Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Издевателства над иракски затворници шокираха света

0 коментара

Снимките на измъчвани иракски затворници, разпространени миналия ден от телевизия Си Би Ес, провокираха бурна реакция от страна на международната общност и показаха, че американските усилия да бъдат спечелени сърцата и умовете на иракчаните могат да се окажат безполезни, съобщава Ройтерс.

Представителката на британския премиер Тони Блеър в Ирак по въпросите на човешките права заяви, че е потресена от показаното, а редакторът на издаван в Лондон арабски вестник прогнозира възмущение и гняв в мюсюлманския свят.

Телевизия Си Би Ес излъчи снимки, направени в края на миналата година. На тях се вижда как американски войници измъчват иракски затворници в затвора Абу Гариб, място със зловеща слава по времето на Саддам Хюсеин.

На снимките войниците се усмихват, позират, смеят се и правят знак с вдигнат нагоре палец, а зад тях иракски затворници са съблечени голи и скупчени един до друг или принудени да симулират полов акт помежду си.

Си Ен Ен посочва, че не е получила доказателства за автентичността на фотографиите.

На една от тях е сниман явно иракски затворник, който стои върху кутия с покрита глава и с жици, свързани към ръцете му. На друга е показана жена от американската армия с цигара в уста, която се прави, че е насочила оръжието си срещу гениталиите на съблечен иракчанин.

Американската армия реагира незабавно, като каза, че шестима военнослужещи, включително и бригаден генерал, са обвинени за изтезанията на задържаните и че е започнало разследване по случая.

Представител на коалицията в Ирак съобщи в четвъртък, че генерал Дженис Карпински, отговорна за затворническите центрове в Ирак, е временно отстранена от длъжност и разпитвана за лошото отношение към затворниците.

Бригаден генерал Марк Кимит каза в петък, че е разтревожен, тъй като съобщенията за мъчения на иракчани ще "увеличат риска за отделните войници".

Той каза, че се е срещнал с представители на иракски вестници, за да говорят как да бъде отразено събитието. Иракските вестници не излизат в петък, който е свещен за мюсюлманите ден.

Ген. Кимит е "отвратен" от снимките, показани по Си Би Ес.

"Това са малък брой войници, които измъчват малък брой затворници", каза той, като отбеляза, че голямото мнозинство от войниците се отнасят към хората с достойнство и уважение.

Великобритания и Австралия осъдиха мъченията

Говорител на британския премиер Тони Блеър осъди малтретирането на военнопленници. Коалицията по никакъв начин не може да прости действия като тези, каза говорителят и добави:"Никой не подценява колко неправилно е това, но тези действия не са представителни за 150 -те хиляди коалиционни войници в Ирак. Не трябва да съдим за действията на войниците като цяло от действията на няколко от тях".

Австралийският министър - председател Джон Хауърд заяви в петък, че е ужасен от показаното, но поздрави армията за започналото разследване.

Военният експерт полк. Боб Стюард посочи, че снимките ще възпламенят и без това достатъчно нестабилната обстановка в арабския свят.

Снимките бяха публикувани в много от британските вестници. "Ние губим техните умове и сърца", беше заглавието на редакционната статия в десния Дейли мейл.

Левият Дейли мирър добавя, че много от действията на американската армия изглежда да насочени да настроят враждебно иракчаните и да ги хвърлят в ръцете на екстремистите. "Снимките с изтезаваните затворници ...са най-непростимото до този момент".

Не могат да се правят сравнения с жестокостите на Саддам

Ан Клайд, представителка на премиера Блеър по човешките права в Ирак, заяви, че действията на американските войници са ужасяващи и че тя е шокирана.

Независимо от това изтъкна, че въобще не може да става дума за сравнение с начина, по който са третирани затворниците при режима на Саддам Хюсеин. "Малкият брой случаи, колкото и да са ужасни, не могат да бъдат сравнявани със десетките стотици хора на Саддам Хюсеин, които отговаряха за екзекуциите и мъченията".

Жители на Багдад, които са видели снимките по арабските телевизионни канали в петък, заявиха пред Си Ен Ен, че са силно разгневени и че това е дълбока обида към достойнството на иракчаните.

Очакванията са водената от САЩ коалиция да има големи проблеми с обяснението на случилото се, както и да успокои емоциите.

Конгресменът - републиканец Джим Лиич, който беше против войната, каза: "Исторически САЩ се гордеят с това, че се отнасят към военнопленниците порядъчно и с уважение. Случилото се трябва да бъде разследвано и отговорността да бъде търсена от американско военно съдилище".

Аднан Пачачи, член на Иракския преходен управляващ съвет, каза, че разкритията за мъченията ще предизвикат гняв и омраза сред иракчаните, но също отхвърли сравненията с начина на третиране на затворниците по времето на Саддам Хюсеин.

"Не мисля, че може да сравнявате двете неща. Затворниците по времето на Саддам Хюсеин не само бяха изтезавани, но и екзекутирани. Беше много по-лошо от сега".

Си Би Ес твърди, че била притискана от Пентагона да не показва снимките.

"Пентагонът беше наистина много разтревожен за излъчването им и мисля, че имат основателна причина за тревога", каза продуцентът Джеф Фигър от Си Би Ес.

Войниците не били обучени на отношение със затворниците

Един от заподозрените войници, Чип Фредерик, каза, че начинът, по който е управляван затвора, е предизвикал изтезаването на затворници.

"Ние нямахме никаква подкрепа, нито обучение. И аз продължавам да питам моите командири нагоре по веригата определени неща ...като това какви са правилата и регулациите", каза той пред Си Би Ес.

След като бе обвинен, сержантът каза, че не е виждал Женевската конвенция, в която са регламентирани правилата за отношение към военнопленниците.

Бурна реакция в арабския свят

Това е капката, с която чашата преля, смята Абдел-Бари Атуан, издател на излизащия в Лондон в. Ал Кудс ал араби. Освободителите са по-лоши от диктаторите. Те загубиха сърцата и умовете не само на иракчаните, но и на Третия свят и арабските страни, каза той.

Реакцията е още по-бурна в арабския свят, където особено шокиращи са сексуалните сцени. Това наистина е най-голямата жестокост, казва Атуан. Това засяга достойнството и гордостта на мюсюлманите. По-добре да убиеш някого, отколкото да се отнасяш с него така.

Излизащият в Саудитска Арабия в. Араб нюз писа, че "най-голямата загуба за американците е тяхната репутация, не само в Близкия изток, но и в целия свят".

В Женева Международният комитет на Червения кръст изрази тревога. Изтезанията са забранени във всички случаи и по целиясвят. Унизителното и нечовешко третиране е вид изтезание, каза говорителката на хуманитарната организация Антонела Нотари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.