Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Излъчването на партийните кандидатури за президент в САЩ започва от Айова

1 коментар

В американския щат Айова в понеделник ще се състоят партийни събрания за определяне на делегати за националните конгреси на Демократическата и на Републиканската партия, които ще изберат кандидатите на партиите за президентските избори през ноември. Общо трима демократи и 10 републиканци ще се борят на вътрешнопартийните събрания в Айова за президентските кандидатури на партиите си.

Президентът и вицепрезидентът на САЩ са единствените изборни федерални служители, които не се избират пряко от народа, а от избирателна колегия - институция, предвидена в конституцията на САЩ. Политическите партии в САЩ избират кандидатите за президент на национални партийни конгреси. Делегатите на конгресите се определят по два основни начина: на партийни събрания и на първични избори.

Партийните събрания (caucuses) и първичните избори (primaries) са първият етап в процеса, който ще завърши с избора на президента на САЩ през ноември. Тези процедури се организират във всеки американски щат през първата половина на годината. Правилата за протичането им са различни в различните щати, за различните партии и дори в различните години на президентските избори.

Първичните избори на Демократическата и на Републиканската партия често, но невинаги, се произвеждат в един и същи ден.

Броят на делегатите от всеки щат е пропорционален на неговото население.

На партийните събрания избирателите определят своите представители поетапно: първо на партийни събрания по места, където се избират делегати за следващия изборен етап - окръжните партийни събрания, на които се избират делегатите за областните и за щатските конференции. На щатските конференции се избират делегатите за националните партийни конгреси.

На първичните избори и на партийните събрания се определя кой от кандидатите за президент ще бъде подкрепен от съответния щат на националния конгрес на съответната партия.

Кой и как гласува?

В Айова, подобно на много други щати, избирателите са вписани в изборни листи като демократи, републиканци или безпартийни, описва процедурата агенция Франс прес. От 3,1 милиона жители около 584 000 са активни избиратели на Демократическата партия, 612 000 - на Републиканската, а 727 000 са безпартийни активни избиратели по информация на държавния секретар на Айова. Останалата част от населението са неактивни, под 18 години, чужденци или затворници.

Само републиканци могат да гласуват на първичните избори на Републиканската партия, също както само демократи могат да гласуват на тези на своята партия. Има обаче възможност избирателят да се регистрира непосредствено преди вота.

Избирателната активност през 2012 г. бе 20 процента при републиканците, а през 2008 г. - 39 процента при демократите. Това бе изключителна година заради дуела между Барак Обама и Хилари Клинтън.

Всяка партия открива секции предимно на обществени места - големи хотели, училища, библиотеки, обществени центрове. Те могат да бъдат в различни зали на една и съща сграда.

Ще има 1681 събрания на демократите (плюс виртуално събрание по телефона за военните и студентите, родом от Айова, които са в чужбина, както и още няколко дистанционни в старчески домове или във фабрики за хората със затруднено придвижване).

Подобен е и броят на републиканските секции.

И за двете партии обсъжданията започват в 19 ч. местно време (1 ч. по Гринуич на следващия ден).

Републиканските избиратели се събират в уречения час и след няколко формални организационни процедури представители излизат с кратка реч с призив да се гласува за техния кандидат. Следва тайно гласуване с бюлетини. След преброяване на гласовете изборната секция съобщава на партията резултата; тя събира всички резултати и обявява за победител човека, събрал най-много гласове в рамките на щата. Резултатите от всяка секция ще бъдат записани в специално създадено приложение на "Майкрософт", което ще замени остарялата система с телефон.

При демократите няма гласуване, методът е сложен. След първоначалните формални процедури поддръжниците на всеки кандидат се събират в дадена част от помещението, където протича събранието. След като се наредят по този начин, по-малобройните групи, в повечето случаи тези, събрали по-малко от 15 процента от всички присъстващи в залата, биват отстранени. Хората в тях трябва или да се присъединят към други групи, или да си отидат. Именно по време на това пренареждане лидерите на групите опитват да привлекат поддръжници на други кандидати.

След пренареждането групите се преброяват и им се дава брой делегати, пропорционален на числеността им. Трябва обаче да се правят и закръгляния, така че по-голяма група може да се окаже със същия брой делегати, какъвто има и по-малка група. Технически тези делегати се избират за партийните конгреси на ниво окръзи.

С това вечерта още не е приключила. Необходим е и втори етап - трябва да се изчисли съотношението на броя на делегатите, които ще получи всеки от кандидатите за щатския партиен конгрес, в зависимост от това колко делегати са избрани на партийните конгреси в окръзите. Кандидатът, който получи най-голям брой делегати за щатския партиен конгрес от общо 1406, бива провъзгласен за победител на партийните събрания. Демократите също ще използват за пръв път приложение на "Майкрософт". Процедурата може да продължи повече от два часа, в зависимост от броя на участниците.

Хилари Клинтън и Доналд Тръмп с най-големи шансове за победа в Айова

В Айова най-големи шансове за победа имат Хилари Клинтън от Демократическата партия и Доналд Тръмп от Републиканската, показват резултатите от анкета на "Де Мойн реджистър" и информационната агенция Блумбърг, цитирани от Ройтерс.

Клинтън има подкрепата на 45 на сто от избирателите на Демократическата партия, а нейният съперник, сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс - 42 на сто. Доналд Тръмп може да разчита на 28 на сто от гласовете на избирателите републиканци, втори е сенаторът Тед Круз - с 23 на сто, следван от Марко Рубио - 15 на сто, и неврохирурга Бен Карсън - 10 на сто. За бившия губернатор на щата Флорида Джеб Буш смятат да гласуват едва 2 на сто от съпартийците му в Айова.

Резултатите от партийните събрания в Айова, при които хората трябва да отидат на определено място в определено време, зависят от относително малък брой хора, от най-мотивираните и най-добре организираните, отбелязва британският вестник "Гардиън".

Той припомня статистиките. Републиканците в Айова са "уцелили" човека, който в крайна сметка е станал партийният кандидат за президент, само три пъти в последните седем оспорвани национални първични избори. Демократите в Айова пък изглежда налучкват по-добре националния пулс - в последните шест оспорвани първични избори те всеки път са избрали човека, който накрая е бил посочен от партията за кандидат-президент.

Гласоподавателите в щата Айова сега ще играят може би най-важната си роля от когато и да било в първичните избори на Демократическата и Републиканската партия, а подкрепата им за кандидати с по-крайни идеологии усилва националния бунт на обикновените американци срещу политиците от върхушката, пише в. "Ню Йорк таймс".

Както демократите, така и републиканците виждат как хората, които преди година бяха вероятните им кандидати - много опитни и доказани политически лидери - са отхвърлени от жителите на Айова в полза на разбиващи идолите аутсайдери. И двете партии в Айова са доминирани от поддръжници на по-крайни идеологии, които превърнаха в знаменосци на лявото и дясното сенатор Бърни Сандърс, който се самоопределя като демократичен социалист, и Доналд Тръмп и Тед Круз, чиито възгледи са анатема за ръководството на Републиканската партия, отбелязва "Ню Йорк таймс".

"Тук има силни настроения против върхушката, против Вашингтон, и няма да се изненадам ако и от двете страни спечели аутсайдер", казва пред вестника губернаторът републиканец на Айова Тери Бранстад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Уикипедия: "Политиката е управление с помощта на власт и желание властта да се съхрани с помощта на политиката. Конкретната организация или определена общност от хора изпълнява само функциите на властта. Обществото се състои от структурно организирани групи, които реализират потребностите и интересите си чрез власт, а политиката предлага политически формат на тези социални групи. Първият метод, чрез който се решават интересите е консенсусен, чрез търсене на съгласие и компромиси в обществото. Вторият

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.