Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изненада: Китай и САЩ се разбраха и ще си сътрудничат за климата

4 коментара
Изненада: Китай и САЩ се разбраха и ще си сътрудничат за климата

Китай и САЩ се споразумяха да удвоят усилията за борба с климатичните промени чрез предприемане на "конкретни действия". Това заявиха двете страни в съвместна декларация, обявена в сряда вечерта на конференцията КОП26 в Глазгоу, предаде Асошиейтед прес.

Пекин и Вашингтон казаха, че сделката между тях призовава за "засилване на действията за климата" през настоящото десетилетие въз основа на насоките в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., включително нова, по-висока цел за намаляване на емисиите през 2025 г. Китай обеща да последва примера на САЩ и да предприеме стъпки за намаляване на метановите емисии.

Споразумението между двете страни, които са най-големите замърсители с въглеродни емисии в света, призовава за "конкретни и прагматични" правила за декарбонизацията, намаляване на метановите емисии и борба с обезлесяването.

"И двете страни признават, че има разминаване между сегашните усилия и Парижкото споразумение", каза китайският специален пратеник за климата Се Чжънхуа при обявяване на споразумението. "Затова съвместно ще засилим действията за климата и сътрудничеството", заяви той.

По думите му двете страни "виждат, че предизвикателството с климатичните промени е екзистенциално и сериозно", поради което "ще поемат своята отговорност и ще работят заедно".

Пред репортери специалният пратеник на Китай каза, че страната му ще набележи по-високи равнища за съкращаване на вредните си емисии и възнамерява да разработи национален план за метана.

"Двете държави ще работят съвместно, както и с други страни, за да гарантират успеха на КОП26 и да съдействат за резултат, който е едновременно амбициозен и балансиран", заяви той.

Американският специален пратеник за климата Джон Кери заяви, че споразумението между САЩ и Китай е заявление за подкрепа за успех на конференцията в Глазгоу, като и двете страни предприемат стъпка към намаляване на разминаването по отношение на емисиите.

"Заедно даваме своята подкрепа за успех на КОП26, включително определени елементи, които ще насърчат амбициите, но нека ясно да заявя, че тази декларация е стъпка, върху която можем да надграждаме, за да намалим разминаването . . . Всяка стъпка има значение точно сега и ни предстои дълъг път", каза той на пресконференция.

Затова трябва по-бързо да постигнем смекчаващ ефект, трябва по-бързо да намалим метановите емисии, трябва да продължим да повишаваме амбициите и най-вече трябва да предприемем действия, за да продължим да се стремим към ограничаване на глобалното затопляне в рамките на 1,5 градуса, заяви Кери.

Ръководителят на политиката на Европейския съюз за климата Франс Тимерманс приветства сделката между Китай и САЩ, като каза, че тя ще помогне за постигане на споразумение между държавите на конференцията в Глазгоу, посочва Ройтерс.

По-рано в сряда британският министър-председател Борис Джонсън призова световните лидери да поемат по-сериозни ангажименти на климатичната конференция КОП26 в Глазгоу и каза, че целта за ограничаване на глобалното увеличение на температурата до 1,5 градуса по Целзий остава постижима.

Джонсън пристигна на форума в Глазгоу, до края на който има още няколко дни, за да се опита да убеди останалите лидери да дадат на своите преговарящи екипи указания, предоставящи им повече възможности за постигане на споразумение по най-трудните въпроси - финансирането и парниковите емисии.

"Сега ние установяваме, че нещата са трудни, но това не значи, че е невъзможно", каза той на пресконференция.

"Това не значи, че не можем да запазим жива целта за 1,5 градуса. Мисля, че с достатъчно енергия и ангажираност, както и с лидери от света, които сега могат да позвънят на своите преговарящи и да поискат от тях да действат така, както те знаят, че могат да действат и би трябвало да действат, можем да го постигнем", заяви Джонсън.

Джонсън обвини подписалите Парижкото споразумение страни, че през шестте години оттогава са се "потупвали по гърбовете".

Той предупреди, че правителствата, изглежда, "безшумно вървят към обявяване на несъстоятелност в момент, когато уязвимите държави и бъдещите поколения искат плащане тук и сега в Глазгоу".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #4
  2. борбътъ
    #3

    Китайците си правят каквото си искат и вадят фалшиви данни колкото си искат. Това да си мисли някой че може да се разбере с китайците на взаимно-изгодна основа а не от позицията на силата, е крайна наивност. Русия врочем оперира по същия начин като китайците. С тези две държави, както и със Ердоганова Турция споразумения в традиционния смисъл не може да има. Обшите ценности тоталко отсъстват от тяхното мислене.

  3. eagle_eye
    #2
    Отговор на коментар #1

    Горките малки и слаби китайци, те защото хич не са акула и нямат нищо общо нито с реториката за климата нито с останалитем одерни теми в международната политика.Повечето неща срещу които пуфтите по форумите, произлизат точно от Поднебесната империя, ама вие от къде да знаете?

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.