Изненадата Уелс с първи полуфинал на европейско първенство по футбол

"Драконите" отстраниха Белгия с 3:1 и излизат срещу Португалия по пътя към финала

3 коментара
Изненадата  Уелс с първи полуфинал на европейско първенство по футбол

Уелс постигна исторически успех на Европейското първенство по футбол във Франция и за първи път в своята история ще играе на полуфинал.

Това стана след като "драконите" успяха да отстранят отбора на Белгия с 3:1.

По пътя към финала те ще се изправят срещу тима на Португалия, който в четвъртък отстрани Полша след изпълнението на дузпи.

До момента най-големият успех за Уелс на футболното игрище беше достигането на четвъртфинал на Мондиал`58, където загуби с 0:1 от Бразилия.

Спектакълът на стадион "Пиер Мороа" в петък вечерта между Уелс и Белгия беше изпълнен с много драматични моменти и обрати и показа за пореден път, че във футбола всичко е възможно и изненадите са част от най-великата игра.

Мачът започна добре за "червените дяволи" с красив гол Раджа Наинголан в 13-тата минута. Последва обрат и с попадения на капитана Ашли Уилямс, Хал Робсън-Кану и резервата Сам Воук,с Уелс показа, че нищо от постигнатото до момента не е било случайно.

Двата отбора бяха заедно и в квалификациите, където Уелс също беше по-добрия тим. Двубоят в Брюксел завърши 0:0, а в Кардиф "драконите" спечелиха с 1:0 с гол на Гарет Бейл.

Отборите

Наставникът на Белгия Марк Вилмотс беше принуден да се справя с огромни проблеми в защита, която се оказа ахилесовата пета за "червените дяволи".

За два жълти картона бе наказан Томас Вармален, а тежка контузия на тренировка получи Ян Вертонген, който ще отсъства четири месеца от терена. Така на неговото място в защита се появи братът на звездата на тима Ромелу Лукаку - Джордан. 21-годишният бранител имаше само четири мача за Белгия.

Другото ново име в отбраната беше на Джейсън Денайер.

За радост на белгийците Еден Азар, който до последно бе под въпрос за мача, започна като титуляр.

Раджа Наинголан и Аксел Витсел бяха двамата халфове с по-дефанзивни функции, а Кевин де Бройне и Яник Ферейра-Караско допълваха офанзивната мощ на тима.

В лагера на Уелс бяха зарадвани с новината, че Ашли Уилямс е възстановен от травмата, която получи в осминафинала срещу Северна Ирландия и ще заеме мястото си в центъра на отбраната.

Надеждите на "драконите" за още една изненада бяха свързани отново с голямата звезда на отбора Гарет Бейл. Именно той отбеляза гола, с който Уелс спечели последния мач между двата отбора през юни миналата година.

На Бейл в предни позиции помагаше Хал Робсън-Кану, а в средата на терена всичко се въртеше около Аарън Рамзи.

Срещата

Соченият за фаворит отбор на Белгия започнаха срещата със самочувствие и няколко интересни атаки.

Отборът на Уелс отговори с доста нарушения и още в 5-ата минута Бен Дейвис получи жълт картон. До средата на полувремето Джеймс Честър и Крис Гънтър също бяха оцветени в жълто.

Съставът на Марк Вилмотс можеше да открие резултата още в 7-ата минута, когато на три пъти топката беше изстреляна към вратата на Уейн Хенеси, но така и не влезе в нея. Последователно Ферейра-Караско, Муние и Азар бяха близо до гола, но бранител на Уелс изчисти от голлинията, а след това и стражът на "драконите" показа класа.

В 9-ата минута Робсън-Кану отправи неточен удар с глава, а в 13-ата Белгия поведе след зрелищно попадение на Раджа Наинголан. Халфът на "Рома", който се разписа и срещу Швеция в груповата фаза, откри резултата с бомбен шут от около 30 метра, направил безпомощен Хенеси.

Голът на Наинголан беше един от най-красивите на първенството досега и даде допълнителен импулс на "червените дяволи", които в следващите минути доминираха на терена.

Тимът на Уелс успя да се окопити, но в 26-ата минута Нийл Тейлър пропусна да изравни. Пет минути по-късно обаче Рамзи центрира от ъглов удар, топката попадна в капитана на отбора Ашли Уилямс и той прониза врата на белгийския страж за 1:1.

До края на полувремето "драконите" бяха по-добрият отбор, но Куртоа спаси удар на Гарет Бейл, а Робсън-Кану стреля в аут от удобна позиция.

След почивката отборът на Белгия направи смени. Треньорът Вилмотс замени неубедителния Ферейра-Караско с Маруан Фелайни. Той се включи доста активно и с първото си докосване до топката имаше шанс за второ точно попадение за "червените дяволи", но кълбото мина покрай вратата. Азар също пропусна да се разпише.

В последвалата контраатака на Уелс Аарън Рамзи подаде на Робсън Кану. Той преметна двама бранители и необезпокояван прониза вратата на Белгия за 2:1.

Голът матира "червените дяволи", които атакуваха с всички сили, но Уелс се възползва от пробойните в защитата им. Де Бройне и Азар бяха почти изцяло неутрализирани, а и останалите им съотборници бяха затруднени от вдъхновената игра на "драконите".

В 74-ата минута Фелайни пропусна с глава след хубаво центриране на Алдервейрелд. Малко след това Рамзи получи жълт картон, който ще го извади от полуфинала.

Интригата приключи окончателно в 85-ата минута с гола на резервата Сам Воукс. Нападателят на Уелс засече центриране на Крис Гънтър и с глава прати тима си сред най-добрите четири отбора на еврофиналите.

Сега предстои да видим дали приказката за Уелс ще продължи и срещу отбора на Португалия, който достигна до полуфиналите без нито една победа в редовните 90 минути.