Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изолирани от океана: Хаваите и коронавирусът

0 коментара
Изолирани от океана: Хаваите и коронавирусът

Да отлетиш до далечен плаж може и да изглежда идеалният начин да се избяга от пандемията, но за изолираните тихоокеански острови контролът върху разпространението на коронавируса означава да се откажат от туризма, пише агенция Асошиейтед прес.

Хаваите имат едно от най-ниските нива на заразяване и смъртност от коронавирус в САЩ. С увеличаването на случаите през март губернаторът Дейвид Айг направи нещо, което никой друг американски щат не би могъл - затвори границите. Изискването пристигащите да се подлагат на двуседмична карантина спря притока от десетки хиляди туристи, които обикновено идват всеки ден.

"Ние сме най-изолираната общност на планетата", разказва Айг.

"Затова трябва да разчитаме на себе си в по-голяма степен, но също така имаме възможност да въведем карантина, да я наложим пълноценно и най-важното, да имаме предвид, че това може наистина рязко да намали броя на гостите ни", отбелязва губернаторът.

Над 3200 километра океан разделят островите от останалата част от света и дават на Хаваите предимство пред други изолирани щати с ниски нива на заразяване и смъртност от коронавируса. За разлика от Аляска, Монтана и Уайоминг до архипелага не може да се стигне с кола или влак, така че по-малко хора ще пристигат и разпространяват болестта, когато бизнесът отново заработи.

Ограниченията върху пътуванията обаче нанесоха силен удар на местната икономика, която е зависима от туризма, а те според изявленията на властите ще продължат до края на епидемията. Сега Хаваите имат едно от най-високите нива на безработица в САЩ.

"Жертвата, необходима за здравето и безопасността на общността ни, струваше над 225 000 безработни" или близо една трета от работещите на островите, посочва Айг пред Асошиейтед прес.

Сред малкото места по света, където няма потвърдени случаи на Covid-19, почти всички са острови в Тихия океан, отбелязва агенцията.

Американска Самоа - територия, разположена западно от Хаваите - е единствената юрисдикция на САЩ, където засега няма заболели. Местните власти помолиха авиокомпания Hawaiian Airlines да спре всекидневните полети от Хонолулу, за да се опитат да запазят острова "свободен от коронавирус", а пътуващите трябва да преминат двуседмична карантина.

Всички други американски щати и територии, включително островите Гуам и Пуерто Рико, бяха застигнати от коронавируса. След като патогенът стане факт, трудно може да бъде овладян, особено ако продължават да пристигат хора.

Хаваите станаха първият американски щат, който изисква пристигащите да преминават карантина, и примерът им бе последван и от други.

Няколко туристи бяха арестувани за нарушаване на карантината, което може да им докара глоба от 5000 долара и до една година затвор.

Пътуващите трябва да представят пред властите на хавайското летище телефонен номер и адреса, на който ще прекарат карантината, а тези данни се проверяват. Ако пък телефонът, набран от летищния служител, не звънне, туристът се предава на полицията. Националната гвардия още на летището проверява хората за висока температура и други симптоми на заболяването.

На Хаваите досега има поне 16 смъртни случая и над 600 заразени. Островите успяха да ограничат разпространението сред местните общности въпреки някои клъстъри, включително в болница на Мауи и заведение за бързо хранене на Големия остров.

Прилаганите стратегии са познати: препоръчва се хората да си останат по домовете, да спазват социална дистанция, а редица търговски обекти са затворени. Най-голям ефект обаче има задължителната карантина за пристигащите.

Това същевременно доведе до намаляване на пристигащите на островите от около 30 000 души дневно до едва неколкостотин, повечето от които са местни жители, завръщащи се у дома.

Мери Ан Дженкинс напуснала Хонолулу, за да види семейството си в Индиана в началото на април и миналата седмица се върнала, подготвена да влезе в карантина.

Тя е съгласна с мерките, които губернаторът Айг е наложил за ограничаване на посетителите на островите.

"На континента можете да преминавате от един щат в друг и просто продължавате да карате по пътя, така че никога не се знае с кого, какво или къде ще влезете в контакт", отбелязва жената пред Асошиейтед прес.

Хаваите също така разшириха тестването на близките контакти на заразените с коронавируса.

Сега властите разработват начини за бавно възобновяване на туризма.

Заместник-губернатор Джош Грийн, практикуващ лекар в спешно отделение, препоръчва през следващата година, или поне докато вирусът все още е съществена опасност, пътуващите да се тестват 72 часа преди пристигането на архипелага. Той допълва, че партньорството с Нова Зеландия и Австралия, където нивата на разпространение на заразата също са ниски, би могло бавно да възстанови туристическите връзки със страни, за които се знае, че са сигурни.

Барманът Джейсън Максуел, който работи в два хавайски хотела, се опитва да кандидатства за помощи при безработица през претоварената щатска система, а междувременно използва отпуски и болнични. Не е сигурен обаче какво ще прави, след като тези възможности се изчерпят.

"Няма да стане по-лесно и не очаквам това да свърши скоро. Така че стресът от неизвестността е основното в момента", разказва той.

Губернаторът Айг обяснява, че разширява обхвата на помощите за безработица, за да бъдат включени повече хора, и позволява отново да заработят агенции за недвижими имоти, автокъщи и голф игрища.

Карантинните правила за пристигащите обаче ще останат в сила поне до края на май.

"Достигаме платото. Най-големият ми страх е, че ако започнем да се отваряме твърде бързо, ще има внезапен скок на новите случаи, което ще доведе до претоварване на здравната ни система и до повече жертви", признава той.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.