Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Издръжката на предприятието за боклука на София ще излезе 1.2 млн. лв.

Общинското дружество ще работи без печалба, ще се издържа от такса смет

8 коментара
Депото за отпадъци в местността "Садината". До него трябва да бъде построен заводът за боклук сн.БГНЕС

Издръжката на “Столичното предприятие за третиране на отпадъци” ще излезе на софиянци 1.2 млн. лв. за тази година. Това показват разчетите, направени от зам.-кметовете на екологията Мария Бояджийска и на финансите Дончо Барбалов. Предложението им за създаване на общинското предприятие и издръжката му трябва да бъдат одобрени от Столичния общински съвет.

 

В дружеството ще работят 173-ма души. Ромите първи научиха за създаването на предприятието и набирането на персонал и още в началото на годината се наредиха на дълга опашка на “Московска” 33. По тяхна информация обещаваните заплати били от 700 – 800 лв. месечно. Назначаването им ще става на етапи според пускането на съоръженията, обясни Мария Бояджийска пред Mediapool.

 

Директорът на предприятието няма да се избира с конкурс, а ще бъде назначен от столичния кмет Йорданка Фандъкова.

 

Към момента единствените сигурни служители в предприятието са деветимата, които работят в звеното за управление и надзор по изграждането на интегрираната система за преработка на отпадъците, посочи Бояджийска. Заводът ще си има и пиар специалист, който ще поддържа връзките с медиите.

 

Столичното предприятие за боклука ще отговаря за депото в местността “Садината”, което вече е построено и дори се пълни с отпадъци, за да се тества. До него трябва да бъде построен заводът, който трябва да е готов най-късно в края на 2014 г., но все още няма избран строител. Плановете са заводът да преработва 410 хил. тона отпадъци. В активите на общинското предприятие ще е и компостиращата инсталация, която се строи в момента в Хан Богров.

 

Общинското предприятие ще работи без печалба и ще върши дейност в обществен интерес, коментира Бояджийска. То няма да събира такси и да има други приходи. Ще се издържа от средствата, които му отпуска общината, като те ще се отчисляват от такса смет.

 

Реализацията на крайните продукти от преработката на отпадъците като хартия, метали, стъкло, пластмаси, компост, RDF горивото и тока, ще се осъществява от Столичната община след провеждането на обществени поръчки. Това ще става само, ако има положителен финансов резултат от продажбата им, предвижда правилникът за дейността на общинското дружество.

 

Получените приходи ще постъпват в бюджета на Столична община. Планира се с тях да се компенсират част от разходите за управление на отпадъците.

 

Изграждането на интегрираната система за отпадъци е на обща стойност 360 млн. лв. 84% от средствата идват от европейските фондове по линия на оперативна програма “Околна среда”. За осигуряване на съфинансирането на проекта Столичната община ще тегли кредит от 35 млн. лв. от Европейска инвестиционна банка.

 

Дълго чаканият завод за боклук ще доведе до увеличаване на таксата за смет. Към момента обаче няма яснота с колко и от кога. По думите на Фандъкова “увеличението няма да е съществено”. Сметките на експертите на общината показват, че ако заводът за боклук заработи както е планирано и няма допълнителни изненади, такса смет за гражданите ще нарасне от 1.6 до 1.8 промила върху данъчната оценка на имота, а за бизнеса от 10 на 11.2 промила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Събирането и оползотворяване на боклука е много печеливш бизнес,другото са празни приказки.Такса смет трябва да се плаща по съвсем друга методика,квадратурата на жилището няма никакво отношение към количеството смет,но на доста хора така им отърва.И като как първи циганите научили новината,брей!Те,циганите,само искат да получават пари,хич не са по работата.Много малко от тях са читави,аз нямам нищо против тях.Говоря за останалите,които ги вълнуват единствено далаверите и кражбите,както и пословичното им безхаберие и незачитане на никакви правила.

  2. Анонимен
    #7

    Айде глупости! Ако го оставите на комунягите и техните мекерета от ТЕМ и ГЕРБ и всички останали - ще има да плащаме по много милиони?

  3. Анонимен
    #6

    Мисля, че при правилна преработка на боклука, предприятието е печелившо. Нали се отделя метан, който после може да се продава, както и остатъка след преработката да се използва за отопление в ТЕЦ или пещи за топене на метали... Може да се внася боклук за преработка срещу заплащане. При преработката на електронни уреди - телевизори и подобни, може да се извличат ценни и други метали - това е много доходоносно, ако се направи както трябва и ако няма безплатен достъп до народния казан за лакоми политици и приближените им.... В Швейцария е така, но в България това звучи като научна фантастика!

  4. Анонимен
    #5

    До 2 Дали едно предприятие е печелившо или губещо "малко" зависи от това кой го управлява /ръководи/. Явно се предвижда да е на загуба, ясно е защо!

  5. Анонимен
    #4

    Нали такса смет щеше да е на човек и на генериран боклук, за да плащат всички. Пак промили върху данъчната оценка. Ромите са безимотни, дошлите от провинцията също, пък общинарите негодуват, че цапали. Що да пазят, като друг плаща.

  6. Анонимен
    #3

    До 2 Европа дава, но за строежа. После това предприятие трябва да се издържа някак все пак. А никой сектор няма да каже "Вземете от мен, че да има за боклука".

  7. Анонимен
    #2

    Защо си мисля, че един завод за преработка на боклук трябва да бъде печелившо предприятие. Нещо не ми се връзват нещата, някой пак ще граби българите.

  8. Анонимен
    #1

    Увеличението на промилите наистина ще е минимално, важното е да заработи най-накрая този завод, че няма друго решение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.