Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изотоп в рога ще пази носорозите от бракониери

0 коментара
Изотоп в рога ще пази носорозите от бракониери

Атомни технологии за спиране на бракониерството на носорози се прилагат в започналия в средата на май международен иновативен проект Rhisotope Project (от rhino - носорог и isotope - изотоп). Това съобщиха в четвъртък от руската държавна корпорация "Росатом", ключов партньор в уникалната изследователска инициатива, която обединява учени от ЮАР, Австралия, САЩ и Русия. Проектът е насочен срещу избиването на носорозите и показва различните приложения на ядрените технологии.

Идеята е да се поставят на изотопи в рога на носорозите, които при контрабанда на тази ценна за бракониерите плячка да се засичат от над 10 хиляди устройства за откриване на радиация, които ще се поставят в различни гранични точки по света. Така ще се разкриват престъпленията и транспортирането на рогове ще намалее, очакват участниците в инициативата.

В роговете на два носорога вече е поставено безопасно количество стабилни нерадиоактивни изотопи С-13 (въглерод) и N-15 (азот), което може да се проследи. През следващите три месеца учени и ветеринари ще наблюдават медицинските показания на носорозите, за да проучат как влияят изотопите на животните. Специална комисия, в която са включени всички участници в проекта, трябва да потвърди, че изотопът не прониква в тялото на носорозите и не им вреди. С помощта на суперкомпютър и 3D-принтер ще се направи модериране, което ще помогне да се определи подходящият радиоизотоп и количеството му. След това се планира въвеждане на радиоактивен изотоп в рога на носорога, като "Росатом" ще е доставчик на елемента.

"В Русия 2021 г. е обявена за Година на науката и технологиите. Какво би могло да бъде по-интернационално и обединяващо, ако не науката? Научното сътрудничество трябва да излиза извън рамките на граници, часови пояси и континенти, ако искаме да запазим нашия общ дом и да решим екологичните проблеми", каза Иля Рогачов, посланик на Русия в ЮАР, по време на церемонията за началото на проекта, цитиран в съобщението.

Според него прилаганият при носорозите метод е потенциално приложим и за други видове изчезващи животни по целия свят.

"Горди сме от факта, че играем ключова роля в тази удивителна инициатива, която може да спаси тези невероятни животни от изчезване. Вярваме, че науката, и особено ядрената наука, ще изиграят фундаментална роля не само при защитата на носорозите, но и при защитата на нашата планета като цяло", отбелязва Райън Колер, директор на регионалния център "Росатом Централна и Южна Африка".

В Южна Африка живее 90% от световната популация на носорози. От 2010 до 2019 г. в резултат на бракониерски набези са убити над 9600 носорози. Въпреки че търговията с рогове е незаконна и забранена, в немалко страни продажбата им продължава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.