Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изложба за Балканската война в Софийската градска художествена галерия

1 коментар
Изложба за Балканската война в Софийската градска художествена галерия

"ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…" е изложбата, която се открива в Софийската градска художествена галерия на 22 февруари. Тя е посветена на 110 годишнината от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров – Майстора.

Куратори на изложбата са Аделина Филева, Пламен В. Петров.

Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ще припомнят историята и подвига на онези поколения българи, които дадоха живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще, се казва в съобщението на галерията.

Немалко художници от различни поколения са мобилизирани или се записват доброволци, обвързвайки не само своя живот, а и своето творчество с Балканската война, а по-късно и с баталното изкуство и историческата картина.

Някои от тях са професори в Художествено-индустриалното училище (Рисувалното училище) или учители в гимназии. Други, току-що са завършили своето художествено образование в София или в други европейски столици, а на трети им предстои тепърва да учат.

За повечето от българските художници войната (баталната и историческата картина) е нещо съвършено ново като отразяване. Тя ще привлече творческия интерес при някои и с времето те ще се развият в тази посока, за други ще е нещо чуждо и те ще останат далеч от това изкуство.

Различни художествени свидетелства от войната са създали творците. Различен е и погледът им към фронтовите линии, сраженията, окопите, обозите, лагерите, походите, войниците, така както е различна и съдбата им - житейска и творческа.

Впечатляващ брой художествени свидетелства от войната е оставил и големият български живописец Владимир Димитров - Майстора. Малцина знаят, че като творец, търсещ път в изкуството, Майстора е създал огромен цикъл от рисунки с молив или туш, акварели и маслени платна, които пазят спомена за Балканската война от 1912–1913 г.

Записал се като доброволец и той ще извърви целия поход със Седма пехотна рилска дивизия и ще отразява войната. Ще я отразява ежедневно в рисунките с обозначени дати и места, така както правят и Щъркелов, и Станьо Стаматов - като една хроника за войната.

Разказите на художника са лаконични. Сюжетите в рисунките му не са случайни. Винаги добре избран кадър, който да представи действителността. Създава образи на войници, които са му близки. Рисувайки тях, той сякаш рисува и себе си. Един изстрадан образ на герои, учудили света с храбростта си. Рисува образа на тяхната сила, умора, страдание, вяра.

Художникът, който е подготвен и успява да създаде в този момент мащабни панорамни батални творби, е Ярослав Вешин. Ураганът на Балканската войната минава и през неговото творчеството, оставяйки своите следи в много от творбите му.

Образите в платната му се превръщат в символ на войната, символ на българския войник. Ярослав Вешин не само оставя едно значимо и вълнуващо творчество като наследство, но отваря нови пластични и жанрови възможности пред следващите поколения, издигайки баталното изкуство у нас до голяма висота.

Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури - Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и други.

Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров - Майстора, свързани с войните, се пазят и в художествената галерия в Кюстендил.

В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения, за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната - Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви, както и в частни колекции.

Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и Художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил.

Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов - "Владимир Димитров - Майстора. Светлина и дух", реализиран през 2014 г. по поръчка на фонд "13 века България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Iosif Ivanov
    #1

    "Велик е нашият войник,,,измокрен, гладен, уморен... без отдих.. цеппи бърдата разярен.." стига до Чаталджа и молба за примирие от Турция с линия Мидия-Енос, цар Фердинанд отказва, един от двата най-голями негови провали, другият е навлиането ни в Първата световна война!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.