Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Издръжката на четиричленно семейство е 3000 лева в София и 2300 лева в страната

5 коментара
Издръжката на четиричленно семейство е 3000 лева в София и 2300 лева в страната

За нормален живот на четиричленно семейство с двама възрастни и две деца, са необходими 2301 лева на месец, сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за третото тримесечие на тази година.

Тези пари са необходими, за да се задоволяват основните потребности, свързани с храна, с условията на живот, здравеопазване и образование. Средно на човек от този тип четиричленно домакинство издръжката на живота е 575, 28 лева. От КНСБ са изчислили, че брутната работна заплата за всеки от двамата работещи родители с две деца трябва да бъде не по-ниска от 1474 лева, за да се осигурят средствата, необходими за издръжката на живот на този тип средностатистическо домакинство.

Официалните данни за заплатите на наетите през третото тримесечие на 2017 г. отчитат средна работна заплата за страната от 1037 лева, която е с близо 30 процента по-ниска от необходимите средни стойности за издръжка.

Под издръжката на живота са 75 процента от домакинствата в България или общо 5 400 000 българи, каза лидерът на синдиката Пламен Димитров.
Само 25 процента от домакинствата са с общ доход на човек над издръжката на живота или около 1.8 милиона души.

От КНСБ за първи път са изчислили и издръжката на живота за София. Необходимите средства за издръжка за четиричленно домакинство в столицата са 3003 лева, като средно на човек от този тип домакинство издръжката на живот е 750 лева. Тя надхвърля средните за страната стойности с 30.5 процента. Следователно брутната работна заплата за двама работещи родители с две деца, живеещи в София, трябва да бъде не по-ниска от 1924 лева, за да се осигурят необходимите средства за нормален живот.

Според официалните данни за заплатите в София средната заплата в столицата е 1405 лева, която е с близо 27 процента по-ниска от необходимата. Основният принос за повишение на издръжката на живот в страната имат хранителните стоки с ръст от 4.4 на сто на годишна база, а при нехранителните стоки темпът се задържа на относително по-ниски нива от 1.6 на сто.

КНСБ няма да спре да иска през механизъм минималната работна заплата за страната да бъде поне 50 процента от средната работна заплата. Димитров посочи, че, независимо от постигнатия напредък в увеличаването на минималното възнаграждение с 9.5 процента от началото на годината, минималната заплата все още е 44.3 на сто от средната работна заплата.

По думите на Димитров е притеснително, че в някои от областите драстично нараства броят на наетите на минимална работна заплата и те представляват близо една трета от всички наети за областта (Видин – 30.8 на сто, Силистра – 34.3 на сто, Кюстендил – 28.5 на сто, Монтана – 28.6 на сто). Като се има предвид, че това са области с безработица значително над средната за страната, това означава, че в повечето случаи един работещ на минимална заплата издържа всички останали членове на домакинството, което според КНСБ е знак за продължаващо нарастване на работещите бедни, които през 2016 г. са достигнали до 11.6 процента при 7.4 на сто през 2012 г.

От 2012 г. досега минималната работна заплата се е повишила с 62.5 процента, но тя остава най-ниска в ЕС - 235 евро.

Крайно незавидна е и позицията ни на Балканския полуостров - в България минималната заплата е по-ниска с 26.2 на сто от тази в Румъния, с 5.2 на сто от тази в Сърбия, от Гърция - с 65.6 на сто, от Турция - с 46.9 на сто, а от Словения - със 70 на сто.

Само в сравнение с Албания минималната работна заплата в България е по-висока - с 29.9 на сто.

КНСБ ще настоява и за въвеждането на минимална заплата за висшист, който работи по специалността си - от 700 лева или 1.5 на сто от минималната работна заплата за страната.

Според Пламен Димитров има позитивни нагласи от страна на депутати от управляващото мнозинство за въвеждането на такова минимално възнаграждения за висшисти, евентуално от 2019 г.

КНСБ иска още въвеждане на необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата, въвеждане на прогресивна данъчна скала и семейно подоходно облагане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimotimo
    #5

    1900 дори в София взимат само IT-тата няколко дребни късметлии, не включвам шевчетата в тая бройка. Както знаем за тях(шефчетата) винаги са на максималното за осигуровките, винаги изгърбват работника и като работа и като заплата, а дори и с работното време. Попадал съм на страшни уруди. Бачкал съм на 16-часови смени с един цял почивен ден в седмицата, правел съм 32-часова смяна, без да изляза от офиса, редовно съм оставал по 1-2 часа след работа, да си довърша работата, защото другия ден идва още

  2. tim
    #4

    Институт на КНСБ - дървено желязо. Големи учени са това, да знаете. Когато се публикуват подобни пасквили, следва да се обясни при какви условия се е правил разчета. Какво значи нормален живот? Кой е определил този термин. Пеефски нормален живот ли води? А Боко?

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    БНР-Делът на роаботещите бедни се е удвоил за последните 5 години!

  4. Лизи Гугуткова
    #2

    Скоро не са давали данни колко са милионерите в България. Не съм чул за значими дарения или нещо направено в ползу роду. Току що четох ,че стотици милионери и милиардери в САЩ , начело с Сорос молят администрацията да Не им намалява данъците.

  5. jivka65
    #1

    е какъв е тоя нормален живот на човек - под 1000 лева на месец?! Тия имат ли идея от цените и от това какво значи нормален живот

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.