Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпълнителният директор на МАЕ има готов военновременен сценарий

0 коментара

Дори ако иракският петролен износ внезапно бъде прекратен, световният пазар може да остане балансиран - поне теоретично - като други започнат да изнасят петрол, смята човекът, който управлява стратегическите петролни резерви на Запада - Клод Мандил, изпълнителният директор на Международната агенция за енергия /МАЕ/.

Като прави тази оценка, Мандил - французин, който ръководи МАЕ само от 1 месец, уточнява, че при нея се отчита само евентуално нарушаване на снабдяването, ограничено до иракските доставки, но не и срив на износа на останалите съседни държави - производителки на петрол.

В първия случай сметките са прости - петролните продажби на Ирак са около 2 млн. барела дневно; Саудитска Арабия твърди, че разполага с допълнителен капацитет от 2,5 млн. барела дневно и обеща да подава достатъчно допълнително петрол на пазара, за да компенсира временното спиране на иракския износ.

На теория проблеми няма, но Мандил бързо смекчава оптимистичната си хипотеза, като акцентира на рисковите неизвестни на хоризонта, включително някои необичайни напрежения на петролния пазар, които в съчетание с "военновременната премия" могат да доведат до рязко покачване на цените.

Ако евентуалният конфликт в Ирак тръгне не както се очаква, комбинацията може да доведе до "перфектна буря" на енергийния пазар, извеждайки цените на петрола до рекордни равнища. Но Ирак след Саддам Хюсеин може да стане вторият по големина в света износител на петрол, веднага след Саудитска Арабия.

В рамките на 5 години Ирак може да увеличи производството си до 6 млн. барела дневно, но тази прогноза зависи от прекратяването на ембаргото, огромните западни инвестиции и от това дали по някаква щастлива случайност инфраструктурата на иракската петролна индустрия ще остане до голяма степен незасегната от конфликта.

"Производителите на петрол се боят от срив на цените, ако войната в Ирак е кратка", казва един специалист, добавяйки: "Като цяло, перспективите за спад на цените се увеличават с всяка седмица". Клод Мандил обаче се тревожи за резултатите в най-лошия случай.

"Можем да си представим всякакви ужасни сценарии" във връзка с иракския конфликт, казва той, включително и, което е най-лошото от всичко, война, която излиза от границите на Ирак и се отразява негативно на общия приток на петрол от Залива, откъдето идва над една трета от световния внос на петрол.

Но тонът на Мандил издава слабо доверие в контрола над вероятно хаотичните пазари - нещо, което се дължи на предишната му кариера на елитен френски държавен служител и бивш председател на Управителния съвет на енергийната агенция.

Агенцията се превърна в гарант на петролните потоци. Когато бе създадена преди близо 30 години след арабско-израелската война през 1973 г., тя представляваше нещо като "клуб за защита" на страните-потребителки на петрол.

Днес МАЕ си е изработила по-изтънчен подход към световните петролни пазари, балансиращ между стратегическите петролни резерви на индустриално развитите държави и диалог със страните-износителки на петрол, чиято цел е да съдейства за дългосрочната стабилност на предлагането на петрол, и, както се подразбира, - на цените на суровината.

В резултат никой не размахва петролното оръжие преди евентуалния предстоящ конфликт в Ирак. От миналата година МАЕ има право, като използва електронните комуникации, да публикува информация за петролните резерви на САЩ и останалите 25 страни-членки на агенцията, които възлизат общо на 4 млрд. барела, което се равнява на иракското производство за повече от 5 години.

Тази система бе използвана само веднъж, и то за кратко - по време на войната в Залива през 1991 г., но Мандил много внимава да успокоява "партньорите" на агенцията сред износителите на петрол, че стратегическите петролни резерви ще бъдат използвани само за компенсиране на недостиг, а не като средство за понижаване на цените.

"Страните-производителки заявиха, че те ще компенсират евентуално спиране на производството в някоя страна и ние нямаме причина да не им вярваме", каза Мандил по време на интервю, като добави: "Ако те отговорят бързо, ние ще приветстваме начина, по който се справят с проблема".

С други думи, Западът може да очаква сътрудничество, а не конфронтация, от страна на износителите. Никой в тези правителства, както казва Мандил, не вярва в съществуването на "петролното оръжие", което може да даде стратегическо политическо преимущество.

Според Клод Мандил от изключително значение за агенцията е да прави разлика между реален недостиг, изискващ нейната намеса, и покачване на цените, което според МАЕ бързо ще затихне. "Ние не искаме да чакаме, но можем бързо да реагираме", казва той.

"Ние сме готови да се намесим бързо, за да компенсираме всякакъв недостиг". Най-големият отделно взет запас е Стратегическият петролен резерв /СПР/ на САЩ. От американския СПР могат да се черпят по 4 млн. барела дневно - двойно повече от сегашното производство на Ирак. За удобство голямата част от петрола в резерва е подобен на иракския, на който САЩ са водещ вносител.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.