт откровено злоупотребяваха и търгуваха с влияние", пишат още членовете на Мрежа за свободно слово.

Според тях подобни наказателни акции срещу свободата на медиите в България не могат да бъдат дело на един или друг банкер. "От обществен интерес е да стане ясно КОЙ или КОИ други личности и институции са замесени в укриването на истината и се опитват да манипулират обществото. Защото се оказа, че всички тепърва ще плащаме аферата Корпоративна търговска банка", пишат още журналистите и припомнят, че свободата на словото е сред конституционните права у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alex
    #4

    Само за слепите не очеВАдно, че КФН ръководена от Мавродиев ага не е под контрола на ДПС и конкретно на Дилян мамин Пеевски. Не ясно до кога този "Финансов Контрол", който не е направил нищо друго освен интриги и поръчкови глоби ще бъде търпян!? Мавродиев е вреден за държавата и трябва незабавно да бЪде УВОЛНЕН!!!

  2. Dr. Web Browsing
    #3

    Укриване на важна за обществото информация за разни афери (напр. КТБ), сплашване и наказване на "непослушни" медии чрез налагане на съответни "подходящи" финансови санкции и т.н. Сефте! Не е ясно само, а едва ли в случая има и някакво значение, дали това е само български патент или балканско-регионален, или има и по-общ глобален корен.

  3. lili
    #2

    А къде е СБЖ? Или и там чедото на Мама контролира?

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.