Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изписването на калориите на храните върху етикетите става задължително

2 коментара
Изписването на калориите на храните върху етикетите става задължително

Производителите на хранителни продукти вече ще са длъжни да изписват върху етикетите им колко калорични са те. От сряда влиза в сила европейският регламент, изискващ поставянето на такава информация върху опаковките на храните.

Тя трябва да бъде изразена в килоджаули и килокалории (kJ/kcal). Задължително на етикета се обявяват и количеството на мазнини, наситени мастни киселини, въглехидрати, захари, белтък и сол.

Допълнително може да се посочва количеството на едно или повече от веществата мононенаситени или полиненаситени мастни киселини, полиоли, скорбяла, влакнини, витамини или минерали. Данните за хранителната стойност трябва да се включват в основното зрително поле на опаковката, със съответния шрифт. Те се представят заедно в ясен формат, в таблична форма, с подравнени номера, ако пространството го позволява.

Хранителната стойност се декларира в грамове за 100 г или в 100 мл храна. Може да бъде посочена и като процент от референтните количества за прием в 100 г или 100 мл.

Според конкретния случай обявените стойности са средни стойности. Те са основани на анализ на храната, който е извършен от производителя или изчисление според известните и общоприети данни. Средната стойност трябва най-точно да представя количеството хранително вещество, съдържащо се в дадена храна и да е съобразена със сезонните колебания, начини на консумация и други фактори, които могат да предизвикат колебания в действителната стойност.

Храните, които са произведени преди 14 декември 2016 година могат да бъдат реализирани, ако са в срок на годност. Ь

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Калориите не са истинският проблем. Рафинирането на мазнините се прави, като се използват ХИМИЧЕСКИ РАЗТВОРИТЕЛИ при висока температура, което превръща полиненаситените мастни киселини в трансмазнини, които са вредни за здравето. Добавят се химични консерванти. От друга страна "маргаринът, който е пластмасово олио", с което се приготвят полуготовите храни, които купуваме пакетирани в супермаркетите, е още по-вреден. Закуските в павилионите се приготвят с маргарин и яйца на прах. Те пък са изсушен продукт, произведен през някоя година, което не е толкова важно за консумацията, нали?!

  2. teraflop
    #1

    Полиоли:Тези подсладители са известни като „фалшива захар“, защото се слагат в по-големи количества в продуктите.
    Единственото им положително качество е, че не предизвикват кариеси, но за сметка на това отделят мастни киселини в дебелото черво и имат почти същата енергетична стойност като захарта. Гликемичният им индекс варира между 25 и 65. И тъй като участват в процесите на ферментация в дебелото черво, могат да предизвикат газове и разстройство. Следователно, противно на разпространеното мнение,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.