Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изетбегович е бил разследван за военни престъпления

0 коментара

Прокуратурата на трибунала в Хага е водила следствие срещу бившия босненски президент Алия Изетбегович до смъртта му, разкри Хагският съд в деня на погребението му.

Говорителката на прокуратурата на Хагския съд Флоранс Хартман не уточни за какво и кога е водено разследването. Човекът, за когото става дума, е мъртъв и не може да се защити, каза Хартман.

Алия Изетбегович почина на 19 октомври в болница в Сараево на 78 години в резултат на продължително сърдечно заболяване.

Новината за разследването на Хагския трибунал дойде в момент, когато хиляди хора се събраха в босненската столица Сараево, за да отдадат последна почит на Изетбегович, известен като "бащата на босненската независимост".

Той ръководеше бившата югорепублика, която получи независимост през 1995 г., след три години на кървава гражданска война.

Хиляди хора от цяла Босна и извън нея пристигнаха с автобуси, влакове и лични автомобили още в ранните часове на днешния дъждовен ден, за да почетат Изетбегович.

Движението по главните улици на Сараево бе затворено, а стотици хора се наредиха на опашка пред сградата на президентството, където покойният президент бе положен в ковчег, драпиран със синьо-златното босненско знаме. Много хора спираха пред ковчега, за да се помолят.

Летището в Сараево бе специално подготвено да посрещне чуждите делегации, най- многочислени сред които бяха тези от Турция и Иран, предаде Би Би Си.

Говорителката на Хагския съд Флоранс Хартман заяви, че обвиненията срещу Изетбегович няма да бъдат разкрити, тъй като той вече не може да се защити.

"Изетбегович беше един от заподозрените, срещу който се водеше следствие... Фактът, че той почина, означава, че разследването се спира", каза тя.

Бившият президент напусна поста огорчен от Запада

Изетбегович напусна президентския пост през 2000 г., като се позова на проблеми със здравето си, но едновременно с това се оплака и от натиск от страна на Запада, който настоявал за промени "в ущърб на мюсюлманското население", отбелязва Си Ен Ен.

Той стана президент на Босна и Херцеговина през 1990 г., като преди това беше адвокат, мюсюлмански политически активист и основател на Партията на демократичното действие.

В издадената си през 1982 г. книга "Ислямът между Изтока и Запада" той описа проблемите на мюсюлманите, живеещи в славянска страна със западни ценности. Заради тази книга той е лежал пет години в затвора, тъй като комунистическото правителство на Югославия го обвинява "пан - ислямска дейност".

Разпадът на Югославия започна през 1991 г. с отделянето на Хърватия и Словения, което сложи началото на етнически конфликт, продължил едно десетилетие. Когато Босна декларира своята независимост през 1992, резултатът беше кървава гражданска война между мюсюлмани, сърби и хървати, които са основните етнически групи в страната.

Босненските сърби, подкрепени от югоармията, окупираха над половината от Босна и предприеха кампания на прогонване и геноцид срещу мюсюлманите, известна като "етническо прочистване".

През 1995 г. НАТО беше принудена да се намеси с бомбени атаки срещу сърбите, което доведе до подписването на Дейтънското мирно споразумение през ноември същата година. Споразумението бе подписано от Изетбегович и президентите на Сърбия и Хърватия Слободан Милошевич и Франьо Туджман. По силата на това споразумение Босна бе разделена на две съставни части - Хърватско-Мюсюлманска федерация и Република Сръбска.

Сърби и мюсюлмани разделени и за смъртта на Изетбегович

За босненските мюсюлмани Изетбегович е "бащата на независимостта", но според босненските сърби той е мюсюлмански фундаменталист, отговорен за насилието срещу техния народ. За мнозинството от босненските сърби Изетбегович продължава да олицетворява една политика, която им бе причинила много страдания по време на войната от 1992 до1995.

Босненските сърби не изпратиха своя делегация на поклонението на Изетбегович.

Босна не обяви национален траур по повод смъртта на Изетбегович заради разногласия сред колективното босненско председателство. Хърватско-мюсюлманската федерация обаче обяви еднодневен траур.

Белград изказа хладни съболезнования

Белград изрази сухо съболезнованията си на председателстващия босненското тричленно колективно председателство, като в телеграмата се посочва: "смъртта ни кара със съвместни усилия да направим всичко възможно да издигнем реалността на по-високо равнище на разбирателство и толерантност", предаде ДПА.

Но извън правителствените зали, сърбите и мюсюлманите изливат чувствата си в коментари в интернет, изпратени след новината за неговата смърт.

Срамота е, че той умря от естествена смърт и че трибуналът в Хага не го обвини, се казва в един от многото коментари на уебстраницата на радио Б92.

Днес беше съобщено още, че главният прокурор на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия Карла дел Понте пристига утре в Сараево, където ще разговаря с представители на канцеларията на върховния международен представител в Босна, европейската полиция и силите на НАТО за стабилизиране в страната (ЕСФОР), съобщи ТАНЮГ, като се позова на съобщение от канцеларията на Хагския трибунал в Сараево.

Координаторът на канцеларията Рефик Ходжич каза, че Карла дел Понте ще пристигне в Сараево от Прищина, а в петък ще бъде на кратко посещение в Баня Лука.

Босненските сръбски лидери Радован Караджич и Ратко Младич бяха обвинени от трибунала в Хага за военни престъпления, но все още не могат да бъдат заловени. Срещу сръбския президент Слободан Милошевич се води съдебен процес за военни престъпления в Босна и другите бивши югорепублики.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.