Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът от България расте, песимизмът сред потребителите намалява

1 коментар
Износът от България расте, песимизмът сред потребителите намалява

Износът от България се е увеличил с 12.7% за периода януари-март 2015 г. в сравнение с със същите месеци на 2014 г. и достига 10.7 млрд. лв. Само през март е регистриран ръст от 22.6% (3.9 млрд. лв.), което е своеобразен рекорд от началото на миналата година, когато експортът започна да намалява основно заради лошите резултати в търговията с Русия и Украйна, предизвикани от конфликта в Украйна.

Голямото увеличение на износа през първите три месеца на годината се дължи основно на по-добрите резултати при експорта за страни извън ЕС.

Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), обявени в понеделник. На фона на положителните резултати за износа статистиката регистрира и намаляване на песимизма сред потребителите.

Над половината експорт извън ЕС - към 6 страни

Въпреки ръста на износа той остава по-малък от вноса. Импортът се увеличава, но с по-бавни темпове - през януари - март нарастването е с 5.2% до 12.3 млрд. лв.

Износът към страни извън ЕС се е увеличил с 14.3% за първите три месеца на годината до 3.9 млрд. лв. Само през март е регистриран ръст от близо 47% на годишна база до 1.5 млрд. лв. Български фирми продават стоки основно в Турция, Китай, Сърбия, САЩ, Сингапур и Русия. Тези страни формират 51.7% от износа от България. Увеличава се стойността на стоките за Турция, Китай, както и за САЩ, Македония и Сърбия. Намалява обаче експортът към Русия и Сингапур.

По групи стоки най-голямо увеличение на годишна база за първите три месеца на годината има при мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход (332.5%) и разнообразни готови продукти (76%). Най-голям спад се наблюдава при минералните горива и масла (0.9%), които са и основни за българския износ продукти.

Внасят се повече храни

За разлика от износа при вноса с по-бързи темпове расте този от страни от ЕС. Импортът от трети държави е нараснал с 2.1% през януари - март 2015 г. до 4.5 млрд. лв. Най-много стоки се внасят от Русия, Турция, Китай и Украйна. Експортът от всички тези страни с изключение на този от Китай намалява с между 2.5% до 25.3%. Най-голям е спадът на експорта от Украйна. Стойността на внесените китайски стоки е нараснала с 35.3%.

По групи стоки най-голямо процентно увеличение е отчетено при храните и живите животни - 30%, и необработените материали, негодни за консумация - 21.6%. Най-голям спад се наблюдава при безалкохолните и алкохолни напитки и тютюна.

Доверието на потребителите расте

На фона на положителните данни за външната търговия на България за първите три месеца на годината НСИ отчете и покачване в доверието на потребителите през април в сравнение с януари 2015 г. Мнението на хората за развитието на икономиката и за собственото им състояние е по-малко песимистично и това е довело до увеличаване на индекса на потребителското доверие с 2.6 пункта. По-големи оптимисти са жителите на селата в сравнение с хората от градовете.

Мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията им за следващата година са по-малко песимистични спрямо предходната анкета. По-малко негативни в сравнение с януари са и оценките и очакванията за промените във финансовото състояние на техните домакинства.

Въпреки дефлацията или минималната инфлация оценките на потребителите за изменението на цените през последните дванадесет месеца са по-неблагоприятни в сравнение с мненията, изразени три месеца по-рано. Същевременно по-малко потребители очакват стоките да поскъпват в следващата година.

По-умерени са и мненията за безработицата в страната през следващата година.

През април по-голямата част от потребителите оценяват икономическата ситуация в страната като неблагоприятна за спестяване, въпреки че техният относителен дял намалява в сравнение с предходното наблюдение. В същото време хората имат по-позитивни нагласи да харчат пари за подобрения на дома.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    Дабра новина като цяло.... политиците да се размърдат и да стимулират търговията и особено износа... Това с вноса на храни е пълно безобразие, ама трудно ще се промени нещо в скоро време .....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.