Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпитание пред българската позиция за разширяване на ЕС

След ветото на Холандия, искането за паралелни преговори със Северна Македония и Албания се обезсмисля

4 коментара
Изпитание пред българската позиция за разширяване на ЕС

България е против разделянето на Албания и Република Северна Македония в преговорния процес за членство в ЕС, потвърди председателят на външната комисия в НС Джема Грозданова в петък.

В същото време обаче по-рано тази седмица Холандия спря Албания по пътя ѝ към ЕС, след като парламентът гласува срещу започването на преговори със страната за еврочленство, но "пусна" Северна Македония. Според Холандия албанците още не са постигнали достатъчен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията. С подобни мотиви Хага спира и България за "Шенген".

"Българската позиция е категорично за неразделяне, но тъй като в момента Холандия налага вето по този начин ние няма как да бъдем полезни да вървят заедно. Труден е този въпрос, защото проблемните области в двете държави са доста различни, ще има държави, които ще блокират - това засега са Холандия и Франция", коментира Грозданова по време на конференция в петък.

Тя посочи, цитирана от БТА, че в бъдещата Европейска комисия ще се води дискусия "дали по външнополитически решения не бива да се забрани вече да се налага вето - т.е. решенията да се взимат с две трети мнозинство, а не с консенсус, както е досега".

Тя коментира, че Сърбия и Черна Гора също не бива да вървят в пакет, защото проблемът между Белград и Прищина ще забави развитието на Черна гора и влизането ѝ в ЕС.

Грозданова добави още, че България е направила много за възможността държавите от Западните Балкани да продължат своята евроинтеграция.

Външният министър Екатерина Захариев също е категорична, че Албания и Северна Македония трябва да получат покана за започване на преговори с Европейския съюз. Тази позиция обаче е изправена пред не едно предизвикателства основно заради нерешените проблеми около общата ни история със Северна Македония.

Вицепремиерът и военен министър в редица солови акции заплаши Македония, че България може да я спре по пътя ѝ към ЕС и НАТО. Засега премиерът Бойко Борисов и външната министърка са далеч по-дипломатични, но не се изключва втвърдяване на тона им.

Острата реторика към Скопие е популярна в България и тези, които я възприемат, печелят политически дивиденти.

Преди ден президентът Румен Радев коментира, че България трябва да мисли и да подходи много генерално към проблема с историята.

"След като пропусна шанса да го заложи в т.нар. договор, защото той по формата е декларация, а не договор за добросъседство с Македония, оттук нататък правилната стъпка е залагането на допълнителна актуализация", каза той,

Тя трябва да бъде приложена в глава 35 в преговорите за присъединяване на Македония към ЕС, посочи той.

Според президента България най-много трябва да помага на Македония да стане член на ЕС, но трябва и да следи европейските критерии да се изпълняват.

Разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани бе и основен приоритет на българското ротационно председателство на ЕС.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #4

    https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/prof-kiril-topalov-makedoncite-ne-poznavat-istoricheskite-si-izvori.html

  2. Обектив
    #3

    Слава Богу, че външният министър най-сетне официално изрази многовековния мироглед на целокупния български народ ! Собствената история на народа на настоящата Република Северна Македония започва с конституиране от 3 май 1945 г. на "нов книжовен език и писменост" в изпълнение на политическо Югославско решение на АСНОМ от 1944 г.. Предишните му поколения са неразривна част от историята, духовността, самосъзнанието и културата на българския народ. Това е историческата истина, подкрепена от безброй факти

  3. Калико Джо
    #2

    Ако някой смята, че Албания не е завладяна от тяхната мафия и че там няма никаква корупция, нека да го докаже. След като ни пуснаха нас на времето и ни видяха сейра, сега европейците са по-внимателни с балканските народи.

  4. Албания е ниско-технологична държава,която почти с нищо не конкурира Холандия! Ключовата дума тук е ПОЧТИ! Защото Албания осъществява огромен износ, а Хoландия -огромен внос на Канабис за развлекателни цели! А Холандия иска да си го отглежда сама, навместо да го внася! Оставям настрана че имат хиляди реални поводи да искат напредък! Но при преговори запада винаги си прави СМЕТКИТЕ! А източните държави винаги КЛЯКАТ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.