Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сезонът на отпуските намалява разпространението на коронавируса

Очертава се втора седмица с под 1000 случая

9 коментара
Сезонът на отпуските намалява разпространението на коронавируса

Тенденцията в цялата страна е към намаляване разпространението на коронавируса. Дори и в най-засегнатите области също се отчита спад на случаите. Това намаление може да се обясни със сезона на отпуските, обясни д-р Савина Стоицова, епидемиолог в Националния център по заразни и паразитни болести в петък пред БНТ. В София са по-малко натоварени работните места, барове и ресторанти, посочи тя, но допълни, че рискът остава през есента, когато хората се върнат и прекарват повече време в закрити пространства.

"В този смисъл всички мерки, свързани с дисциплина, хигиена, дистанция, носене на маски трябва да продължат", коментира д-р Стоицова.

Тя каза, че общото разпространение на случаите е достигнало пик в началото на август и след това тръгва надолу, като при по-възрастните хора нарастването в началото на месеца е продължило малко по-дълго, но сега и там се вижда намаляване.

Очертава се втора седмица с под 1000 случая

Същевременно за пореден ден излекуваните от короановирус са повече от новозаразените. За изминалото денонощие са установени 142 нови случая при направени 6844 теста. Броят на излекуваните пациенти е 156.

Общият брой на излекуваните вече надхвърли 10 000 души. Активните в момента случаи са 4343. В болници са настанени 766 пациенти. 63 от тях са в интензивни отделения.

Смъртните случаи за денонощието са 5, а общо починалите от началото на епидемията – 532.

С 629 нови случая от началото на седмицата до момента, за втора поредна седмица се очертава новозаразените да са под 1000 случая, след като през предходните пет имаше плато от около 1500 случая седмично.

Най-много са новите случаи за денонощието в София – 23. С един по-малко са новозаразените пациенти в Добрич. Във Варна са 12, а в Благоевград, Пазарджик и Пловдив има по 11 нови случая. Шест са положителните проби в Смолян.

В останалите области новозаразените са под 10. По 4 случая са открити в Кюстендил, Монтана, Силистра, Стара Загора и Хасково. Шумен, Перник, Видин, Бургас и София-област регистрират по 3 случая. Ямбол, Разград, Русе, Кърджали и Велико Търново – по 2 случая, а Плевен – 1 новозаразен. Няма нови случаи във Враца, Габрово, Ловеч, Сливен и Тръговище.

68 са вече излекувани от русенския дом за възрастни

Още 5 души от дома за възрастни "Възраждане" в Русе са излекувани и са напуснали болницата. Така преборилите Covid-19 от социалното заведение вече са 68.

18 от тях са настанени в Кризисния център "Каритас", а останалите 37 на 4-тия етаж на дома. Други се намират в домашен отпуск, един човек се лекува в ортопедично отделение, а също така има и един напуснал социалната институция.

Общият брой на потвърдените случаи с коронавирусна инфекция в дом "Възраждане" беше 93 души, от които 84 възрастни и девет души персонал. Все още шестима души остават в болница. Други 8 без симптоми са изолирани във вила в село Николово. От обитателите на дома починаха 8 души. 

Работещи в Covid сектора в Дулово напускат заради преумора 

Същевременно оставки са подали 16 медицински сестри и санитари от Общинската болница в Дулово. Всички те работят в Covid сектора на вътрешното отделение на лечебното заведение, съобщи д-р Константин Попов, управител на лечебното заведение пред БНР.

По думите му специалистите по здравни грижи не искат допълнително пари и не се оплакват от липса на предпазни средства, а просто са на ръба на силите си.

Болницата в Дулово няма интензивно отделение, няма и инфекционисти, затова поема грижите само за Covid пациенти, които са в леко състояние, каза още д-р Попов.

В момента там се грижат за две пациентки. Заради оставката на медицинските сестри и санитарите, предстоят разговори с Многопрофилната болница в Силистра, за да бъдат прехвърлени двете болни жени там.

За кризисната ситуация вече са уведомени Министерството на здравеопазването и РЗИ Силистра. По-късно здравният министър Костадин Ангелов Ангелов каза, че в писмото, с което е уведомен за проблема, се посочва, че "медицинските сестри и санитари не желаят да обслужват пациенти с Covid - 19". Медицинският персонал искал да работи във вътрешно отделение, без да обслужва пациенти с коронавирус. "Аз съм лекар и винаги сме разботили рамо до рамо с медицинските сестри. Полагали сме клетва. Никога не съм си представял, че мога да си избирам пациентите, които да лекувам. На място в Дулово е доц. Ангел Кунчев. Очаквам да даде решение на въпроса и да ми докладва своевременно. Искам да кажа на медицинските лица там, че градът разчита на тях", каза Ангелов.

Министърът: Готвим се за най-лошия сценарий

Все пак той посочи, че проблемът с кадрите е най-сериозното предизвикателтсво пред Covid-eпидемията. 

"В момента нямаме недостиг на болнични легла и на апаратура - създадена е цялата организация във всички области на страната. Готвим се за най-лошия сценарий. Вярно е, че имаме проблем с персонала - той не е от днес или от вчера - в тази посока ние ще насочим усилията си. Това е една тенденция, която трябва да намерим вариант да пречупим - напускането на младите лекари от България и нежеланието на медицинските сестри да работят в българските болници", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #9
    Отговор на коментар #8

    Схемата е "след две седмици става страшно".

  2. daniel32
    #8

    Не е ли по-логично да ги увеличава даже? Нещо не мога да му схвана схемата.

  3. Valpet
    #7
    Отговор на коментар #6

    Според Председателя на Българската Асоциация на Патолозите доц.д-р Алексов (има негови статии в Интернет), при аутопсии могат да бъдат открити така наречените "моноклонални антитела", по които да се установи наличие на възпалителен процес от съответен вирус и така да се идентифицира заразата като причина за летален изход. Точно това, обаче, не се прави (според доц.д-р Алексов) в България, по препоръка на СЗО, и затова не се знае дали изобщо смъртните случаи С коронавирус са причинени ОТ същия вирус.

  4. Big Bang
    #6
    Отговор на коментар #4

    И какво смяташ, че ще открие аутопсията? Абсолютно нищо необичайно...Да не би на починалите от грип да им правят аутопсия?

  5. Nazgul
    #5
    Отговор на коментар #3

    Като си в Белгия и те притесняват броя на умрелите да ти кажа , че на 1 милион население броя на починалите с ковид в България е 77 , а в Белгия - 860

  6. Чинчила
    #4

    При пълна липса на аутопсии за броя на починалите ОТ корона вирус само може да гадаем. При средно 300 починали дневно в страната от какво ли не, тези 7-8, които случайно се оказва, че са били и заразени не виждам защо ще трябва да ни притесняват.

  7. Диана Илиева
    #3

    Да, понятията са важни, но мен лично ме притеснява повече броя на починалите. Как така в 8-милионна България са 5-12 средно последните седмици и в 80-милионна Германия са пак толкова?!?
    Включително и откритите заразени у нас са много по-малко. Значи нещо генерално куца в здравеопазването. Лекарите са малко, сестрите са малко, измориха се, нищо не се прави, за да се подпомогнат и задържат/увеличат. Управляващите правят неща, които да ги задържат на власт, контролът на мерките ще бъде непопулярно действие

  8. Чинчила
    #2

    То не се казва и "преболедували", защото далеч не всички заразени са били болни. Може би "възстановили се", което отговаря на английското recovered. Иначе наистина смяната на заболели със заразени може да се счита за постижение.

  9. Valpet
    #1

    Колко пъти да ви казват хората, че не се казва "излекуваните" (тъй като няма лекарство), а се казва "преболедувалите"?! Започвате с нови грешки, след като едва-едва сте се научили да казвате "заразените" вместо "заболелите". Вземете се в ръце и употребявайте правилните термини, ако не искате хората да ви смятат за некомпетентни или манипулатори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.