Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпитите след VІІ клас догодина ще са върху разширен материал

Учениците ще трябва да показват знания и от предишните две години, изключение е литературата

1 коментар
Изпитите след VІІ клас догодина ще са върху разширен материал

Задължителните изпит по български език и литература и по математика след VІІ клас през новата учебна година ще са върху по-разширен материал. В тях ще има задачи, които засягат придобитите знания и умения и през V и VІ клас, а не само върху материала за текущия клас.

Това обаче няма да се отнася за въпросите по литература. Те ще са само върху авторите и произведенията, които се изучават в последния прогимназиален глас.

Промените бяха обявени от Министерството на образованието и науката в понеделник. Те се налагат, тъй като от следващата учебна година VІІ клас е краят на прогимназиалното обучение. Досега то приключваше с края на VІІІ клас.

Промяната в обхвата на изпитите, с които се кандидатства и за гимназиите, е заложена още през 2015 г., когато учениците, които предстои да са в VІІ клас, са започвали V клас по новите учебни програми. Тъй като обаче тя не била добре анонсирана, образователното министерство ще направи компромис с материала по литература и на изпитите в края на следващата учебна година той ще е само върху произведения, изучавани през нея. През учебната 2019/2020 година материалът по литература ще засяга ученото през VІ и VІІ клас, а през 2020/2021 г. вече ще се приложи приетата през 2015 г. разпоредба въпросите да са върху авторите и произведенията от V, VІ и VІІ клас.

Форматът, времетраенето и броят на задачите на изпитите по български и математика остават без промяна.

Изпитите ще са по 150 минути и ще останат разделени на модули.

Български език и литература

Тестът по български и литература остава с 25 въпроса с свободен отговор и такива с четири възможности, от които само една е вярна. Последната задача е т. нар. трансформиращ преразказ на непознат текст. Учениците получават текста на хартия и трябва да го преразкажат от името на един от героите, например.

От въпросите по български език отпадат няколко теми, които до момента са се изучавали в VІІ клас, но с новите програми, по които учат бъдещите седмокласници, влизат в програмите за по-горни класове. Става въпрос за залог и вид на глагола, видове подчинени изречения, фразеологични словосъчетания и пароними. Общо засегнатите теми ще са 14 от трите класа. Избрани са с анкета сред преподавателите.

Промяна има и в творбите по литература, които ще се учат в последния прогимназиален клас. В учебниците влизат две произведения на Добри Чинтулов - "Стани, стани, юнак балкански" и "Вятър ечи, Балкан стене". Вместо "Ниагара" от "До Чикаго и назад" на Алеко Константинов ще се изучава откъсът, свързан с посещението на Чикагското изложение. На мястото на "Бай Ганьо у Иречека" в програмата влиза "Бай Ганьо пътува".

Математика

Задачите по математика ще останат по-скоро насочени към проверка на това дали учениците могат да прилагат наученото от V до VІІ клас, а не дали знаят наизуст някоя формула. Те отново ще са три типа - със зададени четири възможности за отговор, от които една е вярна, с кратък свободен отговор или с разширен отговор т.е. изписване на начина, по който се стига до решението.

Задачите с разширен отговор ще са 3, тези с кратък свободен отговор - 5, а тези с избираем отговор - 17.

Броят на задачите по алгебра ще е колкото и на тези по геометрия, както и до момента.

От материала за изпита отпадат линейните параметрични уравнения и неравенства, които ще се изучават в по-горен клас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    МОН върви в правилната посока. Важно е да се стигне до целта. А тя е: с познатия материал да се решават нови ситуации. Учениците имат Интернет в ежедневието си и когато станат служители във фирми, също ще имат големи възможности да ползват всякаква литература. Затова изпитите не трябва да ги заставят да наизустяват статистически данни, таблици и формули, а да умеят творчески да ги прилагат. Едни ром може да бъде изпитан така: давате му метла и лопата и го оставяте сам да реши как да почисти даден участък. По резултата решавате дали е интелигентен. Виждала съм роми, които не знаят в коя посока се мете и как се събира боклука, не могат да се справят дори с такава проста задача.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.