Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Изгубените" в "Шейново" бебета се намериха

37 коментара
"Изгубените" в "Шейново" бебета се намериха

Ден след като от Столичния общински съвет обявиха, че цялата документация за изоставените бебета в софийския родилен дом "Шейново" за 2003 - 2008 г. липсва, "изчезналите" деца се намериха в папките на Агенцията за социално подпомагане.

От Агенцията за социално подпомагане съобщиха за Mediapool, че са направили справка за подадените от "Шейново" случаи на изоставени деца за периода 2003 - 2008 г., макар ден по-рано да стана ясно, че когато от общината са поискали тази информация, от службата са ги препратили да я търсят в регистъра на болницата. За целия период "Шейново" е подала 115 сигнала за деца в риск. През 2003 година са подадени седем сигнала, през 2004 – 16, през 2005 – 27, през 2006 – 18, през 2007 – 28 и през 2008 – 19. Ден по-рано стана ясно, че по информация на болницата годишно в "Шейново" между 10 и 20 раждащите жени изоставят деца, което отговаря на данните на агенцията.

Междувременно бившият шеф на болницата д-р Димитър Драгиев отхвърли обвиненията с обяснението, че въобще не били задължени да водят такъв архив. В същото време говорителят на Районната прокуратура в София Руси Алексиев съобщи, че са се самосезирали и извършват предварителна проверка по случая. Изискани са всички документи от проверката, извършена от Столичната община, както и регистрите за всички раждания в "Шейново от 2003-та до 2008-ма". Целта е да се установи дали е допусната чисто административна грешка, или нарушението е направено с цел извършване на престъпление.

Пред БНТ Драгиев заяви, че обвиненията за изчезналата документация имат за цел да го компрометират заради заявеното от него намерение да влезе в политиката. "В случая имаме работа с явна некомпетентност, защото няма българска болница, която да поддържа подобен архив", каза той. "Данните за тази категория деца се пазят в Агенцията за закрила на децата. Когато приключи проверката по случая, ще съдя хората, които разпространяват тези клевети", предупреди д-р Драгиев, който е член на СДС.

Шефове на други АГ болници коментираха пред Mediapool, че действително няма изискване болниците да водят регистър за децата в риск. "Няма никакъв законово утвърден образец или форма на такъв регистър и е несериозно да се твърди, че са изчезнали деца от една централна софийска болница. Съществуват купища информация за тези деца в компетентните служби", коментираха те.

От Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) обясниха, че по закон регистърът за такива деца е в дирекция "Социално подпомагане" район "Лозенец" и в ДАЗД данните за изоставените деца постъпват чрез Агенцията за социално подпомагане и чрез домовете за медикосоциални грижи за деца, които са на подчинение на Министерство на здравеопазването.

Законът за закрила на детето и правилникът за приложението не казват дали болниците трябва да водят такъв регистър. Според Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции управителят на лечебно заведение или упълномощено от него лице, който има информация за дете в непосредствен риск от изоставяне или настаняването му в специализирана институция, е длъжен незабавно, но не по-късно от 24 часа, да уведоми дирекция "Социално подпомагане" на територията на съответната община.

Социалният работник извършва проверка на сигнала в лечебното заведение, където се намира детето, и оказва първоначална подкрепа на майката. Управителят на лечебното заведение осигурява достъпа на социалния работник до майката и детето и оказва съдействие за проверката на сигнала.

Твърдението за изчезналите регистри породи съмнение, че може да става дума за нерегламентирано осиновяване или дори продажба на новородени. В този период директор на болницата е бил Димитър Драгиев. За документацията са отговаряли юрисконсулта Йова Петрова и Валентина Дичкова - одитор по качество. Никой не може да каже колко деца са били изоставени за тези пет години, но само от началото на 2009-та пет майки са се отказали от бебетата си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Паяков
    #40

    Г-жи и г-да журналисти, коректори и набиращи текстове, нямате ли програма за проверка на правописа? Има много безплатни, напр. във Firefox...Пише се КОМПРОМЕТИРА!

  2. Запознат
    #38

    Драгиев да не се обяснява, защото на всички е ясно, че е далавераджия. В конкретния случай може и да става въпрос за компромат срещу него, но да не се перчи много, че ще съди този или онзи.

  3. Папката
    #37

    Дали са изоставени или не, това е втория въпрос.

  4. SD
    #36

    Спорим дали има или няма регистър на децата...Не е истина!!!!

  5. Peter
    #35

    Потърсете го в Гугъл и вижте сами. Не знам коя е Таня Андреева, но вече знам че лъже.

  6. Карина
    #34

    тя е длъжна да влезе в ролятата си и да поеме детето, като приложи мерките посочени в закона.Изобщо защо е нужно без да се изясни изцяло въпроса да се вдига врява да олелия и нагнетява такова напрежение.

  7. Карина
    #33

    всяко раждане се записва в книгата за ражданията със съответните данни и се изпраща събщения за раждането в съответната община по постоянния адрес на майката или на бащата, когато има сключен брак.Съответното длъжностно лице от болницата е длъжно да съобщи, ако детето се изоставя, а регистрите се водят в закрила на детето при получаване на подобно съобщение.Чл. 7. (1) (Доп. - ДВ, бр. 36 от 2003 г., изм., бр. 38 от 2006 г.) Лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно незабавно

  8. Какво става ясно
    #32

    Какво става ясно?1. Децата не са изчезнали.2. Задължението за водене на регистър не е на болниците, а на Агенцията за социално подпомагане. 3. Лекарите и шефа на болницата са длъжни да звънят на социалните в случаи на изоставени деца или когато имат информация, че майката иска да изостави детето и с това техните задължения се изчерпват.4.АСП е била помолена за справка от болницата и е отказала, при положение, че информацията е била точно при нея, както става ясно днес.5. Данните на АСП съвпадат с

  9. твѫрд
    #31

    Тефтера се оказа, че трябва да е в АЗД. Той си е там.А междувременно хора, дето са им малко емоциите си измислиха сценарии с извънземни и търговия с органи.За мен това е болно въображение.

  10. МИ6
    #30

    Не виждам с какво тази статия може да даде повод за подобно заключение.Напротив.В нея се показва ясно,че няма нищо регламентирано,и че никой нищо не знае за нищо."Никой не може да каже колко деца са били изоставени за тези пет години, но само от началото на 2009-та пет майки са се отказали от бебетата си."Да не говорим,че на няколко пъти през последните 7 години бяха подавани сигнали в медиите за подобни случаи на майки и родители убеждавани да изоставят децата си.Да не би да е за първи път.И това,че докторът е от сдс съвсем няма да ме накара да не се съмнявам в него.Той може и в дсб да членува,няма да е първият или единствен нагаждач без морални ценности.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.