Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът намалява спрямо година по-рано, вносът се увеличава

4 коментара

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно през периода януари - февруари 2012 г. и възлиза на 1.252 млрд. лв., което е с 832 млн. лв. повече от салдото за

първите два месеца на 2011 г. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в понеделник.

По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото за първите два месеца на годината (януари - февруари) също е отрицателно и възлиза на 913 млн. лева.

През февруари общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно и възлиза на 692 млн. лева. По цени FOB/FOB салдото също е отрицателно и достига 513 млн. лева.

През периода януари - февруари са изнесени от България стоки за близо 5.7 млрд. лв. и спрямо съответния период на предходната година износът е намалял с 6.1 на сто.

През февруари общият износ възлиза на 2.9 млрд. лв. и намалява с 1.8 на сто спрямо същия месец на предходната година.

През периода януари - февруари в страната са внесени стоки за 6.9 млрд. лв. (по цени CIF), или със 7.2 на сто повече спрямо същия период на предходната година. През февруари 2012 г. общият внос се увеличава с 13.2 на сто спрямо същия месец на предната година и надхвърля 3.5 млрд. лева.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни за първите два месеца на годината е отрицателно от 553 млн. лева, сочат още данните на НСИ.

По цени FOB/FOB салдото също е отрицателно и е 411 млн. лв.

През февруари външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни е отрицателно и достига 269 млн. лева.

През периода януари - февруари износът на България за трети страни е намалял с 2.6 на сто спрямо същия период на миналата година и възлиза на 2.3 млрд. лева.

Основните търговски партньори на България са Турция, Китай, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Русия, Сърбия и Република Македония, които формират 51.2 на сто от износа за трети страни.

Значително относително нарастване има износът за ОАЕ, Канада, Сирия и Бразилия. Най-голям спад е отчетен при износа за Сингапур, ЮАР, Индия и Хърватия.

През февруари експортът за трети страни нараства с 10.6 на сто спрямо същия месец на предната година и възлиза на 1.2 млрд. лева.

Вносът на България от трети страни за първите два месеца се е увеличил с 8.6 на сто спрямо съответния период на предната година и възлиза на 2.9 млрд. лева (по цени CIF). Най-голям ръст бележи вносът от Казахстан, Босна и Херцеговина, Сирия и Република Корея. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Бразилия, ОАЕ и Украйна.

През февруари вносът на България от трети страни се увеличава с 16.8 на сто на годишна база и наближава 1.5 млрд. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Българската икономика е толкова конкурентна че дори вече станалия традицияонен най-виско ръст на доходите в Обединенан Европа за полседните 4 години не попречва да се наруши конкуренетноста .... Конкурентноста на българската икономика чупи, кърши и троши дори в кризата инак какво беше 70% ръст на износа за януари 2011!? След такъв ръст идва и малко откат... разбира се за постоянно действащата катастрофа руста не същесвуваше а днес спада ще го разнесем като куцо пиле домат по всички медии и ще му се радваме инак не сме познали за края , а края трябва да е някъде тук ... абе няма ли да се свършва с тоя живот един път за винаги!? ха-ха-ха!

  2. Анонимен
    #3

    Износа се забажъа а вноса се увличава защото българското произжодство не е е конкурентоспособно. Така че не знам за края на България но че това не е добър знак е ясно.

  3. Анонимен
    #2

    износа се забавя защо миналата годиниа имаше 30% ръст. Ако не се забавеха тия 30% щяха да ни направят Германия след 5 години... разбира се постояннодействащато група на катацрофициоте ще разчете данните като чиста поличба за края на света или поне на Европа, абе поне края на България е сигурен, нъл тъй!?

  4. Анонимен
    #1

    Няма лошо. По-малко износ, по-малко въстановено ДДС(основно фалшименто). По-голям внос - повече платено ДДС в хазната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.